PRVNÍ HOŘE – Křehký mechanismus pozemského štěstí (CD-2017, Kontra Production)

Zlomyslní avantgardisté PRVNÍ HOŘE, jak už si většina posluchačů zajisté všimla, se v současné době vrací na hudební scénu s plnou polní. Novinkový počin „Křehký mechanismus pozemského štěstí“ představuje další roztodivné umělecké výpovědi do duší žánrových „otevřenců“ a instrumentálních maximalistů. Totálně divoké časy „Lamenta“ (až na několik zářných výjimek) jsou sice minulostí, kapela se nyní více zaměřuje na podstatu „písničky“, ale i tak se na albu děje mnoho obrovitánských přemetů a žánrových rozpustilostí („Čobol a Čehún“, „Malej pán“).

Příjemným oživením jsou však také skladby znějící civilním způsobem („Půlměsíc“, „Mrtvý obrazy“), přestože i v jejich nitru se nachází satirický škleb, nemálo podobný tomu „Výběrovskému“. Ostatně také texty jsou jako vždy pojaty hodně svojským způsobem, přičemž vybrané slovní obraty by se slušelo rovnou zarámovat – „Co bude? Co se stane? Nestane se nic! To jenom vlaky občas vykolejí z kolejnic…“ (skladba „Hymna naděje“). „Křehký mechanismus pozemského štěstí“, kolekce s opravdu kolosálním názvem, dokazuje, jak je důležité když mají schopní instrumentalisté k dobru dostatek fantazie a zároveň nejsou svázáni žádnými předsudky vůči čemukoliv.

PRVNÍ HOŘE tak svým v pořadí šestým zásekem vstoupili do dalšího specifického hudebního stádia, a přestože se jejich tvorba od posledního počinu diametrálně nezměnila, nabízí nespočet osobitých kulišáren – momentálně jsem na tom tak, že se jich nemůžu nabažit. Dovolím si tvrdit, že právě toto album je schopno ve velkém oslovit jak odbornou kritiku, tak obyčejného fanouška. Může být snad lepšího vysvědčení?

prvni_hore_promo

Skladby: Promluva první, Viva la Vista!, Půlměsíc, Hymna naděje, Promluva druhá, Dítě boží, Malej pán, Promluva třetí, Čobol a Čehún, Křehký mechanismus pozemského štěstí, Mrtvý obrazy, Dekadentní bál, Promluva čtvrtá, Sisyfova zpověď, Černej Petr, Promluva pátá.

Sestava: Blažený pan Urza – zpěv, ryk, kejtra, slova; Šťastný pan Bertrám – zpěv, kvil, klapky, zvukomalba; Spokojený pan Medák – škopky, ruchy a šumy; Nadšený pan Klaun I. – dršťky (lidově akordeón), pantomima; Radostný pan Jiří – basové pádlo.

Hosté: Barbora Mochowa – zpěv; Dušan Navařík – podélná flétna; PhDr. Karl Pumperlich.

ALL

http://bandzone.cz/prvnihore

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *