ROSA NOCTURNA – Zapomenuté příběhy (CD-2016)

Zapomenuté příběhyBrněnská sympho-gothicmetalová skupina ROSA NOCTURNA vznikla už v roce 2007, ovšem s prvotní nahrávkou se vytasila až o tři roky později. V důsledku personálních karambolů se posléze podařilo vydat pouze jediný singl s názvem „Rosa Nocturna – Demo 2014“, ze kterého vzešly dvě skladby („Není čas se ptát“ , „Legenda“). Ty jsou mimochodem k dispozici i na tomto aktuálním počinu, kam byly zařazeny coby bonus. Nutno ještě podotknout, že jádrem kapely (či projektu) jsou paradoxně pouze kytaristé Tonda s Jendou, kolem kterých se točí spříznění hosté jako na kolotoči. Přestože CD obsahuje pouhé čtyři nové skladby a jednu instrumentálku, výčet muzikantů, jež je uveden v bookletu, není zrovna zanedbatelný.

A jak na „Zapomenuté příběhy“ vlastně nahlížet? Můj pocit je ten, že oba protagonisté tak nějak chtěli konečně uzavřít jednu kapitolu, a tak v podstatě dosadili na CD všechny skladby, které byly zrovna k dispozici. Přiznejme si, nebylo toho příliš – ostatně i z toho důvodu došlo na zařazení zmíněných bonusů. Promyšlený koncept tedy raději nečekejte, byť samotné skladby nejsou nikterak marné. Dost dobře si je dokážu představit v dopoledním proudu rockových rádií, neboť tento typ hudby na mě působí v podstatě nekonfliktně a pohodově. Rock-metalové písničky, jejichž struktura je víceméně popově jemná, staví na velmi výrazných melodických linkách a snadno zapamatovatelných refrénech. Důležitým faktorem ROSA NOCTURNA je poté úhlavní dívčí vokál, který je místy doplňován několika doprovodnými zpěvy, i těmi mužskými – takto tomu je např. v písni „Fenyklová panenka“ (dost možná nejdůležitější song kolekce).

Rosa NocturnaAle abych se ještě zastavil hlavního vokálu, jež má v popisu práce zpěvačka Zdeňka. Ta si vede při svých úlohách až překvapivě hodně dobře, a přestože nevnímám její vokál jako vysloveně špičkový, přijde mi její hlas jaksi „vlídný a nikterak zbytečně pompézní“. Ostatně ani hudební projev nevnímám nikterak nabubřele ani okázale, jak to u podobných uskupení bývá. Je rozhodně dobře, že ROSA NOCTURNA nevzhlíží s otevřenou pusou k NIGHTWISH, ale snaží se do daného odvětví přinést trochu té klasicky české „rockoviny“, což ve finále není vůbec špatný krok. Pozitivní zprávou je sázka na české texty, a to i přes kolísavou úroveň. I v tomto ohledu stavím nejvýš „Fenyklovou panenku“, jejíž prostřednictvím se posluchač může dost dobře seznámit s velmi dobře zpracovaným námětem.

„Zapomenuté příběhy“ je solidní rock-metalové album, které si jistě oblíbí posluchači melodické hudby s dívčím vokálem. Pokud jsou mezi vámi milovníci jasně srozumitelné písničky a chytlavých refrénů, jste u ROSA NOCTURNA na správné adrese. Na druhou stranu si ale stále myslím, že pouhé čtyři skladby nejsou ještě tím dostatečným měřítkem kvality, neboť CD zkrátka skončí až moc rychle. Signalizace výraznějšího úspěchu mi tedy na kontrolce jakosti nenaskočila, avšak solidní načrtnutí „něčeho“ tu bezpochyby je. Teď už jen těžko určit, jestli se kapele podaří zmobilizovat síly na dlouhohrající počin, přičemž je otázka, jestli jsou brněnští vůbec schopni udržet laťku kvality napříč delší časovou stopáží. Ale třeba na tohle všechno najdeme brzy odpověď. Za „Zapomenuté příběhy“ se však páni (a spříznění) stydět nemusí.

ALL

www.bandzone.cz/rosanocturna

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *