REVELATIONS OF RAIN – Deceptive Virtue (CD-2013, SolitudeProductions)

Doom metal se stává v Rusku fenoménem a velkým podíl na tom pochopitelně má i čím dál rozpínavější se label Solitude Productions, pod který patří i formace REVELATIONS OF RAIN. Pokud je pro vás toto jméno úplně neznáme, snadno byste mohli podlehnout dojmu, že se jedná o úplné nováčky. Jenže pohled do biografie souboru je naprosto výmluvný. „Deceptive Virtue“ je už čtvrtým řadovým albem, a to ještě nepočítám to „nulté“, jež vyšlo ještě pod hlavičkou OCEAN OF SORROW, kteří u Solitude debutovali cca. před devíti lety.

Přiznávám se bez linčování, tvorbu REVELATIONS OF RAIN jsem doposud neměl nikterak nastudovanou (učinil jsem tak až zpětně), slyšel jsem sice nějaké ukázky jejich tvorby, nicméně až nyní mohu s čistým svědomím popsat dojmy, které z nahrávky mám. Jak už bylo výše řečeno, z Ruska se pomalu a jistě stává mekka doom metalu, přičemž kredit této scéně nepošpiňují ani tito borci z města Podolsk, jejichž tvorba má hodně blízko k finským králům SWALLOW THE SUN. Lomítko mezi death metalem a doom metalem je zde nastaveno prakticky v identických pozicích, nemluvě o precizních kytarových vyhrávkách, malebných klávesových plochách a tradičním murmurovém přednesu.

Pod sluncem sice nic moc nového, ovšem kvalita předkládané látky je natolik suverénní, že spousta milovníků zkázonosného žánru musí beztak podlehnout jejímu kouzlu a já osobně na dřevo přiznávám, že mě tento druh přesvědčivé valivosti, nenechává ani na vteřinu chladným. Zároveň by bylo nelogické vyzdvihovat z celkového konceptu nějakou ze skladeb, jelikož všechny patří takříkajíc pod jednu střechu. Kredit „velké nahrávky“ navíc umocňuje fantastický zvuk, dosahující úrovně největších žánrových představitelů. Jak je vidět, tak už i v Rusku se dá pořídit vpravdě pulsující nahrávka, byť vůbec netuším, kde byl materiál „Deceptive Virtue“ nahrán. Všechny informace v bookletu jsou totiž pouze v azbuce a dokonce i centrální logo kapely je na ústředním obrázku vyobrazeno v „domovských tvarech.“

Ono i v podstatě i pojmenování kapely v anglickém znění je jaksi nepřesné, protože kapela oficiálně používá ruský název, což je na druhou stranu záležitost osobitá, nicméně fanoušci z jiných koutů světa, mohou mít s touto formou prezentace logický problém. Už jen vyhledávání na internetu je v tomto ohledu poněkud limitující, byť rozumím tomu, že pro REVELATIONS OF RAIN je prioritní působení na domácí scéně, nebo-li spíše scénách, protože Rusko je zkrátka země obrovská, nemluvě i další státech v rámci obdobného komunikačního spektra. To však nemění nic na tom, že „Deceptive Virtue“ je vskutku povznášející dílo, které by nemělo chybět ve sbírce žádného příznivce doom metalu!

ALL

http://revelationsofrain.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *