SUFFER IN PARADISE – Ephemere (CD-2017, Endless Winter)

V poměrně rychlém sledu se v ruských funeral doomových kanálech objevilo druhé album „Ephemere“ od trojice říkající si SUFFER IN PARADISE, která tímto počinem navazuje na rok starý debut „This Dead Is World“. Ten nabídl v podstatě „základní žánrovou jakost“, nikterak urážející, ovšem o nějaké velké senzaci se nedalo mluvit ani v nejmenším.

Pokračování v podobě „Ephemere“ pak přináší docela zásadní zlepšení, a to v podstatě ve všech ohledech. Líbí se mi, že SUFFER IN PARADISE zapracovali především na celkové atmosféře své produkce. Dlouhým kompozicím nechybí patřičná hloubka a ke slyšení je i několik „nestriktních“ momentů. Na mysli mám především občasné zabroušení do středně rychlých temp, byť se tedy jedná pouze o „nádechy“. I tak to ale stačí na to, abych v hudbě Rusů vystopoval náklonnost k death metalu. O něco menší ozvláštnění se ovšem týká i vokálů, jenž jsou sice „murmurovatě klasické“, avšak najdou se zde skladby, do jejichž struktur byly zakomponovány čisté recitace.

Nejedná se sice o nic neobvyklého, ale nutno podotknout, že i v tak striktním žánru, jakým funeral doom metal bezesporu je, se občas hodí nějaké to prosvícení tmy. A co se úplně nepovedlo? Nejspíš zvuk. Nejedná se sice o žádný totální průser, ale při poslechu jsem narazil na něco, co mi opravdu vadí. Jsou to v prvé řadě kytarové vyhrávky (sice jich není moc), po stránce soundu fakt nevýrazné a zastrčené za nástrojový „zbytek“. Když ale kytary přejdou do režimu riffování, ejhle, všechno je najednou jinak. Myslím, že lepší termín než „zvuková nevyváženost“ se snad ani najít nedá. Fanoušky funeral doomu by však mělo album „Ephemere“ uspokojit. I navzdory silnější konkurenci.

Suffer In Paradise

Skladby: Ephemere, My Pillory, The Swan Song of Hope, The Wheels of Fate, The Bone Garden, Call Me to the Dark Side, Outro.

Sestava: A.V. – kytara, zpěv; Defes Akron – klávesy, programming; R. Pickman – baskytara.

ALL

https://sufferinparadise.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *