THE BASTARD NOISE – Rogue Astronaut (CD, 2009, Gravity Records)

bastardnoise1Techno! Tak počastoval kolega obal prvním pohledem. Šesti-panelová, větší než formát A4, nádherná skládanka. Jemné linky, spektrální přechody jasných barev, zlatá ražba hranatých lebek poletujících prostorem, které sleduje velký Někdo. Uvnitř krvavě zbarvená startovací rampa s připravenou raketou a značně vybledlý skafandr. Samozřejmě nechybí texty skladeb, o které u (Man is) THE BASTARD NOISE vždycky šlo až v první řadě. V první edici je v plastové krabičce schována ještě samolepka a čtyři kartičky s obrázky a komentáři.

Deska má, dle stejně povedeného letáku, vyjít až 13.01.2009, ale vy se s ní můžete před-seznámit už teď. Slovo techno nebylo až tak daleko od pravdy, byť hltači duc-duc, ťuky-ťuky a jiných horizontálních vytloukačů másla mohou být v naprostém klidu. Zde mu pšenka nepokvete, pokud tedy nejsou ke své úchylce navíc ulítlí na techno-logických tématech, kterých je zde přehršel. Ambientní elektronika evokující vesmírné dálavy, arytmicky střílené zvuky generátorů a laserů, občasné strojové rytmizování podporující různé zpěvy – vše s citem zkušených muzikantů, připravené, složené a vystavěné s hudebním citem a talentem. The Bastard Noise i všemožné přidružené satelity byli vždy otevřeným sdružením, jakousi „komunitou Lebky“, která veškeré aktitity provází. Kapelou prošlo mnoho lidí, na aktuální desce se složení pohybuje od dvou (zakládajících) členů až po pět (Nelson/eletroniky, Wood/elektronika, smyčka, texty, zpěv, Rauf/zpěv, Person/zpěv, Bray/zpěv). Zvukové syntézy, filtry a generátory produkující hudební složku alba, se až tak nemění a s lehkostí předvádí chladný kosmírný ambient s jemnou silovou elektronikou. Co však stojí za povšimnutí, jsou již zmiňované zpěvy. Ty jsou schopny neskutečně měnit nálady, zabarvovat atmosféry a není to jen počtem deklamátorů, byť i oni se nemalou měrou podílí na originalitě alba. Totiž i samotný, mnohokrát deklamující Wood jako hlavní zpěvák, je schopen předvádět různé polohy, od skoro exaltovaného slazení, technického skoro-mrumručení, až po typický bastardovský hardcore-řev.

Při letmém prohlédnutí police u písmene B není možné si nevšimnout množství vydaných titulů, ač je poměrná část v jiné skříni kvůli extra balení. Zde recenzovaní Američané nejsou vidět v prvních undergroundových liniích, ale při vyslovení jejich jména, většina „znalecky“ pokývne hlavou, bez ohledu na „stranickou“ příslušnost – harcorista, punkáč, metalista, indie, avantgardista. Snad je to postupným, neutuchajícím tlačením mašiny, snad provokující „propagandisticky“ laděnou propagací „Lebky“, snad skrytě a přeneseně „anarchistickými“ názory, dozajista však velkým citem pro muziku, ať již tuto předvádějí v jaké chtějí podobě. Zkraje tohoto roku se jim to obzvláště povedlo, čehož důkazem je i podpora vydavatelství Gravity.

RadekK.K

http://www.gravityrec.com

http://www.myspace.com/gravityrec

<!– @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } A:link { color: #000080; so-language: zxx; text-decoration: underline } –>

http://www.myspace.com/mitbnoise

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *