PAČESS

Pokud sledujete dění v metalovém undergroundu, určitě jste museli narazit na umělce, který pod pseudonymem PAČESS nedávno vydal své premiérové sólové album. Ano, je to ten Pačes, jenž zároveň působí také v blackmetalové formaci ASGARD a nyní se rozhodl k pozvednutí „vlastní značky“, která by měla potěšit především  milovníky chladných melodií. Nyní už však k samotnému rozhovoru…

Velice tě zdravím! Na úvod taková pochopitelná otázka. Kde se vzal ten hlavní podnět k tomu, že ses rozhodl zrovna pro sólové album?
Ahoj, zdravím čtenáře R.U.M.zinu a tebe ALLe!!! Podnět k natočení desky se ve mně rodil již delší čas, alespoň tématicky. Hudebně však vznikl plynule a zcela přirozeně. A jelikož jsem chtěl vytvořit koncepční, takřka regionálně-patriotní desku, tak jsem ji nemohl vsunout do skupiny ASGARD, nebo jiných kapel, ve kterých jsem tehdy působil. Po konzultaci s Mistrem Blackhoshem jsem nakoupil různé mašinky,potřebné k natáčení hudby doma na PC, učil se s programy a novými postupy ve skládání. Natočil jsem si demáč, kterej byl natolik kvalitní, že jsem to chtěl pustit mezi lidi. Spojil jsem se s Blackiem a u něj uvařil tuhle pochutinu:).

Své nápady sis schovával v průběhu doby do šuplíku, anebo se ve tvém případě jedná o jasně cílenou práci?
Na jaře roku 2010 vyšly u Panda Music desky ASGARD a DEFEATED, které jsem prakticky celé složil a připadal jsem si skladatelsky totálně vyždímanej. Když se pak najednou cosi zlomilo, takřka během měsíce října a listopadu jsem složil materiál, který se objevil na desce „Monte Liliorum“. Tudíž jsem pracoval cíleně!!

Z tvých skladeb cítím ovlivnění legendárními BATHORY, přičemž tvá produkce je laděna ještě o trochu víc do melodična, nemluvě o využití akustických vyhrávek. Máš obecně rád v tomto metalovém ranku zjemňující či zklidňující pasáže?
Ano, BATHORY je (jsou) pro mne velice inspirativní a tu hudbu miluji!!! A ty pasáže na které narážíš mám opravdu rád – houpavé melodie, snové akustiky, pohádkovou tématiku – tohle vše jsem chtěl na desce zachytit a doufám, že se mi to podařilo. Avšak do BATHORY to má daleko – Quorthon byl skutečný genius a to já nejsem.

Dá se říci, že sis svou sólovkou splnil sen? Jak moc je pro tebe hřejivý pocit, že jsi dokázal celou desku zrealizovat „úplně“ sám?
Zrealizovat a natočit desku není dnes nic složitého. Pokud na to jsou peníze, muže to udělat kdokoliv. Horší je to pak s obsahem. Nemůžeš vypustit mezi lidi totální blbost. Splněný sen to není a nepotřeboval jsem si nic dokazovat – udělal jsem to, protože jsem na to měl chuť a náladu:).

V předchozí otázce jsem slovo úplně sám dal schválně do uvozovek, jelikož třeba s vokály ti vydatně vymohli dva hosté – Lord Morbivod a Blackie. Jsi s jejich podílem spokojen? Uvažoval jsi ještě o nějakých jiných lidech?
Pozor, těch hostujících zpěváků je tam víc!!!!! Můj letitý kamarád Štěpán (zpívá song Bařina) a Strybjorn (song „Monte Liliorum“). Samozřejmě Morbivod a Blackhosh jsou těmi známějšími a dnes už takřka legendárními postavičkami české scény! Ze všemi jsem byl spokojen a moc si vážím jejich pomoci a tímto jim ještě jednou děkuji. Každý z nich se ukázal ve světle v jakém jim to sluší nejvíc! Jejich podíl je pro mne velice významný. Zde bych ještě rád vyzdvihl Blackieho přínos, který mi pomáhal s deskou a u něj sem dotáčel kytary a zpěvy!! Celou desku smíchal, provedl mastering a jiné důležité věci a bez něj by to nehrálo tak, jak to hraje :). Díky kámo!!!

Desku vnímám jako takovou reakci na pagan metal, kterému zjevně holduješ. Jsi však i připraven na slova typu: „nic nového pod slunce“ či dokonce „takových nahrávek je spousta“?
Nuda….., To už tu bylo……, Nic moc…….., O ničem……, – ze vším počítám!!! Pagan metalu nijak zvlášť neholduju, nebo jestli jsou BATHORY nebo CALES pagan, tak vlastně jo!

Lze „Monte Liliorum“ hodnotit přízviskem – koncepční album?
Určitě…všechny příběhy, které jsem zhudebnil se tradují pod Liliovou horou, byly sepsány do kronik, vyšly v mnoha knižních podobách nebo se předávají ústní podobou!

Z textů se dá vyčíst, že tvou zálibou je rovněž historie, která se navíc váže ke kraji, ke kterému máš i ty sám osobní vztah. Existuje však ještě nějaký jiný důvod, proč sis vybral právě tuto tématiku?
Vystihl jsi to přesně. Hlavní důvod je ten, že ty příběhy se týkají mého rodného kraje a mohlo by to oslovit i lidi, kteří by si jinak moji hudbu nepustili! Zatím je to předběžné hodnotit, ale myslím, že se tak již stalo. A jsem tomu rád.

Jaké vlastně máš se svým projektem ambice? Budeš se snažit svou hudbu „prodat“ i za hranice naší malé republiky? Máš už nějaké ohlasy z venku?
Z ambicí jsem vyrostl, když se bude dařit tak se prodá pár stovek výlisů a tím to končí. CD vyšlo asi před měsícem a již je prodáno něco přes 100 kusů a další 100 rozdáno, či rozposláno na recenze, do rádii atd. Ven to šlo též, o to se postaral vydavatel Jirka Strnad z Werewolf Productions a na ohlasy je po měsíci asi jen ještě brzy!

Sám si mi přiznal, že posloucháš v podstatě jen právověrný metal. Žádné experimenty, žádná moderna, žádné „cory“. Sleduješ však třeba nové kapely, které vycházejí z „old schoolu“?
Asi ne….. moc nových kapel neposlouchám. Krom takových těch legend jako BLACK SABBATH, LED ZEPPELIN, MOTORHEAD, W.A.S.P., BLIND GUARDIAN, BATHORY………….. poslouchám tuzemské nahrávky Morbivoda, Blackieho, ROOT a dalších legendárních smeček jako MASTER´S HAMMER, DEBUSTROL atd. Jinak dostávám CD od skupin, ze kterýma se potkávám na podiích a ty si dám v autě při cestě do práce. Jsem takřka hudební neznalec a staromilec :).

Co pro tebe vlastně metalová hudba znamená? Vědí třeba o tobě v zaměstnání jaké hudbě holduješ? Třeba někteří lidé jsou metalovými nadšenci a člověk by to do nich vůbec neřekl, jelikož celé dny stráví v saku a kravatě…:)
No jsem OSVČ a asi není o mně tajemství, že provozuji pohostinství v jedné dědině na vyškovsku a lidé co ke mně chodí na pivo nebo na RUM:) si tu a tam koupí moje CD, trika atd. a chodí na koncerty kapel ve kterých působím – tudíž si myslím, že mé okolí ví, jaké hudbě holduji.

Jak se vůbec stavíš k otázkám metalové image? Máš rád např. taková klasická metalová klišé jako křiváky, nábojnicové pásy, ostny všude možně…? Existuje nějaká kapela, kterou bys z hlediska image dokázal vyzdvihnout?
Mám rád starý rokery v džískách a křivácích a je mi milé znát je a potkávat tyhle krásný lidi. Rád narazím na různé metalové fans a muzikanty, kteří vědí o čem to všechno je a mají rádi kvalitní muziku. Co mě naopak vždycky nasere jsou mladí (ale i staří) nehorázně chytří počmáraní blbečci v tričkách moderních kapel, kteří když otevřou ústa, tak bych blil z jejich konzumního života a neurvalých nedospělých názorů, plných primitivních myšlenek. Bylo tu a je mnoho kapel s různou image ať už KISS, OSBOURNE, ACDC, nebo MARDUK ze severu. Dnes je otázka image hodně důležitá, mně ale spíš oslovuje co a jak daná skupina hraje, než co má na sobě!! Důležitá je také show a tu má na vysokém stupni propracovanosti např. skupina RAMMSTEIN.

Naskýtá se otázka spojená s pokračováním. Máš v plánu vydat ještě další desky, anebo bereš projekt PAČESS jako jednorázovou chuťovku?
Ted se věnuji skládání materiálu na novou desku ASGARD tudíž neplánuji pokračování tohohle projektu. Ale je mi dvaadvacet let, takže kdoví, co natočím za 10 let… Možná už nic:)

…a případné koncerty?
Koncertně se hodlám prezentovat v nejbližší době jen u skupiny ASGARD.

Měj se skvěle a díky moc za rozhovor! Poslední slova jsou Tvá….!!!
I ty se měj famfárově!! Taktéž děkuji a kdyby někoho zaujalo tohle povídání a chtěl si něco poslechnout, tak ať mrkne na bandzone nebo tak. Ať se daří dobré muzice, dobrým zinům a dobrým lidem!

ALL

http://bandzone.cz/pacess

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *