SMASHED FACE – Human: Earth Parasite (Nice to Eat Yor Records, 2004)

smashedface1Tak tohle CD je fakt maximum pro fanoušky. Nadupané CD. Totiž nejenže na nosiči najdete přes 30 minut muziky (u řízného death-grindu, který SF produkují to je takřka optimální stopáž), ale i celé předchozí demo „Invaze“ z roku 2002 v podobě mp3 ripnutých ve vysoké kvalitě 192kbps, tuny všemožných fotek, video z koncertu řízlé situacemi „ze života“ , to všechno zabalené do interaktivní prezentace ve formě webu. Pěkný, fakt pěkný. Jako, co se týká vizuální stránky věci, tak se jedná o absolutně profesionálně odvedenou práci. Pěkný motiv obalu korespondující s názvem a celým textovým zaměřením kapely na ekologii, přehledně řazený barevný booklet s obrázky a nepříliš romantickými fotografiemi (vojáci pochodující na frontu, poničená krajina, dětský obličej zahrabaný v zemi, pytle plné lidských lebek, nebo taky elektrárenské chladící věže (které jsou obecně ve společnosti, řekl bych, vnímány jako symbol znečištování atmosféry, ale ze všech komínů vypouštějí do ovzduší splodin nejméně, v porovnání de facto čistou páru…)).

Rozsáhlá děkovačka, zdravice, fotka kapely je samozřejmostí. Trochu jsem se podivil, že kluci vybrali fotografii, kde drží v ruce dva ze členů lahváče. Jako v pohodě, je to sranda, ale trochu mě zarazil ten kontrast vážnosti textů a právě takovéhle úletové fotky.. Ale o to snad ani nejde. A o co tu vlastně tedy jde? Počítám, že o hudbu, a jak už jsem nastínil, SMASHED FACE hrajou brutální death, chcete-li death/grind s totálně nabroušeným zvukem. Fakt zvuk, to je věc, která se asi hodně povedla. Cítím v tom špetku takových Vile, Disavowed nebo dokonce Cryptopsy. Možná mi po chvíli začínají splývat některé kytarové riffy, ale to je otázka.. O výkaly se tu stará poměrně známá postava českého UG, redaktor Paya a Abyss zinu, manažer několika kapel, kdysi ústřední postava Shizophrenia Zinu – Luboš „SchizoFred“ Kristek a co tenhle chlapec vypouští z hrdla za zvuky, to byste do něho neřekli. Ještě mu ve druhé a šesté stopě pomáhá hostující človíček Reef a musim říct, že právě tyhle dva songy („Pills of Suffering“ a „Black Stain (Sea of Blood)“) hodnotím jako hitovky alba. Jak jsem zmínil, texty jsou ekologicky zaměřené, pochopil jsem to jako nekonečné nadávání na současnou společnost, její chování a přístup k naší modré planetě. To je všechno celkem v pořádku, jenom by se mohlo trochu zapracovat na angličtině. Na mě to tak trochu působí jako seznam po sobě jdoucích frází, slovní obraty jsou jak odněkud ze slovníku poslepované, aby to mělo potřebnou délku. Já vím, že to není sranda, jen na to upozorňuju.

V každým případě Vláďa Prokoš vsadil na správný koně, protože z nahrávky SMASHED FACE je vysloveně cítit zapálení a profesionalita.Věřím, že s další nahrávkou budou všechny nedostatky té současné vymazány a zcela zapomenuty a že SMASHED FACE se stanou v dohledné době dost známou death-grind bandou, snad nejen v ČR…

Gory

kontakt: Luboš „Fred“ Kristek, Za Potokem 49, 595 01 Velká Bíteš
schizofred@quick.cz, smashedface.wz.cz, www.abysszine.cjb.net

label: NIce To Eat You Records – Vladimír Prokoš, Kosmonautů 159, 405 01 Děčín 27, fleshless@tiscali.cz, www.ntey.wz.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *