PIGEONSHIT AGENCY

pigeon11Byl to akorát ten den, co se Jirka Holub vrátil z Open Hell festu. Počasí tohoto pozdního odpoledne bylo jak vyšité pro sklenku piva. Nakonec se však „jemné“ posezení „trošku“ zvrtlo… Tento rozhovor má asi tak pět intermezz, přičemž publikovatelné jsou pouze dvě úvodní… ostatní zůstanou ve zlatém archívu R.U.M. zinu, pěkně hluboko uschované. Ono vůbec stačí, že jsme to přežili. Jirka a PigeonShitAgency… Tady ho máte…

Tak, Jirko, prozraď jak se máš a jak prožíváš letošní léto?
Tak já se mám jako vždy super! Před chvílí jsem se vrátil z fesťáku! Užívám si. Léto mám rád, nechodím do práce a na vše mám více času.

OK, pojďme k tomu nejdůležitějšímu. Prozraď nezasvěceným, jaký titul jsi naposledy vydal, co ohlasy a hlavně tvé pocity z tvé práce?
Naposledy to bylo před půl rokem, co jsem vydal druhé CD PERVERSIST – Machine Grind Surgery. Ohlasy jsou naprosto úžasný! Na tohle CD jsem ještě nečetl žádnou negativní recenzi. (Recenze v R.U.M.u zde) Deska se klukům opravdu povedla. PERVERSIST je výborná kapela! Škoda jen, že v poslední době prakticky nefunguje.

Při našem posledním setkání jsi zmínil, že budeš vydávat plzeňské TROLLECH. Zajímalo by mě, proč sis vybral zrovna tuto kapelu?
Proč TROLLECH? Hlavně proto, že s Asurou jsme kamarádi! Toho kluka mám moc rád a navíc se mi líbí i ta muzika. A to EP, které si zmínil by mělo být splitko ještě společně se SORATH, kteří by to měli v dohledné době potvrdit. Termín vydání je stanoven na konec listopadu.

Posloucháš obecně hodně black metal?
Tak já neposlouchám jen black metal. Poslouchám všechnu dobrou muziku. Samozřejmě nejvíce je to metal. Co se týče právě black metalu, tak mám rád především ty staré věci, starou školu. Všeobecně si myslím, že naše metalová scéna je dost kvalitní a že máme některé opravdu super kapely.

pigeon2Můžeš být konkrétní?
Nejvíc vysoko v našem undergroundu hodnotím tři kapely. První jsou FORGOTTEN SILENCE, který jsou naprosto nadčasoví a geniální. Potom se mi strašně líbí IMPERIAL FOETICIDE a DESPISE. To jsou tři kapely, které u mě v současnosti vedou. Až potom jsou ti ostatní. INGROWING, FLESHLESS, MARTYRIUM CHRISTI, AVENGER a další.

Opět bych se vrátil k tvé PigeonShitAgency. Máš představu, jakou kapelu by si ještě v budoucnu chtěl vydat?
Pokud PERVERSIST najdou nové spoluhráče, tak bych chtěl udělat i další desku. Dále AHUMADO GRANUJO, jelikož je to taky velice kvalitní kapela.

Léto v plném proudu. Jak jsi už zmínil, trávíš ho na různých akcích. Tak kde všude jsi letos už byl?
Tak celé léto se těším na dva festivaly, i když samozřejmě jezdím i na další. Prvním je Obscene Extreme. Čurby to dělá naprosto skvěle. Z toho festivalu mám vždy výborný pocit. Super organizace, super kapely! A potom to je každoročně, poslední týden v červenci, Open Hell fest. Jezdím tam každý rok. Nyní jsem se vrátil už ze sedmého ročníku. Ta muzika, co tam hraje – to je prostě METAL. Stará škola, mám to rád! Jinak se ještě letos chystám na KATAKLYSM do Mariánských Lázní a taky ještě jedu s manželkou do Mikulova. Tam proběhne dvoudenní Eurotrialog festival, kde hrajou kapely z Maďarska, Slovenska, ČR a Rakouska. A je to úplně něco jiného, než ty festy, které jsem předtím jmenoval. Bude tam Mišík, Bratři Ebenové, NAHORU PO SCHODIŠTI DOLŮ BAND a další pohodovky.

O tobě se ví, že tady v Kralupech pozvedáváš podzemní scénu. Děláš koncerty, zveš kapely…Mohl bys o téhle záslužné činnosti něco povědět?
Tak nevím, jestli pozvedávám undergroundovou scénu v Kralupech 🙂 … Ale svého času (tak tři roky zpět) jsem udělal tak šestnáct koncertů. Mezi ty nejznámější kapely patřily NEGLECTED FIELDS, PROFANITY, dále třeba MELANCHOLY PESSIMISM, METALLY PARASITES, TESTIMONY, MARTYRIUM CHRISTI, FLESHLESS. No a teď plánuju v místním klubu INSANII, jelikož je to taky super kapela a hlavně Poly je super člověk. Spolu s nimi by měli přijet RHONDIAN. Mají nové CD, jejich muzika se mi strašně libí a hlavně jsou to opět pohodoví lidé. To je vlastně také asi to nejzákladnější kritérium, když tu kapelu zvu. Musím si s těmi lidmi rozumět.

A vzpomněl by sis naopak na nějaký negativní zážitek?
Já jsem si vždycky dopředu stanovil pravidla, která se musejí dodržet. Kapela měla přijet v tolik a tolik, měla dostat tolik a tolik… Tohle se vždycky dodrželo. Maximálně, že se přehazovaly kapely, jak měly jít za sebou hrát. Jinak žádný vetší problém nikdy nebyl.

pigeon3OK! Jak vnímáš např. fakt, že první generace metalistů, která muziku baštila se vším všudy, nyní už odchází? Myslíš, že mladší dorůstají?
To víš, tak před deseti lety, když jsi viděl někde kazetu a dozvěděl ses, že je to třeba death metal, tak sis ji bez váhání hned koupil. Byl to naprostý hlad po muzice. Dnes je scéna naprosto přesycená. Už i u nás jsou kapely, které jsou na tom opravdu dobře technicky a vyrovnávají se i těm zahraničním. A je jich stále více a když si k tomu ještě přidáš právě ty zahraniční, tak lidé na tohle všechno nemůžou mít peníze ani čas. Na druhou stranu si myslím, že i ti mladí dorůstají stále, i když už jich tolik není.

S metalem je dost často spojována jakási hudební omezenost. Co k tomu…
Ty neposloucháš jiné styly, než metal? Já si myslím, že každý musí poslouchat i jiné styly, i když je ten člověk třeba zarytý metalista. Kdybych měl poslouchat stále jen trash metal a death metal, tak bych se z toho asi zbláznil. Proto poslouchám všechno co mě zaujme. Mám rád originalitu.

Navázal bych ještě na předchozí otázku. Říkal jsi, že nová generace, podporující tvrdě metalové kapely dorůstá, ale zmínil jsi i ty rozdíly. Domnívám se, že právě mladší si už pod slovem METAL asi představují zcela něco jiného… Letí nu-metal, který jsem já z počátku nemohl vůbec vystát, ale protože se střetávám s těmi mladšími, jsem nucen to poslouchat a najednou jsem přišel na to, že i tahle hudba má něco do sebe… A jak starší nechápali předtím mě, tak se to opakuje… Takže i ten nu-metal má určitě své kvality, ale je tlačen „komerční kárkou“… Ale přesto si doma nové album DOLORES CLAN s chutí pustím…
V tomhle jsem asi trošku tzv. „konzerva“. Já samozřejmě nepopírám hudební zručnost těhle kapel, ale je to tak, jak si řekl. Jsou „propraný“ médiama a já se domnívám, že existují i další stejně dobré kapely, ale ty prostě nemají šanci. Jinak co se týče toho stylu, který jsi popsal… Tak já to až tak neberu. Mám rád starou školu, kde je cítit ta energie, upřímnost a víra v to, co ti lidé dělají.

pigeon4Dobře. Teď bych se vrátil opět na začátek naší rozpravy. Jak vůbec vzpomínáš na vznik PigeonShitAgency? Máš představu, kam by jsi chtěl svoje vydavatelství ještě posunout? Případně, máš před sebou ještě nějaký stěžejní cíl?
Začalo to všechno tím, že jsem byl normálním fandou do muziky. Pak jsem udělal jeden koncert, kam přišlo skoro 500 lidí. Pak tady v Kralupech začaly vznikat i kapely. Byly to MONASTERIAL CRYPT a CONFITEOR, s kterými jsem začal spolupracovat. Šířil jsem jejich demáče a pozvolna začalo vznikat distro. S tím se rozrůstaly i kontakty s ostatníma kapelama. No a pak už přišli PERVERSIST atd. Jinak žádný vyhraněný cíl nemám. Hudbu stále beru jako koníčka a až tak jako Čurby nebo Shindy bych do toho nešel. Nechci, aby mi to až zas tak zasahovalo do mého soukromí. Důležitá věc je tedy to, aby mě to stále bavilo.

Vyčerpávající. A teď na závěr ještě trošku malinko kvízu… Co bys mohl říci k těmto kapelám…?
ANATHEMA –
Anathema = stará škola! Mám to rád…
IN FLAMES – technika. Tohle až tak tolik nemusím
CANNIBAL CORPSE – byl jsem odvařen z „The Bleeding“. Poslední album už bych si ale nekoupil. Řekl bych, že od „The Bleeding“ nenatočili lepší desku.
DESTRUCTION – tobě se nelíbí DESTRUCTION? 🙂
Počkej, já se ptám tebe? 🙂
🙂  to byla odpověď.
NOCTURNAL MORTUM – já jsem je slyšel na jedné kompilaci a muzika byla hodně v pohodě, ale co je za tím, to opravdu neberu. Nemám rád, když se do muziky sere nějaká ideologie a nebo věci, které vybízí k nenávisti vůči jinému člověku. Beru třeba vlastenectví, hrdost na národ, ale když to přesáhne určitou mez, tak to už pak neposlouchám a ta kapela mě potom přestává zajímat…
FAITH NO MORE – byl jsem na jejich koncertě, když tady hráli se SOUNDGARDEN a GUNS’N’ROSES a v té době měli snad dvě alba a ty jsem bral. To se mi líbilo. Tu novější tvorbu už jsem ale nějak neregistroval.
BATHORY – no jo. Quorthon nám zemřel. BATHORY byla kapela, která ovlivnila spoustu dalších. Teď nedávno jsem si koupil vinyl za 20 Euro, takže to hovoří za vše 🙂 .

Díky moc za rozhovor. Poslední slova jsou tvá…
Děkuju ti, Aleši, za rozhovor a za možnost propagace. Takhle naživo jsem dělal rozhovor teprve potřetí. Jinak kdyby měl kdokoli zájem o věci, které distribuuju, nechť se podívá ne mé stránky, kde najde vše potřebné!

ALL

kontakt:
PigeonShitAgency,
Jirka Holub, P.O. Box 81, 278 01 Kralupy nad Vltavou, Czech Republic
e-mail: pigeonshitagency@hotmail.com, www.pigeonshit.net

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *