R.E.T.

retfront…a jako šlehačku na dort si dáme rozhovůrek (rozhovor v tištěné podobě navazuje na story „Když padá doom“, takže en dort je právě povídání o doomu – pozn. Gory) s bubeníkem již výše zmíněné veličiny REACTION ECSTASY TRANCE Jiřím Szotkowskim. Některé věci mne opravdu velice zajímali, ale Jiří zůstal tajemný jako samotná hudba R.E.T….

Jiří, mohl bys, prosím, osvětlit, co se s R.E.T. dělo po vydání skvostného alba IN MEMORIES? Proč o vás nebylo tak dlouho slyšet? Čekal jsem, že právem vylétnete na úplný vrchol zájmu…
Po vydání „In Memories“ to bylo v pohodě. Koncertovali jsme až moc a nemyslím, že o nás nebylo slyšet. Dva měsíce po vydání nám CD „Depression“ a „In Memories“ začalo vycházet u německých NUCLEAR BLAST, takže klid a pohoda vládla u R.E.T….

No já o vás v tuhle dobu moc neslyšel…ale zaslechl jsem. že jste vydali „In Memories“ s nějakými bonusy? Mohl bys tyto věci trochu objasnit a vysvětlit?
„In Memories“ nevyšlo s bonusy. S bonusy vyšlo jen CD „Depression“. Původně to bylo demo, ale vydavatelství (Taga records) chtělo něco hned vydat, takže k demu jsme přidali bonusy a bylo to. Po tomto disku se okamžitě slehla zem, teď se dá koupit jen u zmiňovaných NUCLEAR BLAST.

Naskýtá se otázka (trochu asi drzá), jestli byli v kapele nějaké rozpory? Jaká atmosféra panovala v kapele řekněme dva roky po vydání alba „In Memories“…
Žádné problémy !

No dobrá, ale co odchod vašeho velice schopného manažera Karla Šustíka? Mohl bys prozradit, proč Karel opustil vaše řady?
Byla to věc mezi námi (R.E.T.) a Karlem. Já jsem byl hlavním iniciátorem. Obě strany si to vezmou do hrobu. Sorry.

retVaší poslední nahrávkou (která byla notnou dobu pro mne zahalena tajemstvím) je výběrové CD, které obsahuje též kousky ještě z doby, kdy jste hráli pravověrný heavy metal… Proč jste je zařadili na toto CD? Mám pocit, že jste tento materiál vydali na vlastní náklad. To o vás neprojevila žádná firma zájem?
CD X. (1989 – 1999) bylo vytvořeno jen pro místní fandy. V roce 1999 jsme slavili deset let kapely. Sjeli se do klubu opravdu jen ti nejbližší. To byla opravdu jízda. Tam jsme pořídili část zvukového záznamu, který jsme potom použili. Je to takové obyčejné CD, které nikam nechceme tlačit, protože je to naše vzpomínka na minulost, ale trochu drahá.

Teď trochu dloubnu do vosího hnízda. Proč myslíš, že R.E.T. nedosáhli v ČR vrcholu úspěchu jako třeba SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY? Myslíš, že je vše opřeno o štěstí nebo záleží také na jakési „nehudební“ aktivitě členů kapely? Mám pocit, že podobně dopadli třeba též vynikající HYPNOTIC SCENERY nebo BLACK HEAVEN. Samozřejmě pokud se kapela nikam netlačí a hraje jen pro sebe, je tato otázka bezpředmětná… to ale asi nebude zrovna váš případ…
Zrovna tohle je náš případ. Nikde a nikam se netlačíme. Někteří to nemůžou přežít, my proto nic neděláme a byli jsme tam, kde oni ne.

Mohl bys, Jirko, naznačit, jak se bude dál vyvíjet situace ve vaší kapele, Kdy hodláte vydat nový počin?
V tomto bodě budu hodně přímý. Nevím.

retcoverVaše pojetí doom metalu bylo na rozdíl od ostatních kapel ovlivněno převážně novou vlnou britského heavy metalu. Budou se v nových skladbách objevovat stále tyto prvky nebo máte pro posluchače ještě jiná překvapení?
Produkce R.E.T. se v budoucnu moc lišit nebude. Nová vlna britského heavy metalu je někde v nás!

Jak se ti, Jirko, líbí současná doom metalová scéna? Jak světová tak tedy i naše?
Doom metalovou scénu světovou a domácí jsem nikdy nevnímal… Paradox, že?

Budete hrát živě? Objevíte se v létě na nějakém tradičním festivalu?
Letos pokud vím, tak nejbližší festival, který nás čeká je NOC PLNÁ HVĚZD. O dalších zatím nevím.

Vaše cíle do budoucích časů jsou…
Cíle zatím žádné nejsou. Čas ukáže.

Dobrá, díky, Jirko, za rozhovor a věřím, že jste ještě neřekli poslední slovo. Pokud chceš, můžeš něco vzkázat fanouškům na závěr…
Měj se, díky. Určitě se někde uvidíme. Fandům bych vzkázal pevné zdraví, klid a pohodu.

ALL

Band contact:

Jiří Szotkowski, Palackého 495, 739 61 Třinec 6, Česká Republika
tel.: +420 659 325 629, +420 606 806 585

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *