TAINTED-Tainted (CD-2008, Cecek Records)

TAINTED je mladá kapela, jež svůj styl charakterizuje jako industrial core, s čímž se dá koneckonců i souhlasit. Než jsem první oficiální nosič těchto pánu strčil do přehrávače, honila se mi v mysli jakási představa o tom, kterak by nahrávka mohla asi znít. Po prvním poslechu jsem musel konstatovat, že mé představy se od samotné skutečnosti až tak moc neodchýlily. TAINTED vsadili na jednoduší kousky, ve kterých najdete celou řadu melodických pasáží a dokonce bych si dovolil tvrdit, že kapela má rozhodně čich na komponování zajímavých skladeb. Stylově se pohybují asi tak v rozmezí cyber metalistů DEATHSTARS a crossoverových velikánů FAITH NO MORE. Vsadil bych boty, že TAINTED tyto dva inspirační zdroje mají velmi rádi.

Ale třeba se pletu… Každopádně debutové miniCD lze zhodnotit z takových dvou pohledů. Ten první, „chválící“, říká: po delší době slyším nadějnou mladou kapelu, jež má jasně vytyčený cíl, umí vytvořit poměrně povedené skladby a co je zřejmě potěšující nejvíce, jednotliví členové ovládají své nástroje standardním způsobem a ani vokální složka celkový výsledek nikterak nekazí. K celkovému dobrému hodnocení bych samozřejmě přidal fakt, že tato mladá formace je jakýmsi objevem Cecek Records a dá se tak předpokládat, že TAINTED jsou kapelou, která rozhodně má perspektivu a vidina dalších, ještě lepších počinů je tedy nasnadě. Nyní bych se ale dostal k pohledu druhému, „kritickému“. Jak to u většiny českých kapel bývá, velkým problém je jakási zvuková „plochost“. TAINTED navíc produkují takovou hudbu, která se bez hutné dynamičnosti zkrátka neobejde. Je proto velká škoda, že vcelku důstojné skladby brzdí zvuková kvalita, jež kapelu posouvá spíše do průměru. Další mínus spatřuji v chudších aranžích, skladby sice znějí dostatečně kytarově, ovšem svěžest a nával energie tomu všemu přece jen chybí.Proto se nedá úplně říci, že deska „hraje“. Samozřejmě asi bych byl bláhový, kdybych od nováčků čekal, že svou debutovou nahrávkou rozsekají konkurenci na české rock-metalové scéně. Berte tedy prosím tuto recenzi jako konstatování čirého stavu věci. Velkým plusem pro TAINTED ovšem je, že budoucnost mají rozhodně před sebou a dokonce je jejich dráha nastartovaná natolik, že já osobně od nich v budoucnu budu očekávat mnohem a mnohem víc, než je zaznamenáno na tomto kotoučku. Doufejme tedy, že TAINTED v budoucnu vyprodukují taková alba, o kterých budeme moci říci, že nemají daleko k profesionální nahrávce. Co se týče veřejného úspěchu, to už je trošku jiný problém.

Žel v našem hudebním a kulturním světě tohle neplatí. Vítězí kdejaká hovadina – kvalita se uzavírá do vlastního světa. Proč takovýto závěr? Mladé kapely to mají v dnešní době opravdu hodně složité. TAINTED nejsou a nebudou výjimkou. Věřme, že se s nástrahami tohoto světa (a této kulturně zdevastované země) vypořádají a za nějaký čas nás překvapí minimálně jednou kvalitní nahrávkou.

ALL

http://bandzone.cz/tainted

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *