SECTOR X

sectorx_promoKdybych dostal od nějakého undergroundového fajnšmekra otázku, která kapela je pro mne v těchto dnech na naší scéně největším objevem, tak bych řekl jednoznačně SECTOR X ! Zřejmě si někteří zarytí metalisté říkají:“ti rumaři se asi zbláznili (tedy spíše já“), ale kdo mne zná tak ví, že EBM scéně (a hlavně české! )holduji nějaký ten pátek…Jen upozorňuji, že ten kdo odmítá tuto hudbu a v životě ji neslyšel, dělá obrovskou chybu. SECTOR X  svým nasazením jasně spláchli spoustu metalových part.… Na mé otázky odpovídali:David Freedom (sampling) a Jan Bergmann (zpěv, sampling).

Tak na úvod… co vlastně říkáte nato, že odpovídáte do metalového fanzinu ?
David: Tyhle styly jsou vlastní Martinovy (kytara) (jinak MASTURBACE, NEGATIVE FACE). Jsou to jeho nejoblíbenější styly. Já osobně jsem od BEATLES přešel k ARAKAINům a METALLICE, pak jsem tzv. ulétl na DEPECHE MODE a dnes, dnes prakticky neposlouchám nic. Jako skladatel jsem hudebně poměrně deformovaný. Písničky většinou poslouchám trochu jinak, než běžný posluchač. Navíc mě v poslední době absolutně nic nezaujalo natolik, abych to musel poslouchat.
Jan:Musím se přiznat, že otázka rozhovorů a to jak v podobě live nebo písemnou formou je pro mě vždycky velkou neznámou. Z vlastní zkušenosti po přečtení mnoha rozhovorů s lidmi jak z oblasti hudby, tak i divadla a samozřejmě i filmu mě už pár našich osobností zklamalo, ale na druhou stranu tu jsou typy lidí, co vídám denně na televizní obrazovce (opravdu je nemám rád), ale po přečtení nějakého rozhovoru s nimi zjišťuji, že jsou docela neškodní a občas i zábavní lidé…Dost filozofování a jdeme na to! Když mam dobrou náladu poslouchám třeba FEAR FACTORY nebo LIMP BIZKIT, můžu samozřejmě SEPULTURU a tak i trochu SOULFLY, ale radši mám live koncerty, asi kvůli atmosféře co je mezi mnou a kapelou na jevišti.

Dobrá…jak jste vlastně přišli na ten záhadný název SECTOR X ? Co má vlastně vyjadřovat ?
David:SECTOR X má vyjadřovat cosi nepozemsky mystického. Možná vycházel z našich ranných představ o techno – trancové budoucnosti kapely. Ale hned první skladby, které jsme vytvořili naznačovaly, že se budeme opírat o EBM. Později se začalo do skladeb zpívat a začaly vznikat spíše breakbeaty než techna, ale od techna se úplně nevzdalujeme. Myslím si, že náš název je v pohodě. Už jsme si na něj zvykli a těžko bych si představil nějaký jiný.
Jan:Z nazvu SECTOR X je asi trochu cítit elektronická hudba, kterou máme všichni v kapele rádi. Ten název nebylo jednoduché vymyslet, ale nakonec se to přece jenom povedlo a musím se přiznat, že jsem na něj docela hrdej.

Do rukou se mi dostalo vaše promo z letošního roku. Můžete k němu něco říci ?Mě osobně se tento materiál velice líbí…Máte např. nějaké nabídky na vydání oficiálního CD ?
David:To, že se ti líbí nás velice těší. Jsou to skladby vybrané pro prezentaci Sectoru a každá má svůj speciální důvod být na tomto promu. Snažili jsme se, aby promo mělo šanci zasáhnout co největší škálu posluchačů (především tedy vydavatelů). Když se bude někomu líbit alespoň jedna z nich, tak je to pro nás čest. Neděláme hudbu sami pro sebe. Nabídku na vydání alba máme. Sice to není velká firma, ale šance na prosazení tu jsou. Nechceme vydat Sector takovým způsobem, aby se po něm za dva měsíce slehla zem. Chceme někoho, kdo se o nás postará pořádně. Nechci to zatím zakřiknout, ale šanci máme. I když v dnešní době…
Jan:To nové demo je už přece jenom odlišnější od skladeb co jsme dělali dřív. Ty starší byly víc jednodušší a přímočařejší asi jako naše životy v té době. Z ohlasů je vidět, že jsme udělali zase trochu poctivé práce a snad se nám podaří ji dovést do konečné stanice a tou je vydání CD.

sectorxHudba ve vašem podání je opravdu velice hutná a tvrdá. V jakém duchu se ponese nový materiál ? A jak si vysvětlujete to, že vaší hudbu si zalíbilo několik procent metal posluchačů ?
David:Naše hudba je hutná a tvrdá. To je pravda. Myslím, že to i trochu vysvětluje, proč nejsme zcela cizí fandům, kteří jinak holdují výhradně metalu či rocku. Možná je to ovlivněno i tím, že používáme zkreslenou kytaru, která samozřejmě naší elektroniku posouvá do jiné dimenze. Nový materiál zatím vzniká tak, aby mohl konkurovat starším skladbám. Myslím tím to, že máme konkurenci sami v sobě. Vybrali jsme si ale poměrně obtížný styl. Není jednoduché dělat tvrdou elektroniku, ale nás to baví.
Jan:Jak už jsem řekl v novém materiálu budou skladby jak temnější tak i razantnější ale doufám, že se nám povede lépe skloubit elektronické zvuky s kytarou a dát tomu tanečnější podobu. Co se týče metalových nebo rockových fanoušků tak naší asi největší zbraní je live vystoupení při kterém si přijdou na své jak metalisti tak i rockeři a samozřejmě i fandové taneční hudby…No prostě je to nářez jak má bejt !! A to bez legrace.

Opravdu…když bych srovnal váš starší materiál s tím letošním tak mi přijde, že jste se trošku vzdálili od té „psychedelic music“, zato jste zapracovali na zvuku a jakési „písničkovosti“…
David:Snažíme se víc přiblížit většímu okruhu posluchačů a to s sebou přináší nutnost zpěvu. Máme poměrně výkonného zpěváka, tak proč nevyužít jeho potenciál ? Zpívá přirozeně a čistě. Jsme rádi, že se nám podařilo více zpísničkovatět naše skladby a neodbočit příliš z naší původní tvorby. Zvuk se u každé kapely vyvíjí a u nás je to určitě znát především ve výsledných mixech, které jsme schopni si sami udělat v CD studio kvalitě.

Jak to vlastně dnes vypadá s naší EBM scénou ? Mě jako laikovi přijde, že tu moc podobných kapel jako vy není…A např. po VANESSE nebo GUN DREAMS se nějak slehla zem ?

David:EBM scéna je poměrně velmi undergroundová a netěší se přílišné pozornosti médií. Z toho vyplývá úpadek této scény. VANESSA GUN a jí podobné kapely ukončily svojí činnost právě z těchto důvodů. Samozřejmě se to týká i nás, ale my ještě věříme v lepší časy. Náš názor je stejný. Nevíme o nikom, kdo hraje podobně jako my, ale to neznamená, že někde někdo neexistuje. Chodí nám ale i názory z Německa, kde bychom prý byli number one. Bohužel jsme se narodili v zemi, kde je moderní být DJ a míchat už něco hotovýho než vytvářet něco svýho.
Jan: Největším problémem těchto kapel mezi které se počítáme je asi prezentace skladeb, jak v televizi tak samozřejmě a především v rádiích. V dnešní době u nás asi existuje jedno jediné rádio, které je ochotné naše nahrávky vysílat a to je Rádio 1, ale bohužel to na zaplacení nákladů na vydání a slušnou propagaci CD nestačí. Uvidíme co bude dál a jak se situace u nás bude vyvíjet.

sectorx_honzaDále co mne zaujalo na vaší tvorbě jsou texty…Mohli by jste o nich ve zkratce něco povědět ?
David:Bohužel, ale texty se nám moc komentovat nechce. K tomu mohu říci jen to, že nikdy nebudeme dělat texty typu: „…jsi moje máma, moje máma…“. Nemůžu ale zaručit, že neuděláme nějaký kompromisní text kvůli rádiu. Všechno co budeme dělat, ale bude směřovat k tomu, abychom mohli hrát vlastní tvorbu. Jenom se obávám, že možná budeme muset trochu změknout na prezenčních skladbách pro rádia. To nám doufám naši fanoušci odpustí…jinak to nejde.
Jan:Na otázku odpovím v heslech: Náboženství, THC, Život a Smrt.

Když to vezmu…zaujala vás v poslední době nějaká nová nahrávka, kterou by jste mohli doporučit ?
David:Zaujala mě jedna skladba z jedné kompilace, tuším z Francie. Vůbec nevím, co je to za kapelu, myslím, že nebude moc známá, ale je to moc hezký (smích). Je to jakýsi hybrid gotického rocku, EBM a techna. Dokonce si myslím, že by to byl docela hit, ale mám pocit, že v textu se objevuje něco jako antikrist a to by našim „slušným“ radiím vadilo.
Jan:Asi promo TATA BOJS a JABLKONĚ.

Hm, takže téma našeho hudebního průmyslu…Jak se např. díváte na všemožné vyhlašování různých cen. Mám pocit, že když zapnu televizi tak tam nic jiného teď neběží…
David:Náš hudební průmysl ? Neznám žádné sprosté slovo, které by dostatečně vystihovalo náš názor. Komerční hudba se nedá poslouchat, rádia se nedají poslouchat, underground v rádiu moc nepouští a nikdo ho nevydává (myslím ve větší míře). Hudební průmysl prožívá obrovskou krizi. My se utěšujeme tím, že přijde jakési zmrtvýchvstání, ale to asi ne v nejbližší době. Myslím si, že hudbu oddělali vypalovačky a nadupané levné computery díky kterým dělá hudbu každý druhý občan a když má kontakty, tak s tím dokonce může vyhrát i hitparády, i když se to nedá poslouchat. Ankety a vyhlašování něčeho je určitě dobrá věc. Bohužel u nás jsou výsledky absolutně nepřesné. Myslím, že to nemusím nikomu vysvětlovat. Například nás nikdo z tý „akademie“ neslyšel. Určitě bychom vyhráli…(smích).
Jan:Na tuto otázku není jednoduché odpovědět. Jak už jsem řekl, dobré věci se prodávají sami, ale je potřeba je lidem někde nabídnout a to znamená se někde veřejně prezentovat a snažit se zaujmout, i když u některých našich „postkomunistických“ umělců je tato propagace tzv. „nechutná“ a někdy až trapná.

sector XA politika ? Zajímáte se o ni ? Co např. říkáte na situaci v Afganistanu a další věci s tímto tématem spojené ?
David:Afghanistáncům moc nezávidíme. Záleží na úhlu pohledu. Já osobně jsem chodil na VŠ s jednou dívkou z tohoto státu a ona vyprávěla, jak se tam strašně žije. Každý den ti jde o život, Taliban nikdy nespí atd. tihle lidé tam žili v teroru desítky let a z mého pohledu jim bombardování zajistilo svobodu a to bohužel za cenu ztrát. Myslím, že málokdo z nás můžeme 100% hodnotit tamní situaci, ale můj názor je, že vymýtit zlo se musí za každou cenu. Jinak nikdo z nás není nijak politicky aktivní.
Jan:Jakákoliv politika je velmi nebezpečná věc !! a nikdy se nesmí spojovat s hudbou a uměním.

A když tak pitváme věci kolem, sledovali jste Olympiádu ? Jak se díváte na „propad“ našich hokejistů ?
David: Prohra našich hokejistů ? Byl jsem trochu smutný, ale jinak zvlášť mě to nezasáhlo.
Jan: Asi ze všeho mě nejvíc mrzel ten náhodnej gól Rusů a pak ta dopingová aféra…ale Katka naštěstí nezklamala.

OK, zpět k hudbě. Už jste se zmínili o vašich koncertech…jak tedy vypadají ? Máte nějakou speciální koncertní image ?Jaká atmosféra panuje na koncertech SECTORU X ?
David:Snažíme se koncertovat co nejvíce smysluplně. Nemá cenu každý den vystupovat v jednom klubu. Takže vystupujeme pouze několikrát do roka. Image ? Chystáme se vytvořit silnější image z hlediska oblečení. Atmosféra koncertu je většinou velmi dobrá. Nejvíc nás těší, když jsou hlasité reakce z publika. Když se někomu líbíme a nedá nám to najevo, tak nás to moc nevyhecuje. V poslední době, ale musím říci, že atmosféra je na koncertě výborná. Naše koncerty se snažíme ozvláštnit drobnými detaily, které se vymykají běžné produkci např. rockových kapel. Používáme poměrně silný synchro-stroboskop, vlastní světelný computerek, baterky na hlavě, pavučina jako wallpaper, mlha apod. V budoucnu samozřejmě chystáme show tak, jak má bejt. Tzn. Více synchro-světel, více strobo, lasery apod. Ke koncertu show neodmyslitelně patří a my to víme. Do show vrážíme maximální procento prostředků.
Jan:Jak už jsem říkal jsme kapela, která má velkou herní sílu především live a to za doprovodu především kytar a elektronických spodků. Celé naše vystoupení podporuje synchronizované osvětlení s hudbou a jako „další člen“ kapely je náš zabiják Stroboefekt. Koncertujeme bohužel opravdu málo, protože podmínky pro slušnou prezentaci jsou u nás možná tak v klubu Akropolis a nebo Rockcafe na Národní Třídě.

Dobře…ještě jsem vás živě neviděl, ale doufám, že tuto svou chybu brzy napravím…Velice děkuji za rozhovor a držím palce, aby jste svých cílů brzy dosáhli. Poslední slovo je vaše…
David:Pozdravujeme čtenáře a zveme všechny na koncert SECTORU X !
Jan: Posílám srdečnej pozdrav jak všem muzikantům a čtenářům R.U.M. zine a zvu je na 6. ročník Rockovejch Čarodějnic na Větrníku, které se konají 30.4. 2002 od 17.00 ve vysokoškolských kolejích na Větrníku…spojení z Metra Hradčanská tram linkou č.1 do stanice Větrník a dále podle šipek…Na akci vystoupí mimo jiné VYPSANÁ FIXA, COCOTE MINUTE a samozřejmě SECTOR X. Návštěvnost cca. 3000 lidí. Občerstvení zajištěno !! VSTUP ZDARMA !! Zdraví vás Jan Bergmann.

[yt-black]_RrfP1omwAo[/yt-black]

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *