THEMA ELEVEN – The Great Misanthrope

thema11Tak ze svého výletu z Obscene Extreme festu jsem si přivezl novou zelenou desku THEMA 11. Papírový přebal skrývá klasické CD s osmi kompozicemi, trvajícími malinko přes čtyřicet minut. Nebudu se zaobírat proč Insane Society raději nepodpoří nějaký větší „nátěr“ a jestli je papír, ve kterém je umístěno klasické CD recyklovaný (což doufám, že je)… Ale zpátky k muzice. Musím předem říci, že mě THEMA 11 opravdu hodně oslovila svojí předchozí deskou “Choose Your Beast“. Byl jsem tedy plný očekávání, zda i nová fošna drží prapor psychického náporu i nadále, který měl ještě více přidržet, popřípadě ještě pozdvihnout, hlavní míchač Alex Newport (ex FUDGE TUNNEL a NAILBOMB)!!!

Několikavrstvá zdánlivě neproniknutelná hmota, která vás jen tak ke své podstatě nepustí. Prvním poslechem určitě neprorazíte všemi vrstvami, musíte se statečně prokousávat, což fanoušci této kapely asi dost dobře vědí. Nečekejte, poslouchejte a zkoumejte. Kdo hledá najde… Snaha o propracovanost a vrstevnost se jednoznačně upřít nedá. Kousky této složité skládanky jen těžko k sobě nachází cestu, která by celkově vyzněla do onoho, v letáku proklamovaného, čelního nárazu. Opravdu všech osm skladeb nezklame oddané fanoušky, kteří si libují v depresivních stavech. Někdy mám ale pocit, že je deska až zbytečně moc tlačená do podoby depresivních a temných pocitů. Občasný záblesk veselosti ji velice oživuje a kapela dokazuje, že dokáže hrát i zajímavě, ale většinou opravdu převládá pocit zmaru a beznaděje, který je ještě umocněn opravdu velice přiškrceným vokálem. Vypadá to, jakoby to bylo to poslední, co zpěvák kdy udělal… Silnější je pro mě osobně spíše druhá polovina alba, tedy asi tak od čtvrté skladby do konce, kdy se kapela předvádí v nejlepší „stylové“ formě. Jen je trochu smůla, že nahrávku obklopuje “připrděný český zvuk“. THEMA 11 ztrácí svou originalitu. Mám pocit, že uřvaných a „pseudo“ hutných kapel je už celkem dost. Neříkám, že zde nenajdete zajímavý riff, a nebo pasáž, ale už mě to neposadilo na zadnici jako když jsem slyšel desku “Choose Your Beast“. Možná, že jsem příliš náročný a očekávám od kapely a jejich drsného stylu asi příliš. THEMA 11 má podle mě svůj potenciál daleko výše a jen doufám, že ho ještě nevyčerpala a dokáže to svoji další deskou.

Rozhodně to předvádí svým živým představením, což znamená, že věřím v jejich sílu živého vystoupení a mám stále desku v přehrávači a nevzdávám to a prokousávám se, a to nejen divnou zelenou barvou obalu, ale i touhle deskou. Třeba bude druhá recenze… Teď, jak to pomalu dopisuji, začíná mě dostávat skladba „The Marvel“ a taky „Private Vision Of Hell“. Opravdu to s THEMOU 11 a její novou deskou „The Great Misanthrope“ není jednoduché. Jak pro mě, tak jistě i pro vás! Tak vzhůru do hlubin nitra!!!

Radim

http://thema11.czechcore.cz, www.myspace.com/themaeleven

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *