Studna minulosti II.

motorbandMOTORBAND – Made In Germany (1990)

Sestava: Kamil Střihavka – zpěv, Libor Matejčik – kytara, Tomáš Krulich – kytara, Tomáš Jarolím – baskytara, Daniel Hafstein – bicí.

Seznam skladeb: Rudej blázen, Baletka Táňa, Kam chceš vzít?, Zelenej Mercedes, Good bye, Mše za vítězství, Návštěvník z Arábie, King za velkou louží, Co já vím, Máš to all right.

Na obalu desky se píše: co vedlo renomovanou zahraniční firmu k tomu, aby si vybrala právě MOTORBAND a ne jinou z mnoha českých rockových skupin a nabídla mu lukrativní pětiletou smlouvu? MOTORBAND k nezbytné metalové tvrdosti přidává něco navíc – silné melodie, stoprocentní nasazení a hráčskou virtuozitu. Je to tak. Skupina natočila na svou dobu rychlou a melodickou desku, kterou svým výborným vokálem podporuje v téhle době ještě zarytý metalista Kamil Střihavka. Úvodní skladbou je „Rudej blázen“, která hned bez okolků spouští kytarové extáze. Pak následuje píseň „Baletka Táňa“, kterou bych zrovna tady mít nemusel, ale je to takové předznamenání následujících „Kam chceš vzít“„Zelenej Mercedes“. Zvláště ta druhá stojí opravdu za to. Album se půlí baladou „Good bye“ a po ní následuje hřeb desky. Song „Mše za vítězství“ je prostě skvost a podle mě patří do pokladnice českého heavy metalu. Rychlé a ultra melodické kytary s výborným vokálem rvou posluchačovi do uší „dál nám zní mše za vítězství, vítá nás záhrobí!!!“. Tak tohle můžu pořád. Ani poté se motor nezadrhne a „Návštěvník z Arábie“ je toho holým důkazem. Lehké zvolnění přichází až s „Kingem za velkou louží“, ale poslední dvě „Co já vím“„Máš to all right“ (podpořená foukací harmonikou) už zase bijí heavy tempem. Slušelo by se dodat, že tato deska byla vydána i v zahraničí, ale v anglickém jazyce. „Made In Germany“ byla první, ale také poslední deska MOTORBANDu v téhle „hvězdné“ sestavě, která se pak rozběhla do všech končin naší republiky. Co mě ale zaráží nejvíc je to, že Kamil Střihavka se k časům v MOTORBANDu nikdy nechce moc vracet. Přitom vždycky byl samá lebka a kov, jako první na koncertech řval HEAVY METAL NEZEMŘE!!!

saxSAX – Zóna Strachu (1991)

Sestava: Pavel Piják – zpěv, Aleš Mikulášek – baskytara, Pavel Urbánek (nyní FORGOTTEN SILENCE) – kytara, Miloslav Nahodil – bicí.

Seznam skladeb: Nuclear Terror, Rudý mor, Dušená smrt s příchutí olova, Rozklad krve, DG 303, Zóna strachu, Ave Satan, Jsem torzo, Killer Hammer, Ten, kdo přežil.

Kapela SAX patřila k těm kapelám, které stály po revoluci na startovní čáře a měli možnost vydat u Monitoru desku. Přežili jen ti nejsilnější. Sax zemřel, ale né tak docela. Právě v téhle kapele můžeme hledat počátky skvostných FORGOTTEN SILENCE. A co přináší hudba na této desce? Především velice hutný trash se stopami deathu. První skladbou je „Nuclear Terror“, která vlastně ukazuje pravou tvář SAX. Žádná závratná rychlost, ale drsnost a těžkost. Poté následují tři kulky do hlavy a to „Rudý mor“„Dušená smrt s příchutí olova“, která obsahuje nádherné kytarové sólíčko a dovolím si i citaci textu: „V pořadí další den, kdy čpí dehet hnusnej / žízní hltám samou, kyselou břečku jen/ ne, nechci, jsem plnej toho kalu / proboha ne – já nechci, jsem žlutej, shnilej!“ Tak co tomu říkáte metalisti? A třetí kulkou je „Rozklad krve“!!! Joj, tady by klidně deska mohla končit, jenže kapela má ještě vzkaz pro všechny, kteří to přehánějí s chlastem v podobě „DG 303“ a celou druhou stranu elpíčka. Tu začíná titulní skladba „Zóna strachu“, která přesahuje šestiminutovou hranici a opravdu v noci raději neposlouchat! Následující skladby se už nesou v podobném duchu, jako ty dvě úvodní. Výjimkou je úderná šleha „Ave Satan“. Ještě musím podotknout, že na svou dobu zdobí desku znamenitý obal, na kterém je obluda patrně ze zóny strachu!!!

rockmapaROCKMAPA 1 kompilace (1990)

Seznam skladeb(kapela+song): ARAKAIN – Proč, TITANIC – Vizáž, TÖRR – Kult Ohně, KERN – V sobotu ne, SAPON – Zkus Žít, VITACIT – Poutník Životem, MOTORBAND – Je to špás, POHODA ROCK

Proč je zde právě tahle deska, říkáte si? Protože to vlastně byla jedna (ne-li první) z prvních metalových kompilací. Petr Janda dal šanci souborům, které v té době patřili mezi první ligu „tvrdého kovu“ a když to tak poslouchám, je to kult jak prase!!! První šlehu „Proč“ od ARAKAINu snad nemusím vůbec představovat, protože ji kapela hraje na koncertech dodnes. Prostě trash jak prase! Následuje heavy metalovej TITANIC se skladbou „Vizáš“ a poté „Kult ohně“ od králů black metalu TÖRR!!! To je teda odpich panečku. Následující KERN jsem nikdy nemusel, ale jejich „V sobotu ne“ tu nijak neuráží. Neuráží ani VITACIT se skladbou „Poutník životem“, která mi přijde hodně depresivní. Další partou je SAPON, kapela která se oproti ostatním tolik neprosadila, ale i v celkovém součtu jejich „Zkus žít“ nevyznívá špatně. Hřebem je pro mě šleha od MOTORBAND „Je to špás“, která nepostrádá tvrdost, melodiku ani nápad. Dovolím si tvrdit, že tady byl MOTORBAND asi v nejlepší formě. Celou desku zakončuje úplně neznámá kapela POHODA ROCK, která metal nehraje, takže si myslím, že je tu úplně zbytečně. Celkově podtrženo, tenhle úvodní díl ROCKMAPY je oproti ostatním určitě nejlepší a skvěle zachycuje dobu, kdy naše kapely začaly dozrávat…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *