THORON-Return To Dust (CD-2006, No Colours Records)

Spojte si dohromady kapely jako SODOM, DESTRUCTION, MOTÖRHEAD, přidejte špetku švédské deathmetalové melodiky a máte tu jasný obrázek debutového alba kapely THORON. Nenápadná švédská trojice se představuje vskutku obdivuhodným materiálem, až si člověk říká, jestli se náhodou při samotném poslechu nepřenesl zpět do osmdesátých let. THORON se totiž vyžívají v tradičních thrashových kytarových tempech (vzpomeňte třeba na první album našeho ARAKAINu) a celkovou hudební tvář doplňuje klasická rock’n rollová přímočarost, kterou najdete především na novodobých albech ENTOMBED. Jinak ale THORON těží výhradně ze „staré školy“ a nutí mě k přemítání, jestli tohle všechno má ještě dneska nějaký smysl. Asi nebudu daleko od pravdy, když na tomto místě napíšu, že kapela hraje zkrátka jen pro sebe a pokud se někomu tohle všechno bude líbit, jenom dobře. Můj postoj je k nahrávce „Return To Dust“ dvousečný. Na jedné straně oceňuji zápal a především hudební výkony všech zúčastněných, na druhou stranu příliš nechápu, jak se ještě dnes může někdo utápět v takovém klišé, jako je právě ryzí metalový lomoz. Člověk sice rád zavzpomíná na dobu, kdy „letěly“ džínové bundy s nášivkami, ovšem čas se nedá zastavit. Dnes stojí metalová hudba úplně na jiných principech (i když samozřejmě bez toho základu osmdesátých let by to nešlo).

Každopádně mně osobně příliš nebaví poslouchat to, co už bylo zahráno nekonečnými zástupy jiných kapel, ovšem pokud mezi vámi je člověk, který je hluboce zamilován do ryzího thrash/death metalu, určitě se po této nahrávce poohlídněte a zasaďte si ji do své sbírky. Na CD najdete devět skladeb, opěvujících tradiční metalová témata a nechybí mezi nimi ani ódy na časy, kdy byl „M jako METAL“ v rozpuku (viz. skladba „1983“).Aby obrázek „pure metalu“ byl úplný, zdobí CD typické thrash metalové logo a pokud z něho dešifrujete název kapely, vyhráli jste. Dosti výstižný je také obal, na kterém je náhrobek, jenž dle mého názoru symbolizuje zašlé metalové časy. Proto se tedy domnívám, že THORON zřejmě nejsou ti hudebníci, kteří by byli až tak mimo mísu, ale zkrátka je baví hrát metal. Recenzi uzavřu poznámkou vztahující se ke zvuku.

Jestliže jste podle mých posledních vět čekali zahuhlaný kompost, jste vedle, jelikož opak je pravdou. Všechny nástroje jsou naprosto čitelné a možná právě tento atribut dělá z této nahrávky naprosto zřetelně poslouchatelný počin. I beztak je ale album určeno konzervativním metalistům a nebo tatínkům, kteří si vzpomněli na svá mladá léta a využili toho, že jejich manželky nejsou doma.

ALL

http://www.myspace.com/thoron666

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *