SATOR MARTE – Engulfed By Firestorm (CD-2015)

Engulfed by FirestormJe zaujímavé sledovať, s akými propagačnými taktikami prichádzajú jednotlivé hudobné zoskupenia, či skôr (u tým zavedenejších a dlhovekých mien) dokonale fungujúci manažment. A potom existuje samozrejme aj presný opak – nie je výnimkou, že hlavne v dnešnej digitálnej dobe, kedy nové a nové nahrávky prichádzajú každým dňom, o vydaní toho ktorého opusu nemá väčšina ani potuchy. A presne tento prípad predstavuje aj zbrusu nový materiál moravského komanda smrti a bolesti SATOR MARTE nazvaný útočne „Engulfed By Firestorm“. Ale že to trvalo – vysoko cenený predchodca „Za zdmi“ sa totiž v mojom prehrávači točil už pred dlhými piatimi zimami.

Novinka vyznačujúca sa štýlovým a k samotnej hudobnej náplni vskutku dokonale hodiacim sa titulným coverom pripomínajúcim tak trochu sodomáckeho Knarrenheinza, prináša nejednu zmenu. V prvom rade vychádza (zatiaľ) iba v digitálnej podobe, čo je dúfam stav dočasný a v blízkej dobe ho budú nasledovať skutočné hudobné formáty. Sator MarteTou druhou a podstatnejšou zmenou je prechod SATOR MARTE na angličtinu. Neviem, čo kapelu k tomuto rozhodnutiu viedlo, no za seba musím povedať, že oveľa radšej som mal časy, keď Nav krákal rodnou češtinou. A čo samotná hudba? Začnem zvukom. Alebo lepšie povedané ZVUKOM! Áno, po tejto stránke je „Engulfed By Firestorm“ dielom zasluhujúcim si tie najvyššie hodnotenia. Nahrávalo sa v Bzeneckom štúdiu Shaark a musím povedať, že na výsledku je to poznať. Hutný, plný a zároveň mrazivo mrzačiaci. A tiež nechávajúci vyniknúť každému jednému nástroju. Výsledná sonická podoba albumu je skutočne niečo, čo spĺňa tie najprísnejšie kritériá. No s jednotlivými skladbami je to už žiaľ horšie.

Dokážem si predstaviť, že nový materiál bude dokonale fungovať naživo. Album ako celok vytvára dokonale kompaktné a nedeliteľné dielo, pričom sú jednotlivé songy napísané s dostatočným prehľadom, aby vo výsledku mali hlavu a pätu. Opäť máme čo dočinenia s pravoverným čiernym kovom s výraznou príchuťou smrti, pričom je ponechaný dostatočný priestor na odkazy vlastnej minulosti. Inak povedané, všetko by malo byť v najlepšom poriadku. Malo, no žiaľ nie je. Doska je naozaj pozoruhodne kompaktná, no s pribúdajúcou hracou dobou je tej kompaktnosti až príliš. No oveľa horšie je, že po ubehnutí poslednej z 33 minút si nespomeniete na žiadnu melódiu, či iný záchytný bod z niektorej položky. Jedine o predposlednej záležitosti „The Old Testament“ môžem povedať, že predstavuje istý nadpriemer, no prílišný posun smerom nahor rozhodne nepredstavuje.

Priniesli teda SATOR MARTE po piatich rokoch ticha materiál, ktorý je ich umeleckou prehrou? To rozhodne nie. Avšak inak ako dokonale šedým priemerom sa „Engulfed By Firestorm“ nazvať nedá. A po kvalite zásekov „Termonukleární evoluce“ a predovšetkým „Za zdmi“ je tak novinka určite sklamaním.

Dagon

https://satormarte.bandcamp.com/releases

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *