STERBEND-Dwelling Lifeless (CD-2006, No Colours Records)

Přiznávám se, že recenzi na toto albu jsme měl připravenou už dlouho, ovšem vůbec nechápu, kam se mi zatoulala. Magická kresba jakoby vepsané řádky někam odnesla. A nebo to byl ten oběšenec? Nicméně hudba STERBEND tímto mým nedopatřením naštěstí „nezestárla“ a dovolil bych si tvrdit, že její image je do jisté míry dosti univerzální. Ponurý black metalový projekt dal dohromady vokalista Typhon, který se obklopil především kolegy z kapely NYKTKALGIA, která již patří k celkem zavedeným německým artiklům, především tedy pokud mluvíme o „černém undergroundu“. STERBEND však neprodukují žádnou zběsilou vichřici.

Převládají spíše valivé a temné kompozice, hodně podobné těm, kterými se proslavil především Count Grishnackh a jeho BURZUM. Některé archaické a především rozvleklé plochy jakoby opravdu přivál severní vítr, ovšem v poněkud přístupnějším hávu. Hlavně zvukově je nahrávka nečekaně čitelná a poněkud méně zastřená (jak by se asi slušelo). Hudba tak naprosto nečekaně dostává podobu jakéhosi bezstarostného black metalového bigbítu. Asi nejvíce zajímavé jsou ambientní podklady, vcelku vkusně zastrčené za typicky bzučivý kytarový marast. Také hodně vargovský je vokál. Typhon se zřejmě při nahrávkách BURZUM učil základům black metalového skřehotání a v některých momentech mám pocit, jakoby svou snahu poněkud přeháněl.Některé zvuky evokují rozezleného trpaslíka, lačného po Sněhurce, která mu však nechce být po vůli. Po několika minutách se však může stát, že si na zpěv vcelku v pohodě zvyknete a s poslechem alba nebudete mít prakticky žádný problém. Album mohu vřele doporučit všem příznivcům norské scény. STERBEND svůj první úkol splnili vcelku s přehledem. Fanoušci ryzího black metalu budou jistě spokojeni, a to především ti, kteří se sentimentem v oku vzpomínají na skvosty, jakými bezesporu jsou alba „Det Som Engang Var“ nebo „Hvis Lyset Tar Oss“ od výše zmíněných BURZUM.

Závěrem si však nemohu neodpustit poznámku o celkové časové stopáži, dosahující téměř pětasedmdesáti minut. To je vskutku pořádná porce hudby a nejsem si zrovna jist, jestli se vůbec najde člověk, který bude tuto kolekci pravidelně doposlouchávat až do samého konce. Mně se to několikráte povedlo, i když v závěru se mé tělo poněkud ošívalo a v návalu vzrůstající nudy se začalo dožadovat jiného disku…

ALL

http://www.myspace.com/sterbendfans

3 thoughts on “STERBEND-Dwelling Lifeless (CD-2006, No Colours Records)”

  1. Vem si život ty demente, tohle je skvost!

  2. Vem si život ty demente! Sterbend je skvost!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *