SMASHED FACE – Virulent Procreation (2006 – Nice To Eat You Records)

sfvirulent„Virové zplození“ – takto pojmenovali své druhé album SMASHED FACE. Následovník zdařilého „Lidského parazita“ se tváří podle zpracování obalu krapet drsněji, vše je zahaleno v tmavě modré, řešení bookletu je neobvyklé, kdy se titulní stránka po složení celého bookletu zezdola a seshora překryje kratšími navazujícími kusy papíru.. A to je jen promo, originál, jsem si všiml, je navíc zasunut v papírové pošetce, jako dělal Shinďas třeba pro Root nebo Depresy. Motivem obalu pro rok 2006 je mikroskopický obrázek viru ebola obalený jakousi aurou továrních věží a komínů.Měřítko zvětšení viru mě přivádí k myšlence ohledně celého materiálu nového CD, hudbou, kompletním zpracováním. Totiž na „Human: Earth Parasite“ (recenze zde) byla na obalu zvětšená fotka klíštěte (od loňska nesnášim klíšťata, bléé), což mě v porovnání s mikroskopickým obrázkem eboly vede k myšlence, že Smashed Face touto deskou posunuli měřítko, zaostřili do hloubky, chcete-li šli ještě více k jádru věci. Krásným profi bookletem se všemi náležitostmi (texty, informace o albu, děkovačka i foto sestavy) to začíná a samotným hudebním obsahem CD to končí.. Ucho posluchačovo totiž nutně musí uslyšet už při první nátlakovce „I Despise You“ znatelný posun.. Přestože rámcově zůstává tvorba SF ve starých kolejích brutal us death metalu s občasnými HC výlevy, nezůstalo tu mnoho stejného.. Zhutnělý, přímočarý, úderný, přesto čitelný zvuk z SHAARKu má sice dvě vady na kráse, ale jinak paráda.. V první řadě jsou to bicí.. Možná byl trochu „plechový“ zvuk záměrem, uvítal bych méně toho plechu a možná více do popředí, ale to je jen drobnost, navíc dost subjektivní. No a druhá věc jsou kytary.. Nevím, jak bych to vyjádřil, ale v pasážích, kdy kytary drhnou nějaký přímočarý riff, mi připadá zvuk takový plytký, bez šťávy.. Ale to je taky prkotina..

Naopak obrovskou devízou celého materiálu je Fredův zpěv. Lépe řečeno kanalizační soustava. Fred zapracoval na již ozkoušených polohách svého hlasu, které v perfektním zvuku zní opravdu lahodně, plus k tomu přidal několik poloh jiných, čímž celý projev roztříštěného obličeje získal na pestrosti. Najdete tu krásné chrochtání, libé hučení, psycho jekot, ale i úderný death-HC chraplák. Když se to ještě navrství v přechodech frází přes sebe, škubne to s vámi, jak když se z ničeho nic nadechnete čerstvého vzduchu. Na tohle je dobrá třeba „Malignant Delicacy“, kde Fred vystřídá snad všechny své hrdelní zvuky, u refrénu se fakt nasměju při frázování nejdřív totálním kanálem „Muuáááááá-liiiiiiiiiii-gnant“ a poté tím death-HC chraplem „De-li-kej-sy!!“ Troufnu si říct, že Fred se díky svým výkonům může směle zařadit mezi nejlepší chroptiče v CZ-DM ranku. Další lahůdkou na „Virulent Procreation“ je Patrikova kytarová psycho hra :-). Patrik zapracoval na kytarových aranžích a ušislyšně si oblíbil pískání, flažolety a kytarové scratche!!! Jako to je fakt věcička.. No a v poslední řadě další peckou jsou zvuky industriálního světa, na které si kluci pozvali osobu v tomto ranku snad kultovní – Radka Kopela. V některých pasážích se nemůžu ubránit jednomu přirovnání – Cephalic Carnage. I když Smashed Face jdou poněkud přímočařeji, moc nečekaných zvratů tu nečekejte, na výlety do jazzových vod psychedelických nálad také nedojde.. Teď to nemyslím tak, že by se SF měli směřovat směrem, co Cephalic Carnage, ale možná té přímočarosti je už trochu moc.. Pak to dopadne, že deska se začíná s přibývajícími minutami zdát podobná.. I ony scratche, které se při prvním použití zdály velmi originální, se při vícekterém poslechu stávají samozřejmostí. Nudou bych to nenazval, to ani náhodou, jen že ať si desku pustím od konce nebo od začátku, udržím pozornost lépe těch prvních 15-20 minut (celková stopáž dělá včetně minutu dlouhého intra k závěrečné megahitovce „RY67“ a dvakrát delší instrumentální mezihry „Requiem II“ něco málo přes 31 minut). O texty se stará Patrik s Fredem a kdo to ještě neví, filozofie textů a de facto celé kapely je směřovaná na ekologii, lidské zacházení s životním prostředím, to vše podané místy krvavou cestou. Nic proti, ostatně do jisté míry jsem zastáncem toho, že lidi se chovají jako prasata a že se tu jednou utopíme ve vlastních sračkách, odpadech a humusu, co byl vyroben pro lidstvo k luxusu, nikoliv k přežití..

Ovšem na druhou stranu jsem do jisté míry také konzumní člověk a určitý luxus si také dopřávám, denně trávím u počítače mnoho hodin, rád si pochutnám, jezdím autem, kupuji mnoho výrobků ve zbytečných plastových obalech (nejsou i CD jedním z nich??), navíc studuji techniku, dokonce ekology tolik nenáviděné vodní stavby (přestože právě vodohospodáři jsou za stavbou čistíren, ochranou před povodněmi, o které mnozí lidé v TV a ublafaní politici nemají ani páru, nebo distribucí pitné vody apod.), takže mi některé myšlenky v textech (pokud je dobře chápu) přijdou příliš vyhraněné, mnohdy jednostranně prezentované.. Ale chápu to.. Jestli to lidem pomůže k tomu, alespoň maličko si uvědomit, že každý může pro naši planetu udělat, byť jen málo, jsem za to rád. No, ale tohle nemělo být o konfrontaci mých názorů a textů kapely, tak to nebudu dál rozvádět.. Smashed Face nám pro rok 2006 naservírovali velice kvalitní porcičku profesionálně odvedené práce.. Při současném nasazení a potenciálu, který podle mě zdaleka nebyl vyčerpán, nezbývá, než se těšit a být zvědaví, jak velký krok a jakým směrem kluci udělají s další nahrávkou..

Gory

kontakt:

www.smashedface.com,

www.myspace.com/smashedface,

schizofred@quick.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *