POETRY IN TELEGRAMS – Songs For Desperate Lovers (CD/EP-2014, My Point Records)

Songs forNové jméno na rock-metalové mapě nese název POETRY IN TELEGRAMS a je za ním schován jistý Johny Štefeček, jenž dříve působil v kapelách DIADEM, INTROVARTS a FEELME. V roce 2013 se však tenhle šikovný hudebník poprvé postavil na vlastní nohy a založil právě tento projekt, přičemž s prvními skladbami mu vypomohla pozoruhodná skvadra umělců, mezi nimi např. americký bubeník Thomas Lang, přičemž o mix a mastering se postaral německý všeuměl Roland Grapow (MASTERPLAN, HELLOWEEN). Těžko o všem soudit, jak moc zásadní je pro POETRY IN TELEGRAMS tento druh spolupráce, musím věřit tomu, že tihle pánové udělali pro výsledný efekt maximum, byť na nějaké obšírnější soudy je ještě dost času, neboť tohle ípko tvoří pouze čtyři skladby.

Čili… pokud může „Songs For Desperate Lovers“ něčím posloužit, je to především představení hudebního hávu, který jen víceméně opřen o alternativní formu metalu s „kornovsky“ laděnými kytarami, kultivovaným vokálem a feelingem DEFTONES. Toto srovnání ovšem berte jako takové vodítko, neboť všechny čtyři kousky mají poměrně osobitý výraz. Johny rozhodně hledá skulinky, kterak posluchače zaujmout a celkově se mu daří onen „cross“ mezi nápaditou kompozicí a líbivou skladbou, jež dokáže posluchače zaujmout takřka okamžitě. Obdivuhodné do jisté míry je i to, že nahrávka vůbec nevykazuje známky puncu „slovanství“, a pokud by mi při poslechu někdo tvrdil, že poslouchám americkou kapelu, patrně bych mu uvěřil.

JohnyNicméně vyvstává otázka, zda-li podobně nadějných, leč žánrově podobných formací, není na světě přehršel. Domnívám se totiž, že POETRY IN TELEGRAMS míří rozhodně ven z republiky (tj. ze Slovenska) a trochu se obávám, že na západě zřejmě nebudou úplně „štajf“ z cizí bandy, když jejich trh čítá stovky dalších, třeba i stejně kvalitních jmen. Osobně se tedy domnívám, že hodně zajímavé by bylo, kdyby POETRY IN TELEGRAMS udělali celou desku slovensky, dost možná by se jejich hudba mohla líbit a někam by se dostala. Takhle si úplně nejsem jist, ačkoliv třeba skladba „Juliet And Romeo“ rozhodně má co nabídnout a z celého kompletu jasně vyčnívá (pod recenzí se můžete podívat na klip k této skladbě – i tady je patrné, že má kapela/projekt namířeno vysoko).

Co se tedy celkového pohledu na tvorbu POETRY IN TELEGRAMS týče, já osobně jsem příjemně překvapen a zároveň očekávám v následujících měsících pokračování, neboť „Songs For Desperate Lovers“ beru stále jako takovou uchutnávku a jsem nesmírně zvědav, jestli Johny dokáže přetavit svoje úsilí v regulérní album. Až tam se ukáže, jestli máme co dodělat s obrovským překvapením česko-slovenské scény! I tak ovšem mohu tento debut pochválit, a to z čistě z toho důvodu, že se skvěle poslouchá. Domnívám se, že POETRY IN TELEGRAMS by mohli eventuálně zaujmout posluchače našich DARK GAMBALLE. Ti jsou ale při tomto srovnání o nějak ten pátek dál. Každopádně na pokračování POETRY IN TELEGRAMS jsem skutečně zvědav!

ALL

http://bandzone.cz/poetryintelegrams

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *