SCORNGRAIN-Cyberwarmachine (CD-2004, DVS Records / Metal Age)

Bylo jen otázkou času, kdy se elektronická hudba nakazí vůní kovu. Umělá muzikální hmota jednadvacátého století si nezadržitelně proklestila cestu i k lidem, kteří třeba ještě před pěti lety nechtěli o nějakých podlitých polotovarech ani slyšet. V poslední době vítězí kapely s opravdu nevšedními stylovými lektvary. Dráha originality však nemusí být zrovna tím nejlepším řeším.

To se ovšem nedá říci o kapele SCORNGRAIN, kterou tvoří vokalista TventinineA (jinak black metalová skupina ARRIVAL), dále Dr.Mike (kytarista a programátor, black metal horda VORDVEN). Zbylou dvojici doplňuje bubeník Eniac. „Cyberwarmachine“ je takovým blackmetalovým poločasem, který se však vydařil možná až nad očekávání. Album má fantastický zvuk a především neskutečné grády.Na samotném obalu můžete zahlédnout jakýsi tank z budoucnosti. Je obklopen děly a kulomety a zcela přesně vystihuje atmosféru celé desky. SCORNGRAIN doslova spojili black metal s elementy typickými spíše pro EBM. Album bych přirovnal ke střetu FEAR FACTORY a SATYRICON na mléčné dráze.

Světlo světa spatřil cyber-black metalový hybrid, plný naštvanosti a agresivity. Mám takový dojem, že o tomhle počinu se bude ještě dlouho hovořit. Tak např. skladba „Flesh Means Pain“ je doslova čistokrevným techno-blackem. Pokud máte pocit, že jsou nahrávky mrazivých black metalových kapel naprosto nedotknutelné, tak právě SCORNGRAIN vás určitě rádi vyvedou z omylu.

Není nic lepšího, než poslouchat zpěv „cyber šťavnaté vrány“. Z mého popisu se vám možná pomalu a jistě vybavují norští THE KOVENAT (dříve jen COVENANT), jejichž hudební dobrodružství začalo také u black metalu a nakonec se přetransformovalo spíše do tvrdší electro gotiky. SCORNGRAIN si však svůj „černý“ ksicht ponechali. Oplotili ho však velice ostrou zvukovou kulisou. Navíc skladby zdobí velmi silný hitový potenciál. Tak např. titulní skladba „Cyberwarmachine“ se vám po několika posleších doslova zaryje do mozkové kůry. „24-7 Hell“ na oplátku překvapí slušnou (téměř) rapovou vsuvkou. Finové zkrátka stvořili pestrou metalovou kolekci. Jejich vítězství je podtrženo a sečteno jednoznačnou červenou čarou. Kapela si dále zaslouží pochvalu především díky vytyčené cestě. Není jednoduché se pustit do podobných experimentů a přitom se nebát, že skladby ztratí líbivost. Závěrem bych se ještě zastavil u originální image. Trojice Finů preferuje bílé doktorské pláště a v jejich rukách se blyští obrovské montérské klíče. Není to geniální styl warpaintu?

PS: Zakoupit si toto CD můžete u hlavního distributora DVS Records pro ČR a SR – Metal Age Productions => web: http://www.metalage.sk, e-mail: info@metalage.sk.

ALL

http://www.scorngrain.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *