SLUNOVRAT

SLUNOVRAT je název zajímavého hudebního seskupení, jenž v nedávné době vydalo debutové album s názvem „Sword & Iron Cross“, a protože mě právě toto dílko vcelku zaujalo, položil jsem několik otázek vokalistovi Midgardovi, kterého jistě mnozí znají z působení v ENOCHIAN, a nebo v projektu BLACKCOUNT BAALBERITH.

Ahoj! Na úvod se naskýtá jednoduchá otázka! Kterak jste se vlastně dali dohromady? Přece jen každý z vás působí ještě v dalších kapelách či projektech?
Zdravím Rum zine, myšlenka založit projekt či následně plně fungující soubor mi nedala spát, a tak jsem oslovil pár svých dobrých přátel z hudební branže. Zhruba jsem jim nastínil, o čem by to vlastně mělo být, a tak jsme to dali dohromady a začalo to fungovat jako projekt, protože chlapci měli i další aktivity ve svých kapelách. Počali jsme tvořit materiál na naše CD
.
Lze SLUNOVRAT považovat za legitimní kapelu, a nebo jde pouze o projekt, který ani nemusí mít další pokračování?
Po vytvoření materiálu na „Sword And Iron Cross“ jsme se domluvili, že SLUNOVRAT bude fungovat jako kapela a bude vystupovat a tvořit i nadále. Pokračovat samozřejmě budeme a naši tvorbu stále a stále zlepšovat.

SLUNOVRAT…to je dost zajímavé pojmenování pro kapelu. Jak vás to vlastně napadlo? Přiznám se, že jsem si pod tímto názvem představil spíše folk metalovou kapelu, kterou ovšem vy nejste…
A to je právě to: všichni si pod názvem Slunovrat představí buď pagan nebo folk metalové uskupení a nám se název líbil, protože je vše říkající a když to tak vezmeš, tak i z toho pohanství tam něco najdeš. Ale právě nechceme být jenom další ovce v davu…

Když můj kamarád uviděl vaše logo, povídá: „no, tohle je logo, které je hodně podobné východoevropské formaci TEMNOZOR “!?
Vytvoření loga jsem zadal mému příteli Kubíkovi z Prahy ( tímto ho zdravím ) a hledal nějaký podnět k tomu, jak by mělo logo vypadat. A protože věděl, jaká loga kapel se mi líbí, tak vytvořil to, co vytvořil. A jsem rád, že se mu to takhle povedlo.

Nicméně samotný obal se vám skutečně vydařil. Mohl bys prozradit, kdo je jeho autorem?
Představu o tom, jak by měl obal vypadat, jsem předal vynikajícímu grafikovi ( mimochodem, je i manažer Slunovratu ). Je to LordReverend Jim. Jeho práce je více než vynikající a jsme s ním velice spokojeni. Vytvořil i další věci pro kapelu, jako je třeba znak kapely SLUNOVRAT.

Na desce „Sword & Iron Cross“ se nachází pestrá sbírka skladeb, které jsou svým stylovým zaměřením hodně košaté. Jsou nově vzniklé skladby takovým kompromisem vás všech, a nebo jste se záměrně snažili udělat skladby co nepestřejší?
Věděl jsem od začátku, kterou cestou by měla kapela jít. Určitě ne muziku Slunovratu zacpat do jedné jediné škatulky. Chceme dělat skladby pro širší masy, a ne jenom pro jeden určitý druh lidí. Každý z nás do skladeb něco vnesl: Marbuel symfonii, Hellthrone nenávist, Angel techničnost, Molchor dravost a já trošku té poetiky.

V podstatě všechny zásadní skladby jsou podbarveny výsostnými vyhrávkami klavíru. Jedná se přímo o tento nástroj, a nebo jste si vystačili klávesami? Člověk by nevěřil, jak právě tento inštrument dokáže jednotlivé songy obohatit. Co vás k tomu vedlo, že jste se rozhodli právě pro klavír?
Marbuel je opravdu skvělý skladatel a jeho umění ovládat svůj nástroj, je fascinující. Když jsem mu zadal jakýkoli námět, aby ho hudebně zpracoval, vytvořil opravdu impozantní melodie. A právě klávesy umí navodit tu atmosféru celého děje, který se odehrává od prvního až po poslední song naší desky.

Deska vyšla po křídly Ravenheart productions a Regimental records. Zatímco první jmenovaná firma je tuzemskému fanouškovi jistě známá, ale co ten druhý subjekt? Je výhodné vydávat nahrávky tímto způsobem?
Tahle otázka je mířena spíše na Ravenheart. Domluvené to celé bylo u našeho labelu, ale samozřejmě náklad se zvýšil na přání druhého amerického vydavatele, což nás potěšilo, protože naše deska se dostane více do světa. Navíc label Regimental Rec. je taky velice známý svými počiny a vydává kvalitní muziku a známé hordy. Vše vzniklo v rámci spolupráce Ravenheart a Regimental.

SLUNOVRAT na mě působí jako kapela, jejíž image má blíže k black metalu, ovšem samotná hudba má k „černému kovu“ přece o něco dál (i když prvky black metalu se ve vašich skladbách samozřejmě nachází). Neměli jste před vznikem SLUNOVRATU přece jen odlišnější představy, které se nakonec přece jen poněkud přetočily?
Měl jsem určité představy a ty se vyplnily. Jak už jsem řekl, nechtěl jsem to tlačit jednostranně. Navíc máme rádi spoustu stylů a je to z naší desky cítit. Je to např. hard core, black metal, thrash, pagan a taky industriální záležitosti. Líbí se nám technicky dobře zvládnutá hudba, ne hovna! Musíme mít z hudební produkce nějaký pocit, musí být působivá!

I přesto se na albu nachází předělávka“ Han som reiste“ od BURZUM, která se ovšem do koloritu alba skvěle hodí. Proč jste se rozhodli právě pro tuto skladbu?
Cover jsme chtěli udělat a tato ambientní záležitost se zdála nejvhodnější a nejzajímavější. Myšlenka vznikla vzdát hold black metalovému Bohu. A proč zrovna jemu? To je jednoduché, protože on otevřel brány světového boomu black metalu. Ať chceš nebo ne, jeho činy přitáhly media a jen díky němu a tomu, co se dělo v té době v norských hvozdech, začala ta pořádná vlna black metalového běsnění. To je nesmazatelné!

Nedá mi to, abych se nezeptal na comebackové album „Belus“ Jak ho hodnotíš?
Já osobně velmi kladně. Je to trochu jiné, než na co jsme byli zvyklí. Možná skalní fanoušci budou zklamaní, ale já musím říct, že jsem byl příjemně překvapen.

Jak byste zhodnotili současnou metalovou scénu v Česku? Jaké kapely považujte za „top“ u nás?
U nás je bandiček, které stojí za povšimnutí spousta, jako jsou SEKHMENT, DIAGON nebo třeba stará dobrá SILVA NIGRA…

Chystají se SLUNOVRAT na nějaký metalový fest? Jak zatím vypadá vaše koncertní činnost?
Odehráli jsme Hellfast Attack, který je fakt výborně připravený, jsme spokojeni, skvělá atmosfera. Hrálo se nám bezvadně. Jinak v lednu jsme předskakovali TEMNOZORU v Brně, a bylo to taky skvělé. Moc dobrá práce pořadatelů. Vyhovují nám tyhle druhy akcí. Další akce jsou v  jednání.

Díky za odpovědi! Poslední slova patří vám, mějte se skvěle!
Přeji tobě a tvému zinu hodně úspěchů. Midgard

ALL

http://bandzone.cz/slunovrat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *