TAIGA – Gaia (CD-2015, Symbol of Domination)

GaiaS kapelou TAIGA jsem se poprvé setkal u příležitosti debutové desky „Ashen Light“, na kterém ruská spojka představila hodně nadějný black metal/ambient s prvky doomu a nutno podotknout, že i pokračování v podobě aktuálního CD „Gaia“ nepatří do koše s odpadem. Navíc dvojice členů (Andrey Chernov / Nikolay Seredov) se ve srovnání s prvotinou vydala ve formě vyjádření ještě mnohem dál, alespoň tedy co se týče hodnotnější produkce a výsledného zvuku. „Gaia“ už zkrátka nezní až tolik plechově a místy přináší skutečně hodně příjemně laděný „melancholic metal“. Zkrátka žádná velká složitost, ale naopak tlak na vytvoření té nejpůsobivější atmosféry.

V tomto ohledu je všechno v nejlepším pořádku. Borci z města Tomsk se ale bohužel nevyvarovali opravdu hodně zbytečných minel, nad kterými zůstává rozum stát. Co přesně mi nejvíce nevoní? Vokály! Už na předchozím počinu se jednalo o nejzásadnější slabinu, ovšem TAIGA si ji bohužel přenesli i sem. Na tomto místě si musím rýpnout! „Borci, to fakt neslyšíte, jak to halekání vaše snažení zabíjí?“Taiga Nejenže se síla zpěvu do hudby nehodí (to bych ještě dokázal pochopit), ale proč jsou vokální linky narvány do hudby halabala, tomu opravdu nejsem schopen porozumět. Ignorace trefování se do hudby je brutálním příkladem toho, kterak to nemá vypadat. Příšerné zpěvy tu prostě nadělaly paseku a jsou neuvěřitelně rušivým elementem. Čert vem to, že hlas plní funkci „dalšího nástroje“, když s ním bylo naloženo právě takhle. Vysvobozením je ovšem fakt, že zpěvu není na nahrávce až zas tolik, čímž se pro mě „Gaia“ stává poživatelnou.

Výjimečné postavení pak zastává scénicky laděná skladba s označením „…“, ve které byl vokál zaměněn kázáním katolického faráře. Jaký to ovšem má celkový význam, netuším, neboť v bookletu vládne azbuka, ovšem texty tu stejně uvedeny nejsou, takže je to v podstatě práskni jako bouchni. Další spornou vlastností nahrávky je nepochybně její jednasedmdesáti minutová délka, jež z poslechu činí nebetyčně zatěžkávací zkoušku maraton. Nejde ani tak o to, že by posluchač nevydržel jednou tolik, ale spíše se zamýšlím nad tím, proč se v několika další kompozicích objevuje něco, co už bylo v předchozích minutách řečeno obdobnou formou?

TAIGA jsou hotovými věrozvěsty rozporů a pochyb. Jinak jejich snažení snad ani nazvat nelze… „Gaia“ to v undergroundovém světě nebude mít příliš lehké. Na jednu stranu je na kapele (projektu?) patrný značný hudební pokrok, ale osobně si nemyslím, že by zpěv vadil pouze uším pisálka z Čech. K úspěchu by přitom stačilo tak málo, tak zatraceně málo…

ALL

https://www.facebook.com/TaigaOfficialPage

 

One thought on “TAIGA – Gaia (CD-2015, Symbol of Domination)”

  1. Mě ten vokál přijde oproti takovým Austere (a to je myslím v tomto stylu ikona) úplně v pohodě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *