STRAIGHT – Promo 2005

straightKdyž mi před časem Marduk tohle CD předal, resp. poslal počtou, tak jsem neměl vůbec tušení, o co jde.. Tedy ani mě neuškodí malá lekce z historie. Kapela z Luk nad Jihlavou funguje pod názvem Straight od roku 2001. Tomu však předcházela kapela jina.. V březnu 1999 se dává dohromady jádro původní sestavy Straight. Trio Vráťa (kytara, zpěv), Jindra (basa) a Patrik (bicí) s občasným hostováním dalšího kytaristy Tomaxe produkuje punk a říká si POORTHINGS. V roce 2000 se mihne u mikrofonu další posila Petr, který ale vzápětí odchází kvůli přitrvzení. Patrik, Jindra a Tomax zároveň mají projekt DETOX, odkud v roce 2001 přichází zpěvák Jumbo. S jeho příchodem přechází hudební směřování z punku na hardcore a upouští se od starého názvu. STRAIGHT jsou na světě.

V únoru 2002 se Tomax stává regulérním členem. V této sestavě vzniká v září 2003 v Louckém kině šestipísňové demo „Perfect World“ (ke stažení na webu). O dva roky později dochází po vzájemné dohodě k odchodu bubeníka Patrika, čímž také kapela přichází o zkušebnu. Následuje i rozhodnutí Tomaxe, zanechat hraní a tak je ze skupiny opět jen trio, navíc bez bicmena. Konkurz na hledání nového není úspěšný, dva kandidáti se zbytku Straight nezavděčili a tak zůstává další existence Straight nezodpovězenou otázkou. Pro odpověď si kluci zajeli ke kamarádovi Jardovi ze SORETHROAT, čímž získali nového bubeníka a zkušebnu zároveň. Tomax se vrací ke kytaře, ale jeho záměr hrát death metal ve Straight nevyjde a tak opět mizí. Tolik v kostce informace z webu kapely.. Před natočením materiálu na tomto CD tedy skupinu doplnil ještě kytarista Ondra, který také pomáhá Jumbovi se zpěvy. Celkem se ve studiu B a B Audio v červenci 2005 nahrálo 6 skladeb, z nichž 3 jsou obsahem tohoto promoCD, zbylé tři čekaly na vydání u Cecek Records. Vydání ovšem nepřicházelo a tak se skupina po čase rozhodla vydat všech 6 skladeb na CD, které si vlastním nákladem 300ks pod názvem „Figurehead“ vydává a momentálně nabízí na webu.

Promo CD tedy obsahuje tři skladby a sice titulní „Figurehead“, „U Mean Nothing“ a „Slave Of The Promises“. Již z názvů je patrné, že textově nepůjde o nic veselého a o čem která tak nějak bude. Vždy jde o vykreslování negativních lidských vlastností prostřednictvím vyčítání činů a chování osobě, která je dělá. Vše je podáno v obstojné angličtině s kvalitní výslovností. Některé obraty sice smrdí češtinou, českou stavbou myšlenky i slovním obratem, který v angličtině nemusí mít vždycky takový význam, ale tomu se jde jen velmi těžko ubránit, a nakonec proč taky, že jo.. Zajímalo by mě ale, jak by zněla nějaká písnička v češtině, řekl bych, že by tím získala, snáze by chytla posluchače za srdce.. A je to tu, dostal jsem se konečně k hudbě smaotné. Záměrně jsem toto oddaloval, protože nevím, jestli udělám klukům radost, nebo ne. Totiž snad od prvního tónu, od první odzpívané fráze mě napadá jedna česká kapela, nebo spíše projekt. V roce 1999 vyšla deska projektu Marka Žežulky W8 – Wheelwork (mimochodem super). Podobnost se Straight mě přišla v první chvíli natolik markantní, že jsem se snažil zjistit, zdali náhodou nemají tyto bandy něco společného. Nedopátral jsem se ničeho, tedy buďto je podobnost čistě náhodná, a nebo je jen mým dojmem. Jde jak o celkový zvuk, některé aranže, tak i o Jumbův projev i kombinaci hlasových poloh.. Tak jako tak se dočkáte střednětempého hardcore-metalu, podladěných kytar, basička bublá pěkně hluboko (snad i zaslapuje), energicky zahalený často až rapující čistý přednes sem tam vystřídá nějaký ten chrapl nebo čistě odzpívaná fráze. Zvuk je celkem ok, výraznější kytary by nemusely být na škodu. Také bicí jsou někdy možná v pozadí. Třeba ve druhé „U Mean Nothing“ by zřejmě vytažení bicích přitvrdilo celkový dojem. Asi tu nečekejte nic nového (přestože trojka „Slave Of The Promises“ přináší uprostřed sloky zajímavý melodický motiv), nic závratného, ostatně to asi ani nebylo cílem této nahrávky..

Všechno už tu bylo na milion způsobů, je těžké, téměř nemožné, objevovat stále něco nové a nové.. Ale dokud to baví muzikanty i posluchače, proč si to nepřipomenout, koncertně se nevyřádit atp.. Podobných kapel je dnes tuny, je těžké potom něčím zaujmout, být originální a nebýt k někomu přirovnáván. Straight se tomu u mě zatím neubrání, nicméně hodnotím jejich počin jako pozitivní dílo, a přeji klukům, aby našli spolehlivého vydavatele na příští nahrávku, na které předvedou něco, čím mě a mě podobným remcalům jednoduše zacpou pusu.

Gory

kontakt: www.straight.cz, straight@email.cz, Jumbo – 777284486, ICQ# 277-894-019, Jindra 736726884, Vráťa 728826863

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *