PRVNÍ HOŘE – Promo (CD-2012, Kontra Production)

Přípravy nového desky kapely PRVNÍ HOŘE jsou v plném proudu a přímo ze samotné „pekárny“ ke mně dorazily dvě ochutnávky, které vypovídají o dalším nezadržitelném vývoji této osobité formace. Pokud byla předchozí tvorba založená na variabilní míchanici všeho druhu, tak novinkové skladby vzhlížejí v tomto ohledu poněkud skromněji, nicméně o to větší důraz je kladen na celkovou atmosféru kompozice, a to s cílem podtržení finální části skladby, jejíž dominantou se stal především refrén. Skladba „Němohra“ však mnohé překvapí i nečekaným thrashmetalovou sekanicí, ze kterého poté vylétávají bílé vrány v podobě všemožných pazvuků a kytarových efektů. I přes poměrně agresivní základ však PRVNÍ HOŘE neabdikovali na svojský druh melancholie pramenící právě v naléhavém přednesu pana Bertráma. Možná to přeženu, ale jako by se v této skladbě sešli TATA BOJS, JOLLY JOKER AND P.B.U. se starým dobrým PRAŽSKÝM VÝBĚREM. PRVNÍ HOŘE však tlačí na pilu ještě intenzivněji, než by se na první dojem mohlo zdát! Tleskám!

Druhá položka z nové tvorby PRVNÍHO HOŘE se jmenuje „Ikare!“ a pokud jsem v několika předchozích větách napsal něco o „písničkovosti“, tak právě tato (víceméně) balada kráčí v tomto směru ještě mnohem rázněji. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že právě tato skladba je jistým odlitkem z tvorby spřízněných SINUHET. Tento můj postřeh však rozhodně neberte jako zápor, spíše opak je pravdou. I v této jakosti vytvářejí PRVNÍ HOŘE překrásnou paletu barev, jejíž znamenitý retro nádech je vybarven skvostnou mezihrou na hamondky.

Co tedy můžeme očekávat od nového alba? Do jisté míry se může jednat určitý druh vyklidnění. Kapela si však naštěstí hodně rychle uvědomila, že opakování dříve úspěšné šablony by bylo její sebevraždou. Možná i proto ta delší časová prodleva… Osobně však očekávám další velkou nahrávku o jejímž obsahu se bude ještě dlouho diskutovat. Noví PRVNÍ HOŘE budou rozhodně jiní, ale věřte mi, že zatraceně kvalitní. Jsem v netrpělivém očekávání věcí příštích!

ALL

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *