THRONE OF KATARSIS -An Eternal Dark Horizont (CD-2007, Candlelight Records)

V Norském blackmetalovém podsvětí se pomalu schyluje ke střídání stáží. Luciferův trůn už není zcela v režii slavných (byť např. SATYRICON stále dokazují svojí nezpochybnitelnou extratřídu) a osobně mám pocit, že právě v současné době dochází k nevýraznější výměně, která zákonitě musela přijít. Příznivci pravověrného norského black metalu však nemusí rozhodně zoufat. Příkladem budiž např. kapela THRONE OF KATARSIS, kterou tvoří dva kumpáni, Vardalv a Grimnisse. Oba jsou zřetelně odkojení starou black metalovou školou, ze které celý materiál vychází. Naštěstí se však nejedná o žádné bezhlavé kopírování.

Jednotlivé skladby mají velmi zajímavé stavby, jejichž podoba silně evokuje kompozice klasické hudby. THRONE OF KATARSIS jakoby chtěli povýšit „černý kov“ do „vyšší sféry umění“ a té odpovídají i rozvleklé a málo opakovatelné hudební postupy. Dlouhé skladby skýtají mnoho black metalových tváří, přičemž nejčastěji se kapela opírá o středně rychlá tempa, která jsou často okořeněna zjemňujícími akustickými vyhrávkami. Někdy mám dokonce pocit, že dvojice démonů jakoby v některých chvílích vůbec nevěděla, kterak jednotlivé skladby zakončit. Když už se totiž domníváte, že se skladba chýlí ke konci, překvapí vás nečekaný „návrat do děje“ (pekla). Album a jeho koncept hledá odpovědi na otázky, týkající se pozemského bytí na téhle planetě. Proč vlastně jednou musí přijít naše smrt? Proč musíme jednou odejít na věčný odpočinek? Co se s námi vlastně stane až paní s kosou zabuší u našich vrátek?Ne, že by v tom měli THRONE OF KATHARSIS až tak moc jasno, nabízejí však dosti pochmurný a neblahý odchod na odpočinek, spočívající v nepříliš vábivé nabídce (viz. pohled na obal, kde se jeden z členů kapely ohání kosou).

Zkrátka a dobře, pokud posloucháte black metal – v nebe rozhodně nevěříte a pokud black metal odmítáte, v pekle se budete smažit i přesto. Nicméně i přes ne příliš originální námět se THRONE OF KATARSIS podařilo vytvořit důstojné dílo, o které bude v black metalových luzích a hájích určitě zájem. Dovolil bych si však tvrdit, že pro kapelu samotnou, bude klíčové hned album následující. Pokud by totiž THRONE OF KATARSIS příště „zaváhali“, mohli by se ztratit v záplavě tisíců kapel, zkoušejících štěstí podobným způsobem. Lepší je však optimistou být….

ALL

http://www.throneofkatarsis.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *