THE SIN:DECAY-Rehabilitation (CD-2007, Nailboard Records)

THE SIN:DECAY jsou finskou kapelou, která ovšem své debutové album překvapivě vydala u estonské firmy Nailboard Records, čímž se tak stala historicky první zahraniční formací tohoto ambiciózního labelu. Hranice mezi východem a západem jsou tedy alespoň v hudebním měřítku zdá se prolomeny a prakticky vůbec nezáleží na tom, jestli je kapela z USA anebo odněkud z Kocourkova. Jediné, na čem by mělo záležet, je hudba a její kvalita. V případě THE SIN:DECAY je to tak napůl. Estonci do svých sítí chytili „rybu“, která sice živelně mrská, špulí a otvírá tlamu, nicméně tři přání zatím splnit nedokáže.

To tak maximálně jedno. Hudba šlape, nepostrádá náboj, výkony hudebníků standardní, zvuk extra moderní. Toto všechno patří stále k tomu „zaprvé“. Dalších přání se jaksi nedostává. Kapela tlačí na cybermetalovou pilu jak to jen jde, ovšem něco tomu stále chybí. THE SIN:DECAY se vzhlédli v kapelách typu DEATHSTARS či THE KOVENANT a co hůř, některé jejich know-how doslova vykradli. Finové se honosí tvrdým kytarovým zvukem, jež exploduje především ve skladbách s pomalejšími nástupy.Kapela dosytnosti využívá nasamplovaných zvuků a nechybí ani silně industriální surovost. Ani vokální party nejsou úplně čiré a dost často je vyplňují různorodé efekty. Vokalista tak nepůsobí jako lidská bytost, ale spíše jako robot, sestavený nějakým šíleným inženýrem. Působivé? Rozhodně ano! Šokující? Rozhodně ne! S osobitostí jsou Finové poněkud na štíru. Kvalita skladeb samotných však úplně špatná není. Úvodní „We Are All Slaves“ je vcelku povedená hitovka a totéž se dá tvrdit o „Cold Dead Skin“, kterou kapela považuje za určující článek své tvorby. Album „Rehabilitation“ je souborem standardních, neoriginálních, ale v pohodě poslouchatelných skladeb.

Zkrátka moc nepřemýšlet, ráno vstát z postele, svačinu do pravé ruky, CD do levé, sednout do auta, zapnout přehrávač a vyrazit. V klidu doma však rozhodně dám úplně jiným favoritům. Debut tedy sice slušný, ale… „rybku pouštím zpátky do moře!“ Abych ale nebyl nespravedlivým „rybářem“. Nějaký ten potenciál v THE SIN:DECAY přece jen tkví, zatím však spíše podřimuje.

ALL

http://www.myspace.com/sindecay

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *