SHOGUN TOKUGAWA – Y3ARS (CD-2010, X-Production)

Když se takhle podíváte na název téhle kapely, možná si říkáte: “jo, to bude zas nějaký „hlukový“ výplod Radka Kopela“. Jenže chyba! SHOGUN TOKUGAWA jsou Češi a v polední době nemálo aktivní. Domnívám se, že pro takto mladé hochy je album pro X-production skutečnou výzvou, vždyť stát po boku kapel jako DARK GAMBALLE, INSANIA, FDK, VANESSA…to není vůbec špatné vysvědčení. Už z tohoto důvodu si člověk říká: „asi na nich něco musí být“. Má odpověď? Bezesporu!

V kapele rozhodně dřímá velký potenciál, nemluvě o instrumentálních výkonech, vokálu a celkovém nasazení. SHOGUN TOKUGAWA zkrátka neznějí jako „běžná“ česká kapela. Přiznávám se, kdybych nevěděl, že kapela je z Čech, typoval bych západ Evropy či USA. A to je „Y3ARS“ teprve debutovým albem! Takže nám na tuzemské scéně vyrůstá velká kapela?! Mohlo by to tak být, ovšem kapela se musí nejprve vypořádat s jedním velkým ALE (no, těch ALE bude asi víc). Tím prvním je určitá předpojatost vůči obdobným spolkům, o kterých se často hovoří jako o „trendových“.Co si budeme nalhávat, metalcore stále frčí a každá druhá formace si chce uloupnout trochu toho perníčku do vlastní kapsy. Žel ani argument typu: „nás ale takhle baví hrát“ příliš neobstojí (byť zrovna téhle kapele to věřím).

Dalším v zásadě navazujícím problémem je určitá „šablonovitost“ dnešního metalcoru. V současné době se v podstatě dostáváme do roviny, kdy téměř všechny spolky znějí úplně stejně. Kopie kopií si tak bezhlavě konkurují, předhánějí se, ale samotný posluchač stejně zvolí svou oblíbenou jistotu a o zbytek se příliš nezajímá. Nechci být špatným prorokem, ale mám dojem, že se SHOGUN TOKUGAWA dostali právě do té kategorie kapel, které zkrátka přehlédnete v obrovském stádu těch dalších. Rozhodně by to chtělo nějakou inovaci či originální nápad. Skladby prošpikované agresivitou v součinnosti s melodií, mix agresivního vokálu s jemným, coreové riffování, hrátky s elektronikou…to jsou všechno aspekty kladného rázu, ovšem jako celek to všechno tak nějak zní jako „odpověď na něco či někoho“ (možná to byl i účel, ale to by takhle instrumentálně zdatné kapele nemělo stačit).

I přes to, že tato recenze vzhlíží spíše negativně, nemám problém s tím si „Y3ARS“ užít. Dokonce mohu říct, že se mi zde zaznamenaný materiál skutečně líbí. Jak ovšem udělat to, abych za další měsíc na tuto desku nezapomněl a stále měl chuť si ji pustit? To už asi nepůjde! Zřetelně tak vyvstává pro SHOGUN TOKUGAWA další práce a pokud se jí pro příště povede naplnit, budeme mít tu čest s opravdovou kometou české scény.

ALL

http://bandzone.cz/shoguntokugawa


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *