PARASOPHISMA

parafoto2Když jsem říkal mému rumovému kolegovi Alešovi o tomhle povídání, tak se podivil : „Oni PARASOPHISMA taky eště existujou ?“. Tahle věta naprosto vystihuje situaci okolo téhle celkem originelní skupiny – Nikdo nic neví. Jak se tedy vše vyvíjelo po vydání opravdu vydařeného dema „Sole Light Point In Void Tangle Of Luminous Rays Of Incompatible Directions“ prozradí vůdce skupiny, zpívající bubeník Dalibor Figura.

Na úvod bych začal zcela zásadní otázkou: Funguje vůbec ještě PARASOPHISMA? V podstatě se dá říci, že po vydání velmi vydařeného dema „Sole Light…“ jste odehráli několik koncertů a pak pomalu přišlo ticho po pěšině. Spekulovalo se o vydání CD, ale to se doposud nerealizovalo a ticho okolo kapely spíše houstlo… Vždyť o tom CDčku se mluvilo už v roce 2001… Jak to tedy vypadá v současnosti?
Vypadá to přesně tak jak jsi popsal výše 🙂 Na zásadní otázku zda kapela funguje musím odpovědět jednoznačně, ano. I přesto, že to tak vypadat nemusí. A v současné době se kapela nachází opět ve stavu hibernace nikoli však stagnace. Stará sestava se rozpadla, protože si každý začal všímat svých starostí a kapela šla jaksi do pozadí. Po mém přestěhování do Brna jsem se snažil dát dohromady novou sestavu, vznikly dokonce i nějaké nové skladby, ale nakonec to stejně ztroskotalo na potenciálních nových členech, kteří by nebyli ochotní dát do kapely 100% a taková spolupráce nemá cenu. Proto nyní vyvíjím nové aktivity a doufám, že brzy seženu nové nadšené muzikanty, kteří dají do kapely vše. Ale tohle je a vždycky byla jakási charakteristika kapely. Tedy to, že jsme něco vydali, pak se dlouho nic nedělo a vydali jsme po dlouhé době další věc aniž bychom nějak vše podporovali nějakou reklamní kampaní či koncertní aktivitou. Proto asi nejsme kapela, která by byla nějak masivněji propagována či protlačována do popředí, jak je tomu u jiných „známějších“ kapel. To je asi důvod, proč se někomu může zdát, že Parasophisma nefunguje.

Jaké jsou aktivity současných (eventuelně i bývalých) členů skupiny Zajímají mě především aktivity na hudebním poli, ale jestli stojí za zmínku i něco jiného určitě to nevynechej…
Teď nevím na kterou generaci složení kapely se ptáš, ale to je jedno, neboť i tak podrobnosti žádné nemám. Doslechl jsem se jen to, že minulý basák propil kombo a už nehraje. Co je však na tom pravdy nevím.

Vím od tebe, že materiál na CD s velice složitým a dlouhým filosofickým názvem je vlastně natočené – jen není vydavatel? Proč vlastně ona italská firmička (tuším 12th Planet records???) CD nakonec nevydala? Na netu jsem dokonce již viděl i titulní stranu bookletu CD…
Je to tak, ale nevím, co víc bych ti k tomu měl říct. 12-th Planet byl label, který vydával hudebně příbuzné kapely, což byla pro naši hudbu určitě optimální volba. Aktivity labelu po ekonomické stránce a skutečnost, proč nakonec přestal existovat mohu stěží hodnotit, ale je pochopitelné, že ani v Itálii ani nikde jinde není vydávání nekomerční hudby profitovou záležitostí. Pro nás byl smutný leč směrodatný fakt, že na vydání naší desky už nebyly peníze a zánik labelu de facto znamenal, že jsme zůstali s nahraným materiálem, připraveným bookletem a multimediální prezentací bez seriózního zájemce o vydání.

parafotoJak jste se vlastně tehdy dostali k tomuhle vydavatelství? Měli jste ještě nějakou jinou nabídku?
Sebastiano – hlavní postava labelu nás kontaktoval na základě nějaké recenze. Tuším, že díky již zaniklému Silence Diary (škoda Marku). Po poslechu dema se ihned rozhodl pro vydání a okamžitě zaslal smlouvu. Po nahrání CD si dokonce přijel pro master. Takže jsme prožili 3 dny v alkoholovém opojení a vše vypadalo jako naprosto ideální. Bohužel label nevydával příliš komerčně úspěšné tituly, jak jsem se již zmínil, proto těsně před vydáním od smlouvy odstoupil i přesto,že tak ztratil do nás vložené své finanční prostředky. Proto si myslím, že situace v labelu nebyla opravdu nijak uspokojivá ve vztahu k prodejnosti a rentabilitě dosud vydaných titulů.

Jaká je situace okolo vydání CD v současnosti – Nedávno jsi mi psal, že CD nakonec asi vydáš na vlastní náklady… Zkoušel jsi třeba kontaktovat české UG vydavatele? Nevěřím, že by se od tebe všichni odvrátili, vždyť PARASOPHISMA měla, a podle mě pořád má, dobré renomé…já mít firmičku, tak bych klidně na PARASOPHISMU vsadil…Můžeš vlastně upřesnit jak velké náklady představuje vydání CD na vlastní triko ? Jaký by sis představoval náklad atp…
Na tohle by ses spíš měl zeptat někoho, kdo toto dělá. Tedy někoho z labelů. Nicméně když jsem zkoušel předběžně zhodnotit kolik by stálo vylisování asi 1000Ks CD + vytištění bookletů a zajištění alespoň průměrné propagace došel jsem k částce pohybující se okolo 20 – 40 000Kč. Ale můj odhad je pravděpodobně zkreslen neznalostí trhu a možností, které tahle oblast nabízí. Předpokládám, že výsledná cena pro někoho kdo v tom „umí chodit“ a ví kde jakou službu nakoupit nejlevněji může být třeba i poloviční. Doufám, že mne teď labely neukamenují, že kecám nesmysly. Přiznávám, že do toho opravdu nevidím. Je to jen můj odhad, který si může udělat kdokoli neznalý situace.

Zatím nevydané CD má opět „šíleně dlouhé“ jméno. Proč? No vlastně i jednotlivé písně mají dost dlouhá jména… Tebe (počítám, že jsi autor textů) asi baví vymýšlet poměrně složité filosofické obraty…?
Název celého CD zastřešuje vše, co se na něm nachází tzn.významově všechny písničky. A názvy všech skladeb zase jsou integrální součásti písničky. Myslím, že nehledě na délku by název jednotlivé skladby měl odrážet celkovou podobu a styl skladby a název CD zase ducha celé desky. To znamená, že bez názvu skladby samotný text není kompletní a nemůže byt ve svém výsledku ani dobře pochopen. Ztrácí tu konečnou podobu a pravý význam. A bez názvu CD jsou zase skladby jen opuštěné ovečky bez svého pastýře bloudící ve světě hříchu …( už mi asi haraší 🙂

parafoto1Na webové stránce skupiny PARASOPHISMA jsem si přečetl mimo jiné i následující : „….lze nalézt nejen kořeny prostého big beatu či vlivy heavy, doom a death metalu nebo i prvky jazzu, ale také určité sdělení pro Tebe – posluchače. Toto by mělo předávat jistý myšlenkový obsah především prostřednictvím textů, ale i pomocí výjevu na obalu.“ Jaké by tedy mělo být poselství kapely?
Poselství? No ono ani nejde o poselství,ale vlastně o to co už jsem zmínil v předchozí otázce. tedy o to, že každý celek je tvořen detaily, které když jsou vytrženy z kontextu, tak samy o sobě nic neříkají. Avšak až vzájemnou interakcí všech těchto detailů tento celek je schopen něco předat. Co, to už je na každém z posluchačů. V každém případě alespoň to, že je třeba o věcech přemýšlet, vybírat, hodnotit, srovnávat, snažit se nalézt nové lepší alternativy a ne jen tupě konzumovat, to co je předkládáno, i přesto,že je to nejpohodlnější varianta. A to se týká nejen hudby a „undergroundu“, ale vlastně všeho čím je člověk v životě nucen projít a s čím se setkává.

Proč vlastně www stránky nikdo neaktualizuje? Vypadají super, ale delší dobu se tam nic nepohnulo… Možná ani nebyl důvod, pokud se nic okolo kapely nedělo…
Přesně jsi to vystihl. Neudalo se nic tak důležitého co by stálo za zmínku na stránkách. Jejich design je sice taky již poněkud omšelý a přestárlý cca 5 let, takže by bylo vhodné jej změnit, aby šel jaksi „s dobou“, ale v současnosti pro to prostě není důvod.

Na naší nejen doom metalové scéně se pohybuješ již delší dobu… Jak a v čem se podle tebe změnila metalová hudební kultura v ČSR? Pokus se najít nějaké rozdíly…
Když to vezmu z pozice kapely tak dnes není problém nahrát demo nebo CD apod… Myslím, že odzvonilo době garážových nahrávek a xeroxovaných obalů. Což je na jednu stranu škoda, ale technickému pokroku i stále náročnějším uším posluchačů se nelze ubránit. Některým jsou již tyto doby minulé cizí a nahrávky i nosiče nevyhovující. Lze však nalézt mezi kapelami i výjimky, které stále jdou vlastní cestou (např. DIY, většinou různé crust/punk/grind bandy) ale tyto se bohužel pak nesetkají s pochopením „profesionálních“ kritiků. Takže je to vlastně vše jen o penězích a i metal je jen pro spoustu rádoby UG mecenášů jen a jen byznys. A slogany: „podporuj UG“, jsou k smíchu. Musíme se smířit s tím, ze jsme uzavřená komunita, kde se točí naše peníze, které se nezřídka do koloběhu v rámci UG nikdy nevracejí a je třeba je čerpat z jiných zdrojů. Mám na mysli tedy vztah: kapela / posluchač / label / pořadatel koncertů apod…. V konečném důsledku je na tom vždycky nejhůř kapela co se týče poměru dal/dostal a i přes relativně vysoké náklady např. pro label. Nevím nakolik se změnila kultura, pokud tady vůbec nějaká byla, ale určitě se změnili lidé. Změnila se hudba i přístup k ní. Lidi metal již zas až tak nespojuje jako tomu bylo dříve. Možná je to jen můj pocit, ale bohužel to tak cítím. Možná je to věkem a změnou životních priorit. Nicméně na druhou stranu si musím oponovat tím, že nedávno jsem byl na koncertě, kde panovala hodně spřízněná a přátelská atmosféra, kde byla cítit spoluúčast všech co se tam přišli bavit. Možná to bylo tím, že se nás tam setkalo spoustu lidí, kteří se známe z dávnějších dob a jsme na tom podobně co se týče sentimentálních vzpomínek na společně kdysi prožité chvíle :-). Rovněž mne vcelku mile překvapilo sjednocení se při provokacích ze strany našich milých „nazi“ kámošů, kteří se snažili za každou cenu vyprovokovat nějakou šarvátku, kde by pravděpodobně ukázali všudypřítomným „máničkám a feťákum“ co je „bílá síla“. Jejich nenásilné vypuzení ze sálu bylo pro mne velmi světlým okamžikem a uvědoměním si, že vše je jen otázkou lidských charakterů, ať už se řadí do jakékoliv referenční skupiny.

paraliveKdo je vůbec hlavní hudební favorit zpívajícího bubeníka Dalibora Figury? Kdo patří mezi tvé velké (ba přímo největší) oblíbence?
Teď nemám vůbec žádné hudební vzory. Poslouchám všechno. Především teď poslouchám místní odrhovačky na zábavách a hlavně naši dechovku Lutyňskou šestku, když hrají o víkendu k tanci a poslechu v našem krásnem parku a já tam zrovna popíjím. Nebo když hrají přes týden na funusech u kostela a já zrovna nepopíjím v parku. Bydlím totiž přímo pod kostelem.

Taky by mě zajímalo, jestli jsi např. začal vymýšlet a skládat hudbu a texty dál? Myslím, i po nahrání onoho „nešťastného“ CD…přece jenom je to již pár roků….skládáš tak říkajíc do šuplete? A nebo sis dal jednoduše pauzu?
No, něco jsem tvořil 🙂 Jak jsem napsal výše měli jsme už hotové nějaké nové věci, které byly opravdu hodně přelomové, si myslím. Nicméně tyto bohužel asi nikdy nevyužiji. Ale mám již delší dobu připravenu skoro téměř celojazzovou skladbu, takže pokud se povede ji s někým dát dohromady, myslím, že to bude dobrá a kvalitní věc. Co se týče textů, tak samozřejmě nějaké mám, ale je to jen zatím jen pracovní forma. Finální verzi stejně dělám až na hudbu, takže na to je dostatek času. Taky možná plánuji texty i ty nepublikované vydat knižně, neboť mne oslovilo jedno UG vydavatelství. Haha 🙂 Ale nevím zda to má smysl. Čte dnes někdo vůbec takovéhle věci?

Na závěr jedna naprosto neomalená otázka: Takže kdy můžeme očekávat vydání nového CD PARASOPHISMA??? A kdo se nakonec stane vydavatelem??? Fandím Ti a jako fanoušek se na to CDčko těším a doufám, že vyjde brzy a že nebude poslední, co PARASOPHISMA vyřkne…měj se fajn a držím palce…
Vše je ve hvězdách… a v rukou jiných. Já jen můžu doufat, že brzy najdu schopné muzikanty, kteří budou chtít pokračovat s kapelou dále. Že CD vyjde oficiální cestou nepředpokládám,ale doufám, že jej tedy snad v budoucnu vydám sám jako raritku jen pro skalní fans:-). Asi bude symbolicky celé černé ….:-))). Kdy to bude nevím, to také bude záležet na případných ohlasech. Ale lze počítat s tím, že do konce roku 2005 venku bude:) Jako symbolický dárek za 10 letou věrnost fanoušků a 5 leté čekání na debut.

Samozřejmě, že pokud máš touhu něco sdělit prostřednictvím tohoto rozhovoru, tak můžeš…
Já Ti děkuji za odpovědi čas. Díky taky moc za příležitost vyzpovídat se ze hříchů a přeji hodně štěstí s RUMem. Fuck Off EU.

Co k tomu dodat závěrem….snad jenom, že Daliborovi fandím a přeji mu hodně štěstí a radosti, kterých si asi s PARASOPHISMOU v poslední době zrovna neužil…

MareK

www.parasophisma.tk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *