SPLITTER-Avskräckande Exemplar (CD-2007, Obscene Productions)

Nechci rozhodně přehánět, nicméně mám pocit, že album „Avskräckande Exemplar“ od švédských SPLITTER již teď jistojistě patří k absolutním TOP nahrávkám, které kdy Čurby a jeho Obscene Productions vydali. Do jisté míry to musí být i čest! Zkrátka mít takovouto zahraniční akvizici ve své stáji, to už je vskutku úspěch mimořádný. Mnozí čtenáři by mohli okamžitě argumentovat slovy, že Čurby v minulosti vydal mnohem větší kapely (namátkou vezmu DEAD INFECTION, SQUASH BOWELS atd.), ovšem co se týče hudební kvality, nasazení a celkového zvuku, tak SPLITTER jsou absolutně jinou ligou. Technický death-grind nese punc té nejlepší a nejmodernější kvality. Zvuk kytar ala rozjetá cirkulárka je jedním slovem „masakrózní“. Pokud nám tedy prvotní grindové ročníky pomalu ale jistě odcházejí, do popředí se dere mladá a nelítostně zběsilá krev.

Hudba SPLITTER doslova balancuje na hraně mezi moderním metal corem a drtivým grindem, jenž je provázán skvostnými death metalovými vyhrávkami. SPLITTER dokáží do povětšinou kratších tracků naroubovat nemalou kupu nápadů. Proto se zdá být neuvěřitelné, že většina skladeb po několika posleších působí až nečekaně členitě. I v tomto prachsprostém „pekle“ si tedy můžete najíst svou oblíbenou pasáž či úsek. A ono dnes vydat „barevnou“ death-grindoovu desku není rozhodně nic lehkého. SPLITTER si však s tímto úkolem poradili nadmíru skvěle. A přitom moderní tváří se nehonosí pouze hudba. Rovněž vokální stránka nikterak nezakrněla v devadesátých letech minulého tisíciletí. Řvoun Frederik Thalberg by klidně mohl vřeštět v AS I LAY DYING.Jeho poloha hlasu je zkrátka „šťavnatým havranem“ (slovník našeho šéfredaktora), jenž do celého kolotoče skvěle pasuje. Tohle album rozhodně musí mít každý milovník grindu ve své sbírce, i když ne možná každý posluchač se vypořádá s novodobým coreovým pojetím. Nicméně toto album mohu jen a jen doporučit. Po delší době jsem si tak skutečně smlsnul na přímočaré „nakládačce“.

Závěrem jen takové konstatovaní, které se prakticky ani této recenze netýká. Tímto posledním kouskem jsem uzavřel blok nahrávek, které jsem dostal v době konání festivalu Brutalu Assault. Těch hudebních produktů byla opravdu velká spousta a proto ještě jednou děkuji všem kapelám za nezměrnou trpělivost. Zároveň je super, že tento blok uzavírám takto kvalitní nahrávkou. SPLITTER alespoň u mě dost silně zabodovali.

ALL

http://www.splitter.se/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *