SFERSLAV-Lyn‘ za Hmari (CD-2011, Sonnenrune Records)

Sličná ukrajinská dcerečka v součinnosti s ruskými bohatýry, volání korun stromů a nekonečných dálek – to je projekt SFERSLAV. Abych se přiznal, dle promo materiálů jsem očekával další nával folkmetalových cajdáčků, ovšem nakonec jsem se skoro až nehorázně zmýlil. Folk je sice stavebním kamenem SFERSLAV, ovšem po metalu ani památky! V zátiší však jakoby stále číhala ona „kovová“ pachuť. S něčím podobným před časem vyrukovali švédští FEJD, kteří se také od metalové minulosti dostali až severským folkovým radovánkám.

SFERSLAV však oproti kolegům ze Skandinávie nabízejí mnohem citlivější hudební projev a v některých chvílích působí poměrně komorně. I přesto je však z produkce cítit jakýsi environmentální duch, akustické nástroje jsou v podstatě neustále podbarvovány zvukem divoké přírody. Tu zašumí vítr, tu zazpívá pták… a tak bych mohl pokračovat. Nahrávka má poměrně ponurou atmosféru a je zjevné, že velký kus poselství je zakomponován do textů. Protože jsem ruskému jazyku na ZŠ o rok unikl, nemohu posloužit ani letmým překladem. Žel ani na netu jsem o překlady nezavadil a i to je jeden z důvodů, proč mě SFERSLAV nestáhli do svého hájemství.

Ústřední postavou celého projektu je pak bezesporu pěvkyně za mikrofonem, která si vede skutečně přesvědčivě a bylo by vcelku zbytečné proti jejímu projevu něco namítat. Totéž však už nelze říci o hudebním doprovodu, který je mírně řečeno dosti chudý a celkově tvoří spíše „křoví“. Dost možná kdybych rozuměl ruskému (či ukrajinskému) jazyku, mohl jsem si z poslechu odnést mnohem vábivější zážitek. Takhle nahrávku hodnotím spíše jako takovou pozoruhodnost, která je formálně zabalena v překrásném rozkládajícím se digipacku. Upřesnit bych také měl, že nahrávka čítá v podstatě jenom tři skladby plus intro, takže těžko usuzovat, kterak bude nakonec vypadat deska dlouhohrající…

Suma sumárum, říkám si…kdo si tohle CD asi koupí. Mám pocit, že snad jenom nekritičtí milovníci folku, a nebo sběratelé undergroundových artefaktů. Tady to je skutečně na místě… Posluchači: zlom vaz!

ALL

http://www.myspace.com/sferslav

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *