STUDNA MINULOSTI III.

Tentokráte jsme vsadili na osvědčené tituly, které určitě dobře znáte. Ale uznejte, že zde prostě nemohou chybět. Tak hurá na metalovou klasiku…..

arakain_thrashthetrashARAKAIN – Thrash The Trash (nahráno v roce 1989)

Sestava: Aleš Brichta – zpěv, Jiří Urban – kytara, Daniel Krob – kytara, Zdeněk Kub – baskytara, Robert Vondrovic – bicí, percussion, Miroslav Mach – j.h. – kytara

Seznam skladeb: Thrash the Trash, Šakal, Šeherezád, Ne!, Pán Bouře, Štvanice, 311.Peruť, Noc, AmadeusK této velice syrové desce se váže jedna má dosti úsměvná příhoda… Jako desetiletý capard jsem šel poslušně s maminkou na autogramiádu zpěváka Dalibora Jandy (říká si HURIKÁN – pozn. Gory), která se konala v jedné nejmenované prodejně Supraphonu. Když pan Janda podepisoval mé matince desku a plakát, zahlédl jsem tam někde v rohu výlohy tohle posvátné metalové „elpíčko“. Ihned jsem začal škemrat: „Mami to je ten ARAKAIN, to chci, to se mi líbí. To mi pouštěli kluci (starší kamarádi).“ Maminka váhala, protože padesát korun je padesát korun. Ze začátku nechtěla na moje přání přistoupit, jelikož jsme však blokovali frontu a lidé za námi už byli značně netrpěliví a já byl tvrdohlavej jako mezek, tak máti prohlásila „tak nám dejte ještě támhletu desku v té výloze.“ Měli byste vidět, jak božský Dalibor koukal… A měl jsem ARAKAIN. Original LP, žádnou třicetkrát nahranou kopii. Jó, chudák máma ještě v tu chvíli netušila, co si veze domů… Tahle česká trash metalová Bible začíná titulní skladbou, která se po začátečním vybrnkávání přelévá do nefalšované trashové vichřice. To samé se dá říci o „Šakalovi“ jakožto dalším songu. Joj, ten pan Urban, ten hraje jak z partesu… Kultovku „Šeherezád“ snad ani nemusím představovat, jen dodám, že k ní byl natočen videoklip, který bylo možno vidět např. v hudebním pořadu Triangel. Následná úderná „Ne!“ patřila vždy k mým oblíbeným, stejně jako daštěm zalitá kitůvka „Pán Bouře“. Šestým úderem do vazu je „Štvanice“, která je opravdu honem na člověka (posluchače), jak zde drtí Aleš Brichta skrz zuby. A jízda pokračuje rychlostí blesku, „311 Peruť“ je ostrá jak žiletka, která vám chce přeříznout hrdlo. Náhle najednou „Noc“, která posluchače jakoby odpojí z elektrického křesla. Ale jen na padesát osm vteřin. Pak už je tu klasika v podobě „Amadeuse“, ve které ARAKAINi tvrdí, že z nich nikdy žádnej podobnej umělec nebude, s čímž moje mamka bez okolků souhlasí. Tahle deska je však má srdeční záležitost a když už třeba dnes vím, že zvuk nebyl zrovna moc OK, v té době to byla pro mě pecka!!!

torr_armageddonTÖRR – Armageddon (nahráno v roce 1990)

Sestava: Vlasta Henych – bassmasturbator, řev; Daniel Šakal – obstaravatel pohřbů, řev; Marin Melmus – buben; jako host Ota Baláž – synthetizer

Seznam skladeb: Chrám smrti, Žal, Vrať se ke psům, Smlouva s peklem, Samota smrti, Král Mor, Lady Madeline, Zlej sen, Posedlá, Padlý chtíč, Armageddon part I.

Prchej, utíkej, „Armageddon“ přichází… Takové jsem měl pocity, když jsem poprvé poslouchal tuhle kultovní placku. Děsivé intro „Chrám smrti“ navodí hororovou atmosféru a pak už přichází zlý stařec „Žal“. Výborný otvírák!!! Ve zpěvu se střídá jak Vlasta Henych tak i hysterický řvoun Daniel Šakal. Kytarové riffy se střídají jeden za druhým a je zde určitě cítit ovlivnění duchem VENOM nebo třeba BLACK SABBATH. V další skladbě „Vrať se ke psům“ zapiští kytary a pak už se strhne blacková vichřice, která zatím nemá tehdy ještě v československých luzích a hájích obdoby. Poté vám Vlasta Henych poradí, aby jste radši zůstali na zemi a vyhýbali se peklu(„Smlouva s peklem“). velkou depresi vám může způsobit „Samota“, takže se při poslechu tohoto songu držte raději v něčí přítomnosti. Pokud se však nezaleknete „Krále mora“, který vás chce chladnokrevně usmrtit, máte šanci se setkat s „Lady Madeline“, která začíná pochybnou „popůvkou“ měnící se ve zběsilý horor. V následující skladbě „Zlej sen“ navodí atmosféru klávesy, Melmus spustí bicí ódu a Noční můry vylézají… A jestli v tuhle dobu ještě nemáte dost, tak vás Vlasta Henych zasvětí do tajů okultismu formou melodické hymny „Posedlá“. Jako dáreček pro dívky je tu zabalen balíček v podobě „Padlého chtíče“, takže metalisti, bacha na své protějšky… Pak už přichází čirý „Armageddon“, který vás všechny spláchne do hajzlu. Jó a ještě abych nezapomněl. TÖŘI tady ještě vzkazují: UPOZORNĚNÍ!!! SOUBOR NENESE ODPOVĚDNOST ZA PŘÍPADNOU NEVOLNOST SLABŠÍCH JEDINCŮ!!! Tak to by mohl být konec, že? Ale já ještě dodám, že tohle kultovní dílko se stalo součástí 2CD „Gallery“, které vyšlo v minulém roce společně s dalšími třemi regulérními deskami.

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *