SNAIL – Hypersenstivity (CD-2012)

Nedá se úplně říci, že by mě hudba plzeňských SNAIL kdovíjak rajcovala, ale rád jsem si při poslechu alba „ Hypersenstivity“ zavzpomínal na časy, kdy se v mém domácím přehrávači točily kapely jako THERAPY?, ALICE IN CHAINS, PRONG, THE ALMIGHTY… No, tedy…abych se přiznal, ono je tomu v podstatě stále stejně, ovšem s postupem let jako bych tak trochu rezignoval na klasickou podobu „písničky“… SNAIL ovšem na tuto šablonu sazí naprosto evidentně a i přesto, že jejich tvorba nepůsobí zrovna kolumbosovsky, rozhodně má posluchači co nabídnout.

Kluci svoje hudební řemeslo zvládají navýsost dobře a výsledkem jejich snahy je nadstandartní mix alternativního metalu s jemným nádechem HC. Především kytarové riffy jsou častou houpavé a především snadno zapamatovatelné. Totéž se dá ale tvrdit o zpěvných refrénech většiny skladeb, což pochopitelně ne každému posluchači musí sedět. Do mysli se rovněž může vloudit myšlenka o vyhrocené podbízivosti, ačkoliv ruku na srdce- na tomhle schématu je tento žánr v podstatě postaven. A tak hned v úvodní skladbě „Bombay“ máme co dočinění s jednoznačnou hitovkou, jejíž cílem je usadit se posluchači do mozku a nějakých pár týdnů ho tam pěkně škádlit. „The Man On The Carpet“ posléze nabízí poněkud emotivnější polohu a právě tato parketa kapele sedí paradoxně ze všeho nejvíc.

Bez těch „kornovských“ kytar bych se ale rozhodně obešel. Totéž se ovšem dá tvrdit o poněkud naivním popěvku „Market Place“, jenž je předzvěstí balady s názvem „Joker Waltz“. S trochou nadsázky bych si tuhle elegii dokázal představit na Big Bossovském počinu „Doomy Ballads“. Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale já osobně to tak skutečně cítím. „Night“ mi naopak připomíná tvrdší polohu před lety velmi slavných Amíků HELMET. Jak asi tušíte, album „Hypersenstivity“ nabízí hodně pestrou paletu muzikálních barev, byť o nějakém složitém lomcování ušních bubínku se rozhodně hovořit nedá. Doma si toto CD nejspíš vůbec pouštět nebudu (no, možná budu muset, jelikož mé ženě se hudba SNAIL líbí!:)), ale do auta…to je hned jiná!

„Hypersenstivity“ je velmi solidní „(obyčejné“) album dobře vykonstruovaných skladeb, přičemž i zvuková kvalita desky není vůbec k zahození. Celistvost neodfláknuté práce podtrhuje krásně zpracovaný digipack s rentgenovou image. Pokud máte rádi hudbu skupin, o kterých je v této recenzi zmínka, mohla by vás zaujmout i práce této plzeňské pětice. Lovu zdar!

ALL

http://bandzone.cz/snail

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *