PHANTASMA

Jsem velice rád, že mohu na stránkých R.U.M.u přivítat kapelu PHANTASMA, která stála v devadesátých letech u zrodu pravého deathmetalového boomu v Česko-Slovensku. Přiznávám se, že jsem PHANTASMU měl už dávno zařazenou mezi spolky dávno pohřebené, ovšem jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že kapela nahrála nové CD a opětovně se má číle k světu. Více už však prozradí Andy, nadšený lídr, jenž si toho s kapelou tolik prošel…

Jak s odstupem času vzpomínáš na úplné začátky kapely PHANTASMA? Které formace vás nejvíce ovlivnily, a jak na vaši hudbu reagovalo blízké okolí? V oné době ještě death metal nebyl úplně běžným „hudebním zbožím“…
Na naše začiatky spomínam veľmi rád. Mal som asi 16 a bol rok 1990. Pamätám sa na našu prvú skúšobňu. Bola to garáž môjho otca, neďaleko paneláku, v ktorom som býval. Skúšali sme traja, ale bola to iná zostava ako je dnes, ktorá sa rokmi ešte viackrát menila. Našu hudbu najviac ovplyvnili DEATH, OBITUARY, PESTILENCE, ENTOMBED, EDGE OF SANITY,… LP a originálne kazety sme si vtedy dovážali hlavne z Maďarska. Pokúšali sme sa hrať už od začiatku metal, ale vždy sme sa veľmi snažili vyhýbať kopírovaniu, hrali sme iba vlastnú tvorbu. Ľudia boli dosť prekvapení a často nám chodili búchať na dvere, že čo tam robíme 🙂 Neďaleko totiž boli ďalšie paneláky. Keďže sme v tých začiatkoch neboli veľmi zohratí, produkovali sme iba veľký rachot. Raz nás navštívil jeden pán a pýtal sa, či tam sypeme zemiaky 🙂 Nikto nám to však nezakazoval. Neboli sme zase príliš hluční, teda vážnejšie problémy sme nemali.

Vaše první demo vyšlo ještě za dob Československa. Jak s odstupem času hodnotíš rozdělení obou republik? Určitě mi dáš zapravdu, že metalové scény se tento krok v podstatě vůbec nedotkl...
Podľa mňa bolo rozdelenie úplne zbytočné. A súhlasím s tým, že sa to metalovej scény vôbec nedotklo. Naďalej sa robili koncerty, chodili sme do Čiech hrať, metalová scéna rozdelenie republík nijako nepocítila.

V roce 1994 jste vydali oficiální kazetku „Welcome In Heaven“, které vám mnohem šířeji otevřela cestu do lůna undergroundu. Začalo se o vás hodně psát a mnozí vás považovali za jednu z nejtalentovanějších part na Slovensku. Jak vzpomínáš na tuto dobu?
Vôbec sme nečakali, že to bude mať taký úspech a že dostaneme také kvalitné hodnotenia od kritikov. Boli to super časy, hrávali sme zrazu viac koncertov po Čechách ,na Slovensku, ale aj v Polsku. Stávalo sa, že po vystúpeniach za nami prišli novinári, fanúšikovia sa chceli s nami fotiť. Kazeta sa vďaka firme, ktorá nás vydala, dostala aj za hranice, až do USA. Hrávali nás teda aj v menších rádiách za morom. Kritici nás zaradili medzi najlepšie kapely na Slovensku, z čoho sme boli veľmi príjemne prekvapení. Po vydaní kazety a rozkrútení celého toho kolotoča, sme sa po jednom koncerte od šťastia opili do nemoty 🙂 , lebo sme nechceli veriť, že je to naozaj pravda.

Často jsem slýchával, že PHANTASMA provokuje okolí svými nelítostnými postoji k církvím a náboženství vůbec. Objevily se v souvislosti s vašim postojem také nějaké problémy v podobě zákazů živého hraní atd.? Zároveň by mě zajímalo, jestli se třeba tvé názory vůči této tématice nějak změnily…
V podstate ani nie. Nespomínam si, že by nám niekto zakazoval hrať. Práveže to bolo skôr naopak. Hoci by možno niekto čakal, že budú problémy, nám sa ozývali aj bežné noviny a chceli s nami robiť rozhovory. Moje názory voči tejto téme sa nijako nezmenili.

„Jazz For Jesus“…nahrávka, kterou mnozí příznivci dodnes považují ze jednu z  nejlepších na Slovensku. Domnívám se, že její kouzlo spočívá především v její osobitosti a jakémsi uhrančivém kouzlu. Takhle do té doby vlastně nikdo nehrál (alespoň tedy v rámci CS scény). V oné době jste měli možná i dost dobře nakročeno směrem do zahraničí, ale nakonec jste přece jen zůstali trochu „při zdi“. Jaká atmosféra v té době v kapele panovala?
Túto kazetu sme vydali na vlastné náklady a tiež sme si sami robili promotion. Ja sám som posielal asi tisíc kaziet do zahraničných časopisov a rádií, čo nám možno pomohlo v tom, že sme sa dostali do širšieho povedomia aj vo svete. Zo začiatku bol album nedocenený, až po dlhých mesiacoch si k nemu ľudia našli cestu. A že vzbudil taký obrovský záujem, nás iba teší. Možno to súvisí aj s tým, že sme zrazu hrali niečo, čo nikto pred nami. V kapele vládla úžasná priateľská atmosféra. Či sme boli v skúšobni, alebo v krčme na pive Prešli sme však personálnymi zmenami. Na nejakú dobu sme prestali koncertovať, keďže bubeník aj gitarista z pracovných dôvodov odišli do zahraničia. Zostali sme dvaja, ale v priebehu pár dní sa k nám pridal bubeník Radovan (Ryhak) Timko, ktorý ostal v skupine dodnes. Hoci sme teda mali otvorenú cestu do zahraničia, práve personálne zmeny, nás zadržali doma . Museli sme sa predsa zohrať.

PHANTASMA byla pověstná také svými fotkami, na kterých vám přes dlouhatánské vlasy nikdy nebylo vidět do obličeje. Nebylo trochu kontraproduktivní, když ani samotní fanoušci nevěděli jak vlastně vypadáte ? Nicméně ty současné fotky vypadají už zcela jinak, takže v tomto ohledu určitě změna…
Tým sme prinútili prísť ľudí na koncert 🙂 Keď chceli vidieť, ako vyzeráme, museli prísť 🙂 Mali sme jednoducho taký imidž. Kedy sa to zmenilo, ani sám neviem. A nemá to ani zvláštny dôvod.

Po „Jazz For Jesus“ následovala tříletá mezera, aby na jejím konci vyrostlo album „Jahve“. Pokud si dobře pamatuji, tak recenze na tento materiál byly značně rozporuplné, mnozí očekávali pokračování „jazzového Ježíše“, ale vy jste je usadili ponurým, skoro až hororovým death metalem se spoustou klávesových ploch. Čím byla způsobena tato změna? Jinak já osobně se přiznávám, že i tuto desku mám dodnes v oblibě a dokonce mám pocit, že obdobná hudba v současnosti docela „letí“…
Bolo to spôsobené aj personálnymi zmenami. Noví ľudia priniesli nový vietor. K trojici sa pripojil nový gitarista a prvýkrát aj klávesák. Mali sme skrátka potrebu oživiť hudbu klávesmi, lebo skladby, ktoré sme tvorili, potrebovali aj klávesový podklad, práve kvôli tej pochmúrnej atmosfére.

O tři roky později jste zrealizovali album „Gospel“, které vyšlo u švédského labelu Downfall records. Jak s odstupem času hodnotíš tuto spolupráci? Mně osobně přišlo, že PHANTASMA tak trochu sešla z očí, téměř nikde jsem na „Gospel“ nenarazil a do dnešních doby jsem tento materiál neslyšel. Takže jednoduchá otázka: co posluchači nabízí tento počin?
Spolupráca bola vcelku dobrá, až na to že vydavateľ nezabezpečil distribúciu CD vo všetkých štátoch Európy, vrátane Slovenska a Čiech. Predávali sa hlavne v Škandinávii a v Taliansku. Kapela dostala 100 kusov, ktoré sme rozdali priateľom a pár kusov sme predali na koncertoch. To je dôvod, prečo sa to tu nedalo zohnať. CD obsahuje 9 skladieb v celkovej dĺžke necelých 30 minút. Ide o brutal death metal. Oproti Jahve sme zrýchlili a pritvrdili. Atmosféra už nebola taká hororová a ponurá ako v predošlom prípade, ale vražedná, priam beštiálna.

Nyní se naskýtá otázka, která se týká vašeho rozpadu. Proč k němu vlastně došlo? Přestala mezi vámi fungovat ta pravá chemie, a nebo došlo spíše k takovému pozvolnému konci, jenž spočíval v neochotě tvořit nové skladby?
Nikdy sme sa nerozpadli, iba to tak vyzeralo a dodnes si to mnohí myslia. V tej dobe sme len nenahrávali nové skladby. Niekedy v roku 2002, tesne pred vydaním Gospelu, zo skupiny odišli po vzájomnej dohode traja členovia. Bubeník Ryhak so mnou ostal naďalej hrať, čiže základ kapely ostal. Ja ako gitarista a tvorca hudby a bubeník. Potom prišlo dlhé obdobie zháňania nových muzikantov, dvaja sme predsa nemohli pokračovať. Skúšali sme asi sedem gitaristov a jedného basáka Richarda (Darzagha) Krížeka, ktorý sa aj osvedčil a je s nami dodnes. V ďalšom období sme sa zohrávali a za ďalších šesť rokov odohrali aj pár koncertov na Slovensku a jeden v Nemecku. Počas tohto obdobia sme niekoľko krát zmenili skúšobňu, čo bol aj dôvod, že sme robili menej nových songov. Vďaka tomu všetkému teda vznikol dojem, že sme sa rozpadli, čo nie je pravda.

Sledoval si kterak se v tomto mezidobí dařilo vašim souputníkům? Namátkou mohu zmínit kapely jako DEPRESY, WAYD, PATHOLOGY STENCH… Jinak si určitě zaregistroval, že během let se ze slovenské scény death metal malinko vytratil a nahradila ho spíše mladá blackmetalová krev. To je docela zajímavé zjištění, že?
So všetkými kapelami sme sa osobne poznali, občas sme sa aj stretli na nejakých spoločných koncertoch, teda sme vedeli, ako sa im darí. Veľmi ma teší, že hrajú dodnes a dúfame, že sa s nimi ešte na spoločnom pódiu stretneme. Samozrejme, som si všimol mnoho nových kapiel, ktoré hrajú black metal. Je to dobré, že sa aj týmto smerom na Slovensku rýchlo rozrastá metalová scéna. Držím palce všetkým novým kapelám.

V roce 2009 se PHANTASMA skutečně vrátila a v minulém roce dokonce vydala desku s názvem „Book Of Phanstasma“. Přiznávám se, že jsem album ještě neměl možnost slyšet, a tak tě poprosím, zda bys ho mohl čtenářům alespoň trošku přiblížit…
Ešte pred spomínaným albumom vyšlo EP „Alternativa 666“, ktoré bolo predzvesťou „Book of Phantasma“. EP obsahovalo tri skladby atmosférického death metalu. Obidva vyšli v USA. „Book of Phantasma“ je takmer 44 minút blackened death metalu, v 11 skladbách. Tie sú rozdelené na kapitoly. Dali sme si viac záležať aj na textoch, na presnosti a na kvalite zvuku. Texty majú tradične antikresťanský nádych.

Jaké si prozatím zaregistroval ohlasy na náš návrat? Ozývají se vám třeba i fandové, kteří vás v devadesátých letech poslouchali?
Stále nám ostalo veľmi veľa verných fanúšikov, ktorí nám vyjadrujú podporu na internete, či na koncertoch. Čo nás veľmi teší, je to, že ani naši starí fanúšikovia na nás nezabudli. Mnohí nám často píšu, či sa zaujímajú, kde budeme hrať a čo máme nové.

Bude PHANTASMA hrát i koncerty?
Áno. Phantasma stále hrá koncerty. Doteraz sme koncertovali pomenej, ale opäť máme ponuky hrať doma aj v zahraničí. Chystáme sa napríklad v marci na dva koncerty do Ruska, konkrétne do Moskvy a Sankt Petersburgu. Potom odohráme pár koncertov aj na Slovensku. Fanúšikovia nás uvidia v Poprade, Strážskom, v Rožňave a v ďalších mestách. V októbri sa chystáme do Čiech, konkrétne do Plzne a do Prahy.

Pod „Book Of Phantasma“ je podepsán americký label Apocrypha records, což navenek působí vcelku ambiciózně. Proč jste se rozhodli právě pro tuto firmu? Nabízeli jste svůj produkt také tuzemským labelům?
Slovenským vydavateľstvám sme CD neponúkali, lebo sme ho zámerne chceli vydať v zahraničí. Oslovili sme niekoľko firiem. Tá americká nám dala konkrétnu ponuku, čo bol dôvod, prečo sme sa rozhodli pre spoluprácu s nimi.

Jak velké ambice vkládáte do vašeho návratu? Budete se snažit znovu dostat na dřívější úroveň, a nebo si budete hrát, jak se říká- „pro sebe“.
Ambície máme veľké, chceli by sme hrať na významných európskych festivaloch. Získať dobré kritiky v zahraničných profesionálnych magazínoch a dostať sa viac do povedomia „sveta“. Hlavne nechceme sklamať našich verných fanúšikov. To je naša najväčšia ambícia.

Na metalové scéně se pohybuješ už hodně dlouhou dobu. Jak bys komplexně ohodnotil vývoj metalu v našich zemích? Domníváš se, že existují spolky, které by se mohly výrazněji prosadit v zahraničí?
Zo začiatku vznikali skôr amatérske kapely, odchované na kazetách z Maďarska 🙂 Boli problémy s aparátom, kapely často nemali kde a na čom hrať. Teraz je už doba iná. Myslím, že ani slovenská, ani česká metalová scéna sa nemusí hanbiť za svoje kapely, pretože sa mnohé vyrovnajú svetovej produkcii. Kapely sú rokmi na vyššej technickej úrovni, mnoho kapiel má skvelý zvuk vďaka kvalitnejším štúdiám, ktoré investovali do svojich zariadení mnoho peňazí. Mnohé kapely koncertujú aj v iných krajinách v zahraničí.

Košická scéna byla vždy poměrně silná, a tak mě napadá, kterak to vlastně vypadá v současnosti?
Stále je veľmi silná. Existuje tu asi 30 dobrých kapiel, rôznych metalových žánrov. Pribúdajú nové kapely, dokonca ešte vždy koncertuje zopár kapiel ktoré začínali vtedy, keď aj my.

Díky moc za rozhovor, pokud máš nějaký vzkaz pro naše čtenáře, prosím o něj….
Pozdravujeme všetkých našich fanúšikov v Čechách a dúfame, že sa s nimi stretneme na našich októbrových koncertoch. Informácie o koncertoch sú aj na našej stránke www.myspace.com/phantasma666 . Organizátori koncertov nám môžu napísať na e-mail:
phantasma@post.sk . Vďaka.

ALL

www.myspace.com/phantasma666

phantasma@post.sk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *