SIVYI YAR – The Night (CD-2011, Gardarika Musikk)

НощьOd vydavatelství Gardarika Musikk jsem obdržel dvě nahrávky od projektu SIVYI YAR a pokud patříte k dlouholetým čtenářům R.U.M. zinu, možná si tohle jméno pamatujete v souvislosti se staršími recenzemi. Produkt „The Night“ (v originále „Нощь“) je už trochu vousatým počinem, vždyť v první verzi vyšel už v roce 2009 a zároveň se také jedná o debutový nosič (vyjma tedy úplně prvního demáče z roku 2006).

Nebyli by to však Gardarika Musikk, aby sami sobě neudělali radost v podobě reedice. Tato pochází z roku 2011 a kromě šesti „základních“ skladeb, obsahuje ještě čtyři další bonusy, jež oficiálně pocházejí z ‚EP „Оредеж“. Cesty undergroundových nosičů jsou zkrátka nevyzpytatelné a mne osobně o to víc překvapuje, že se firmy nebojí vydávat i kvalitativně slabší počiny, jakým je právě i tento. Co si budeme nalhávat, v Rusku existuje hromada lepších uskupení, a to hned o několik tříd.

Poslech tohoto dřevního soužení, jež se opírá o ponurou strouhu black metalu, je pochopitelně ovlivněn svým stářím, možnostmi hlavního představitele Vladimira a především jeho zkušenostmi. Ve svém tažení je v současné pochopitelně už mnohem dál, alespoň tedy z náslechů současných tracků. „The Night“ je čertužel velká zoufalost…joj, na tomhle opravdu neshledávám nic extra kultovního.

Sivyi YarŘekl bych, že tenhle produkt potěší snad jen ty fanoušky, kteří buďto sbírají podzemní nosiče a dále pak ty, jež dráhu hlavního hrdiny sledují od samých počátků a jsou s ním nějakým způsobem spjatí. To v Česku ale patrně nehrozí, neboť další nevýhodou pro našince je i to, že textům jednoduše nerozumíme, hold ruštinu na základních školách už většina z nás nepamatuje – no, třeba se to zas brzy vrátí 🙂 – (sorry, ale tenhle vtípek jsem zkrátka musel vytáhnout). Nicméně ale ještě k tomu zpěvu… Ten je pochopitelně hodně jadrný, takřka se blíží growlingu s vřískotem, ovšem Vladimirovi je při frázování docela dobře rozumět…

„The Night“ je ovšem hodně černá noc. Žádná pozitiva ani záblesk toho, aby si člověk tuhle nahrávku nějak užil. Když už mě něco v souvislosti s tímto počinem napadlo, jsou to dávné vzpomínky na časy česko-slovenských demáčů z let devadesátých. Pokud se však ze SIVYI YAR jednou stane výraznější pojem, dost možná se váženost prvotiny ještě navýší (přestože její kvalita není valná).

ALL

http://www.gardarikamusikk.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *