SKOGMARK – Sworn To Paganism (CD-2014)

Sworn to PaganismPříchod s obráceným křížem po funuse, anebo opravdová naděj ruského podzemí? To je otázka, která mě napadá v souvislosti s čerstvým debutem „Sworn To Paganism“ od začínající formace SKOGMARK, která funguje sotva dva roky. Z počátku jsem si sice říkal, čím mě tenhle pohansky laděný mazec, obklopený dusavou černotou, nemůže překvapit, nicméně stalo se. Hubda SKOGMARK má totiž hned dvě základní tváře. Jedna čerpá výhradně ze severského black metalu, druhá tíhne spíše ke slovanské melodice a tolik „proklínanému“ pohanství. Pravda, na téhle vlně se v nedávné době svezla velká spousta kapel, ovšem SKOGMARK jsou z nějakého důvodu značně přesvědčiví a ve svém počínání taktéž nápadití.

Při vší úctě k mládí a poněkud chybějícími odstupu, jež by formaci zakázal používat názvy skladeb jako „Spirit Of Forets či „Sworn To Paganism“, máme tu co dělat s bandem, v jehož možnostech je atak těch nejvyšších žánrových pozic. Ano, je pravda, že SKOGMARK budou muset v mnoha ohledech dozrát, leč většina skladeb nabízí spoustu kolosálních momentů, řekněme – srdce rvoucích. Posluchač, jež je silně imunní vůči všemu pohanskému co metal nabízí, nebude rozhodně „na větvi“ ani z jedné položky. Ovšem o to víc možná vynikne potlesk lidí z opačného spektra. Mně osobně se velice zamlouvá, kterak SKOGMARK umějí v pravou chvíli zvolnit uvnitř rychlejší skladby, aniž by museli celistvost tracku násilím lámat. Je opravdu znát, že formace umí pracovat s atmosférou, skladatelsky působí nečekaně vyzrále a rovněž po stránce zvuku, je nahrávka takříkajíc bezchybná.

SkogmarkÚvod alba obstarává výrazně blackmetalová palba „Spirit Of Forests“, která už vstupním outrem, zve všechny zainteresované, do hlubokých ruských lesů. Přestože je úvodní pasáž kompozice výhradně pompezní, následující tažení je blackmetalově zničující. Jenže v samotném jádru se pak nachází nespočet kytarových vyhrávek, vpravdě nečekaných motivů, jež nemají daleko k čistému rocku! Po chvíli pak znovu zafouká vítr a opět tu máme blackmetalovou nálož, tentokráte ve středním tempu a s výraznou podporou kláves a samplů. Následující „Wrath Of Gods“ je v úvodních vteřinách zběsilá jako předchůdce, ačkoliv prostřední intermezzo zavádí návštěvníka takřka do doomových prostranství. Aby toho nebylo málo, v takřka obdobných intencích se nese i titulní song, jehož táhlost je s určitostí překvapující, alespoň tedy s ohledem na radikální úvod počinu. Každopádně ani tady nezůstane stát kámen na kameni nikterak dlouho. SKOGMARK  nejenže střídají nálady, ale zároveň se vyžívají v překotných změnách tempa, což samotnou nahrávku nesmírně obohacuje.

Pokud bych měl určit, komu je CD „Sworn To Paganism“ věnováno, ukázal bych na fandy finských MOONSORROW či žánrově spřízněných DRAUGNIM. Těmto posluchačům by se tahle barevná paleta pohanských barev, mohla jistě zamlouvat. Domnívám se, že přesně po těchto prašných cestách vedou i stopy, po kterých si to ruští chasníci vydali směrem k hoře s názvem „Inspirace“. Ale to pochopitelně není úplně všechno. „The End Of White Order“ je skladba od prvních momentů nasáklá atmosférou novodobé tvorby SATYRICON, nemluvě o rukopisu kytarových riffů. Určitý vliv BURZUM je pak přítomný i v depresivně znějícím žalozpěvu „Requiem“, v jejímž ústředí to však vokalista Hate přehnal se zpěvem (rozezlená halekající jeptiška) a možná až zbytečně se snažil přiblížit nějakému svému (skandinávskému) vzoru. A přitom byl jeho projev do té doby takřka bez zásadnějších chyb…

Procházka lesem posléze končí příjemným hymnem „Awaiting The Blizzards“, opětovně ve stylu pohanského metalu, tj. hoddně kytarových melodií, bohaté působení kláves, střet rychlosti a postupného uvolnění – jednoduše další silná věc, která milovníky tohoto hudebního ranku musí jednoznačně rozohnit. „Sworn to Paganism“ je věru dosti silný debut a kapela si za něj rozhodně zasluhuje respekt a uznání. Na druhou stranu, abych byl upřímný, těch lesních milovníků metalu už je na scéně opravdu trochu moc a pokud chtějí SKOGMARK i v následujících letech přežít, měli by pro svou hudbu zvolit jinačí koncept. Byla by obrovská škoda, kdyby formace s takovým potenciálem, ztratila někde ve vzduchoprázdnu. Celkově ovšem hodně nadprůměrná záležitost o několika parádních momentech!

ALL

http://vk.com/skogmark

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *