SURGICAL DISSECTION – „Kvalitně zpracovaná řezničina“

dehumanizedÚvodní článek pro rok 2006 nás zavádí na Slovensko, konkrétně tedy do Banské Bystrice. Do města, ve kterém nikdy nebyla nouze o kvalitní metalové kapely. Na mysli mám agresivní brutal death metalovou pěst SURGICAL DISSECTION, jejíž vznik spadá do roku 1994. Metaloví příznivci si možná ještě vzpomenou na první demo „Dehumanized“ z roku 1997.

The Inborn MalignanceKazetu zdobil šíleně „zmodřelý“ obal s červeným logem uprostřed.Dnes tenhle matroš považuji opravdu za skvostnou raritku, patřící mezi nežhavější „CS-UG“ nosiče. O dva roky později bere soubor pod křídla slovenský label Erebos records a výsledkem je velmi kvalitní počin, nazývající se „The Inborn Malignance“. Debut slaví úspěchy se vším všudy a recenzenti se předhánějí ve chvalozpěvech. Časovou smyčkou se ale dostáváme dál do budoucnosti. Pětice nerozdělitelných hudebníků pracuje na nových skladbách a jelikož promo z roku 2001 představilo nové skladby v tom nejlepším světle, pomocnou ruku kapele podává Vláďa Prokoš (FLESHLESS), který v té době právě rozjíždí svůj label Nice To Eat You records. Proto v roce 2003 spatřilo světlo světa druhé regulérní CD nazvané „Absurd Humanism“. Za tenhle produkt se nová firma rozhodně nemusí stydět, ovšem dle mého soudu se sympatické partičce debutové album překonat nepodařilo. Předmětem mého článku je však informovat vás o nové fošně „Disgust“, které vyšlo na sklonku minulého roku.absurd humanism O vydání se postarala opět česká firmička Nice To Eat You records a s plnou parádou mohu prohlásit, že právě třetí deska je prozatím tou nejkvalitnější fošnou v diskografii slovenských bardů. Na ploše třiceti minut se třpytí devět brutal death metalových kompozic, které jsou nasáklé americkou přímočarostí a zběsilostí. Přiznávám se, že US-brutal death nepatří k mým zcela oblíbeným žánrům, ovšem skladby na tomto CD mě i přesto dokázaly přesvědčit. Největší devízou alba je naprosto perfektní sound. DisgustStudio Shaark opět ukázalo svou kvalitu a SURGICAL DISSECTION si mohou gratulovat k jejich úspěšné volbě. Mezi nejlepší kousky dle mého soudu patří „Manipulation Lines“, kytarovými riffy připomínající staré dobré nahrávky kanadských KATAKLYSM. Útokem na „třepetající se sopku“ je skladba „Dead End“! V plné kráse se předvádějí kopáky bicmena Michala. A právě zvuk bicích celému albu doslova vévodí. Skvělé! Vybavuji si nahrávky, které zvuk bicích doslova pohřbil, ale SURGICAL DISSECTION namíchali vše tím nejlepší způsobem. Pokud si tedy budete chtít vypláchnout hlavu, určitě po „Disgust“ sáhněte. Jedinou poznámku bych měl eventuelně ke zpěvu. Jde však zřejmě o zvyk. surgicalfoto051Vokál Ivana Mráze je řádně nazlobený, ale zdaleka není tak brutální jako u jiných stylově spřízněných part. Tenhle prvek tedy na jednu stranu působí poněkud „překvapivě“, ovšem na druhou stranu lze slovenské drtiče vcelku dobře dešifrovat. Ono někdy rozeznat US death metalové bandy může být docela problém i pro samotné experty, kteří se tímto ortodoxním žánrem hlouběji zabývají. Album „Disgust“ mě však opravdu překvapilo. Třicetiminutový vichr vám prolétne pokojem aniž byste se stačili rozkoukat. Proto vám nezbude nic jiného, než ještě jednou zapnout tlačítko PLAY!!!

Aktuální sestava: Martin Majer – guitar, Ján Čief – guitar, Ivan Mráz – vocals, Ján Jambrich – bass, Michal Molnár – drums

Diskografie:
Dehumanized 1997 demo
The Inborn Malignance CD 1999 – Erebos Productions
Absurd Humanism CD 2003 – Nice To Eat You Records
Disgust  CD 2005 – Nice To Eat You Records

kontakt:
NICE TO EAT YOU RECORDS
: www.ntey.wz.cz
SURGICAL DISSECTION (velmi pěkné stránky, řada fotek, mp3): www.surgicaldissection.sk

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *