SLUNOVRAT – Sword And Iron Cross (CD – 2010, Ravenheart productions)

Vydavatelství Ravenheart pomohlo na svět další začínající kapele, která představuje debutové album nazvané „Sword And iron Cross“. Když jsem se poprvé s tímto dílkem seznámil, měl jsem pocit, že formace s názvem SLUNOVRAT nemůže hrát nic jiného, než pagan/folk metal. Jaké však bylo překvapení, kdy se z beden vyvalila pikantně zabalená metalová svačinka s mnoha příchutěmi. I přesto, že má kapele daleko k instrumentální virtuozitě, podařilo se ji natočit poměrně zábavné a především promyšlené album. Všechny zde zastoupené skladby jsou členité, stylově hodně rozmanité a co asi největší devízou – každé je skutečně jiná. Posluchač tak nemá problém se s nahrávkou okamžitě sžít, nemusí se prodírat v nekonečných hlavolamech, kdy každá skladba je podobná té druhé jako vejce vejci. To je koneckonců problém většiny metalových kapel. SLUNOVRAT tedy rozhodně nenudí, což je zjištění naprosto stěžejní.

Kapela hudebně tíhne k několika metalovým odrůdám. Úvodní skladba „War Invasion“ představuje SLUNOVRAT v odlesku spíše death/black/doomovém, dosti prostoru dostaly také klávesy, jejichž motivy připomínají DIMMU BORGIR z dob alba „Enthrone Darkness Triumphant“. Jaké však překvapení přichází se skladbou „Severská zlost“, tvářící se na první dojem thrash metalově, aby se přesně uprostřed překulila do melancholických vod, kde znovu čarují klávesy. Dle názvu jste si mohli také všimnout, že SLUNOVRAT nejsou vázáni na jeden jazyk, jedna skladba s anglickým vokálem, druhá s českým, proč ne… Mezi nejpovedenější kousky patří hned následující pohansky laděná „Celtic Cross“, která je takových pozdravem východoevropským kapelám v jejichž tvorbě dochází k užšímu propojení ostřejšího black metalu s folkem. Pikantní překvapení však čeká na všechny metalové příznivce při položce číslo sedm. Jde totiž o překvapivě pojatý cover „Han som reiste“ od BURZUM. Pustit se totiž do ambietního kousku z alba „Det Som Enagang Var“, to chce skutečně kuráž a především nápad, jenž by alespoň z části odlišil originál. SLUNOVRATU se tohle všechno povedlo až nečekaně skvěle, kdo by čekal, že i Vargova ambietní tvorba bude mít své následovníky v podobě tvorby předělávek. Tento odvážný krok nelze ohodnotit jinak než kladně.

„Sword And iron Cross“ je debut jednoznačně povedený. Jeho největší devízou jsou klávesy (či party klavíru) a valivá death/thrashová tempa, podpořená growlingem. Nedostatky? Mně osobně se nepozdává zvuk bicích, které mi přijdou jaksi „utlumené“. Mám pocit, že nahrávce by slušel průraznější klepot a dusot…jinak ovšem všechna čest! Album je rozhodně nápadité a rozhodně se u něj nebudete nudit!

ALL

http://bandzone.cz/slunovrat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *