ORKRIST

Málo kdo to čekal, ale je to tak. Slovenská perla ORKRIST se rozhodla ukončit činnost. Musím se přiznat, že mě tato zpráva malinko zaskočila. Kapela měla nakročeno hodně vysoko, ale jak mi vokalista a klávesista v jedné osobě, Crom, vysvětlil, nemá cenu pokračovat tehdy, pokud člověk v té oné věci dosáhne vrcholu. „Proč se vícekrát opakovat a vydávat stejná alba?“ To je otázka! Zajímavý přístup, co říkáte! Myslím, že zaslouží uznání. Málo která kapela je ochotna se takto „podívat do zrcadla“. Budoucnost samozřejmě ukáže, zda ještě někdy ORKRIST vstanou z mrtvých. Nyní však tiše spí. Tak je nechme odpočívat. Tento rozhovor berte jako jakýsi epilog za partičkou muzikantů, kteří vytvořili dvě kvalitní desky, přičemž ta poslední „Grond“je stále ještě aktuální. Pro úplnost dodávám, že prvotina nesla název „Reginae Mysterium“a rovněž vyšla pod hlavičkou KRV Records.

Za dobu ne zcela dlouhé existence jste vydali dvě alba. Mohl bys je nějakým způsobem ve zkratce zhodnotit a třeba představit lidem, kteří vaši hudbu nikdy neslyšeli?
Sme parta ľudí, ktorí našli v sebe tú drzosť, že sa postavili na niekoľkokrát na pódium a dva razy vošli do štúdia, hneď vydali album a podpichli tak ostatné dlhšie pôsobiace kapely pôsobiace na lokálnej scéne. A ktorým ambície a pevná vôľa makať za muzikou a vlastnými nápadmi došla až tak ďaleko, že za tie dva roky sme stali na pódiách s kapelami, o ktorých sa nám predtým ani nesnívalo. No a niečo k veci a nie až také namyslené: hráme niečo ako black/doom metal s nejakým tým fantasy-výjazdom, založeným výhradne na melódiách a snahou upútať poslucháča nie našimi hudobnými zručnosťami, kde nám k dokonalosti stále veľa chýba, ale len nápadmi a atmosférou a pokúsiť sa ho odviezť niekam, kde sa normálne len tak nedostane.

Jak vůbec vnímáš úspěchy, kterých jste s ORKRIST dosáhli? A že jich nebylo málo! Netočila se vám z toho tak trochu hlava?
Môžem to vnímať len pozitívne a vďačne. Som rád, že tvrdá práca na kapele priniesla také krásne výsledky a naozaj nespútaný záujem všade, kde sme sa dostali vrátane zahraničia. Ale ako sa hovorí, všade dobre, doma najlepšie. O tom sme sa presvedčili veľakrát. Obidve CDs boli prijaté so skvelými odozvami, na prvé sme dokonca nezaznamenali žiadnu negatívnu kritiku a to si myslím, je skvelé na kapelu, ktorá sa tu objavila z ničoho nič a začala sama pracovať a zveľaďovať svoje meno úplne od nuly. Na začiatku sme robili predskokanov miestnym grindovým kapelám a na konci sme bývali sami headlinermi na koncertoch, to je pekný vývoj.

Minulý rok jste na domácí půdě předskakovali finské perle NIGHTWISH a z doslechu vím, že nejen oni odcházeli z podia jako hvězdy. Myslíš, že to bylo tím, že na tento koncert přišli lidé, kteří vás prakticky neznali? Přišli jen na NIGHTWISH a poté teprve zjistili, že i domácí kapely mají svou kvalitu?
Áno, určite to tak bolo, lebo kapela mena ako NIGHTWISH pritiahne na koncert hlavne ľudí, ktorí sa o miestny underground vôbec nezaujímajú. Tak to bolo aj v tomto prípade. Som rád, že sa nám tam podarilo dostať, my toho neľutujeme, bol to naozaj nezabudnuteľný zážitok vidieť 1500 ľudí pozerať na nás s otvorenými ústami a prejavujúcich neskrývané sympatie a dúfam, že daný večer sme im spríjemnili aj my. Bolo to určite tým, že hráme prakticky podobnú hudbu ako NIGHTWISH, yiež búrajúcu trošku bariéry metalového sveta a odvahou ísť melodickým smerom a nezabudnúť pritom na svoje korene. Po koncerte za nami chodili desiatky ľudí, ktorí sa pýtali ako sa vlastne voláme a odkiaľ sme, to svedčí len o tom, že pôsobiť tu môžeš naozaj koľko len chceš, ale jeden takýto koncert s tebou spraví viac ako 20 lokálnych klubových UG koncertov.

Když už jsme u NIGHTWISH, mohl bys prozradit, jak se jim vaše hudba líbila? Jaká s nimi byla spolupráce, případně můžeš přidat i nějaký nezapomenutelný zážitek?
Ha, ha, ha. Je to fakt nádherný pocit, keď ťa na pódiu nazvučuje zvukár tejto kapely a keď mu ty provokačne zahráš niečo od NIGHTWISH a on sa usmeje, alebo keď ideš s nástrojom na pódium a cestu ti uvoľní a plachtu zakrývajúcu pódium s úsmevom a gestom úcty uvoľní sám Tuomas Holopainen, niekto, na koho tvorbu (staršiu) sa pozerám ako na boha. Alebo si sedieť len tak sám vo veľkom amfiteátri a pozerať si skúšku tejto kapely, či stáť vedľa Tarji. Musím ti povedať, že tento večer bol pre nás naozaj nezabudnuteľným zážitkom a celý bol sprevádzaný neskutočne uvoľnenou atmosférou. Nikdy, nikdy naňho nezabudneme. Čo sa týka reakcií členov NIGHTWISH, tak mali možnosť nás zhliadnuť Tuomas, bubeník Juka a ešte nejaká ich stage-crew a obdarili nás pozitívnymi odozvami. Vyjadrili sa, že sme dobrí aj keď mohli by sme byť ešte lepší. A to je naozaj úprimná poklona. S tým druhým súhlasím a to prvé ma teší. Veľkým zážitkom bolo pre mňa napr. keď som pre kamoša vypýtal v dave autogram od Tarji a poďakoval jej po fínsky (moje znalosti tejto sú obmedzené len na dva výrazy: „Jedno pivo“ a „Ďakujem“, tak som toho zneužil) a videl na jej tvári dojem milého prekvapenia. Ale určite najvetším zážitkom v ten deň boli reakcie publika na naše vystúpenie už len od prvých tónov zvukovej skúšky. Je super, keď sa prídu ľudia pozrieť po vstupe do areálu najprv na to, čo to vlastne ako prvé tam hrá, predtým ako sa vyberú radšej na pivo a tá kapela ich tam prinúti zostať.

Nyní bych se zaměřil na vaše poslední album „Grond“. Zajímalo by mě, co vlastně to tajemné slovo znamená?
No, no, no, máme neznalosti v Tolkienovi, že :-)? No, „Grond“ bol názov Kladiva podsvetia, strašnej zbrane – železného palcátu starodávneho nepriateľa Morgotha, ku ktorému sa nikto z tých, čo žili v Stredozemi, nedokázal ani len priblížiť, nieto ho ešte vyzvať. A na jeho počesť bolo pomenované v Trilógii prsteňa baranidlo, ktorým v záverečnej bitke na Pelennorských poliach rozniesli bránu Minas Tirithu, jediného bezpečného útočišťa, ktoré v tej chvíli svet ponúkal. Stalo sa to, na čo sa nikto neodvážil predtým ani len pomyslieť a noha nepriateľa tak vstúpila na pôdu, kde nikto nedúfal, že ju raz poškvrní. Také sú a aj boli aj ambície nášho albumu – obrazne povedané: vkročiť tam, kde sa kapela od nás ešte nedostala a tam dostať reakcie. Či sa tak stalo/stane, ktovie, ja posúdiť neviem, boli a sú to len ambície a v tie je možné len veriť, keď ich myslíš úprimne. Ale keď chceš iný, jednoduchší výklad, tak je to len gramatická chyba a ten album sa mal pôvodne vlastne volať „Grind“ :-).

CD vám vyšlo u KRV Records, což není zrovna firma, která vydává podobně zaměřenou hudbu…
Ha, ha, no k tomuto teda asi ten druhý výklad pojmu „Grond“, he, he. KRV Records je jediná firma, ktorá bola ochotná… a jediná miestna, u ktorej sme boli ochotní my… Ešte s debutom tu boli aj keď nakoniec nenaplnené (ale to nás len posilnilo) ambície vyjsť u zahraničnej firmy želaného mena – sníval som o Napalm Records, Prophecy Prod. alebo Last Episode, keďže sa podľa mňa orientujú našim smerom. No, ale nevyšlo. Že nevyjde Nuclear Blast, bolo jasné, ale provokovať treba, jediný však slušne odpísali. Týmto zhasol môj sen turné s HAMMERFALL he, he, he.

V recenzi na „Grond“ jsem se zastavil trošku u zvuku, který se mi zdá v některých rychlejších pasážích takový nevýrazný, což je rozhodně škoda. Nápadů máte opravdu mraky. Jak ty jsi spokojen s celkovým zvukovým vyzněním? Proč zrovna studio Moonset?
Ja spokojný som, naozaj. Oveľa viac ako s debutom, jednoznačne sú lepšie bicie a spevy, aj keď klávesy teraz ustúpili trochu do pozadia. Moonset preto, že je pre nás cenovo dostupný a je 50 km od miesta, kde bývame a tak sme to lepšie zvládli aj z časových a finančných dôvodov. Vieš, na to, aby som spravil album podľa svojich snov čo sa zvuku týka, by som tých financií potreboval viac a to nám firma našich končín poskytnúť nemôže. Možnosti kde a s kým mám, ale toho druhého nie. Moonset je podľa mňa zodpovedajúci našim kvalitám a postačujúci našej stále UG-patričnosti. Hudba sa robí so srdcom a zlý zvuk ju nedokáže obmedziť – vypočuj si debut.

S tím samozřejmě souhlasím. Letíme dále… Nemohl bych se nezeptat na skladbu „Dreams Of Life Beyond My Shire Beloved“, jejíž stěžejní melodie patří slovenské legendě TEAM. Ten song se dle mého soudu jmenuje „Prievan v peňaženke“, že? Jak jste na tenhle nápad přišli? Jinak mám pocit, že se vám opravdu moc povedla. Zajímalo by mě, co by na to borci TEAMU řekli. Nebo jste jim to už pouštěli?
Ha, ha, jasné, čakal som túto otázku. Ja tu skladbu milujem odjakživa, ako aj celú starú tvorbu skupiny TEAM, až na ten stupídny text. Áno, volá sa „Prievan…“. No, odkedy počúvam veci typu NIGHTWISH, som proste raz vedel, že túto skladbu raz spravím. Tam sa proste hodil ten vyšší ženský spev a dvojkopáky. Ľudia síce túto skladbu prijali dosť rozpačito, ale v drvivej väčšine sú reakcie úplne geniálne a na koncerte vyvoláva táto skladba úplnú neviazanosť. Reakcie skupiny neviem a pravdu povediac ani nechcem, lebo nemáme nejak oficiálne potvrdené autorské práva, ale pssssssssssst. Dostali sme len ústny súhlas Dušana Antalíka (TEAM/gitara), ale nikdy nevieš, čo na teba ľudia zo sféry len hrabúcej za peniaze vytiahnú, takže tak.

Inspirací pro vaše texty a zřejmě i hudbu je kult pana Tolkiena. Já, jak si poznal, sice nepatřím k jeho obdivovatelům, ale uznávám, že na tom celém určitě něco je. Dnes se mi však zdá, že je v mém okolí jaksi „přetolkienováno“. Inu ruka trhu je všemocná. Není ti tahle komerce proti srsti?
Áno, teraz už je. Ale mne to nebráni v tom, aby som tomu tento album zasvätil. Dovolím si povedať, že sa pohybujem v Tolkienovom svete ako nikto a tak ma ten svet aj očaril. S príchodom filmového spracovania na mňa síce prišlo veľké sklamanie, ale u seba som si to chcel vynahradiť aspoň svojou hudbou. Jediné kapely, u ktorých túto tematiku uznávam ešte viac ako u nás sú jednoznačne SUMMONING a potom BLIND GUARDIAN. A okrem toho, nevenujem sa v textoch žiadnym rozsiahlym opisom okopčeným z knihy, ale ich ponímam vlastným spôsobom a vnímaním, prenášam ich skôr na osobné pocity a vnímania a nechávam fantáziu len tak voľne a bezbranne plávať po kopcoch a dolinách dávnych fantazijných svetov, ktoré už vidím len v krásnej prírode krajiny, v ktorej žijem. Výnimka je skladba alebo intermezzo „Fall of Gil-galad“, ktorá je doslovným zhudobnením jednej ódy z prsteňovej trilógie.

Na vašem hudebním vývoji bylo cítit, že jste čím dál tím více tíhnuli k těm symfoničtějším polohám. Od jakéhosi téměř black metalového začátku jste se tedy pomalu dostali do zcela jiných končin…
No, ťažko povedať. Ja si myslím, že debut bol dosť pohansky a blackovo ladený, aspoň svojou atmosférou. Novinka je zase viac komerčnejšia, ale melodickejšia, prepracovanejšia a k tomu tvrdšia a má šancu zaujať širšie spektrum poslucháčov. To si musí človek vypočuť a potom nech ju miluje alebo odhodí. Ľudia nám hovoria, že naše albumy dokážu počúvať dokola a stále ich neomrzia. To je fakt super, že na nich takto pôsobia. Ktorým smerom sa uberať – to je ťažké. Nateraz sme s našou tvorbou skončili práve z týchto dôvodov. Že sa nechceme dostať do fázy, keď začneme vykrádať sami seba a len sa opakovať. Takto už pôsobil na niekoho náš druhý album, ale v tom zásadne nesúhlasím a viem to zhodnotiť objektívne. Je o dosť prepracovanejší a nápadovo dokonalejší, aj keď atmosférou už inde ako jednoduchý a priamočiary debut. Nechcel by som dopadnúť ako kapely, ktoré vydávajú len pod tlakom alebo s inými komerčnými cieľmi. Neživíme sa tým a bolo to len hobby na úkor nášho voľného času, a toho s vekom ubúda. Tvrdím, že radšej pekné spomienky na minulosť ako pokazené dojmy pre budúcnosť. To si málokto uvedomuje, ale no, nie všetko je o tom, koho čo baví, ale vieš, že častokrát výhradne o peniazoch. Vypočuj si posledný NIGHTWISH napr.… Ja o comebacku ešte snívam, ale spravím ho, len keď o ňom sám budem presvedčený, a budeme ešte lepší – a ja mám na seba naozaj veľké nároky. Ale sľúbiť sa nič nedá. Je lepšie nesľúbiť nič a potom príjemne prekvapiť ako naopak sklamať, tak radšej to berme ako že sme skončili a môžem všetkým len poďakovať – každému, kto si kúpil jeden z našich albumov ako aj každému, kto nás došiel pozrieť na koncert a my sme mu ho dokázali spraviť krajším, aby odchádzal odtiaľ s pocitom, že toho neľutuje.

Nemáš trošku obavu, že ti ortodoxnější příznivci „Grond“ zavrhnou? I když by asi nebylo správné zrovna na ně se ohlížet…
Nie, toto som nemal nikdy, od momentu založenia ORKRIST-u a otočenia sa chrbtom kapelám, v ktorých som pôsobil predtým. Ortodoxných priaznivcom rád naseriem – o tých mi nejde. Hudba je o inteligencii a o tom, kto ju dokáže akou spraviť a nestratiť pritom metalovú tvár a priazeň metalového publika. Počúva nás veľa ľudí, ktorým metal nič nehovorí, ale naša muzika ich k nemu pritiahnuť dokáže. A to je podľa mňa len plus, keď dokážeš do metalu pritiahnuť aj iných ľudí a ukázať im aký je rôznorodý a že nie je len o besnení a beznápadovom drhnutí do nástrojov.

OK. Od vašeho alba se posuneme trošku jinam. Metal na Slovensku měl vždy silné kořeny. Bratislava však mezi ty „meky“ nepatřila. Nyní je všechno jinak. Dalšími kvalitními spolky jsou ETHEREAL PANDEMONIUM a SUNGATE, přičemž vás spojuje i podobné stylové zaměření. Docela paradox, že? Jak se ti líbí hudba těchto dvou kapel? Případně čtenářům můžeš doporučit nějakou další bratislavskou bandu…
ETHEREAL PANDEMONIUM sú super kamoši a poznáme sa odjakživa, mali sme dokonca spoločnú skúšobňu. Ich tvorbu mám rád, ale skôr staršiu – CD „Arcanum Lunae“ môžem každému len odporučiť. Podľa mňa má veľa spoločného s našim debutom, hlavne po atmosferickej a tematickej stránke. SUNGATE – hmm, čo by si ty povedal o kapele, ktorú sám vytiahneš zo zapadnutého koncertu v nejakej dedinskej diere, dotiahneš ich viackrát do Bratislavy, lebo im chceš pomôcť a kde získajú svoju prvotnú slávu, dohadzuješ im iné koncerty a aj v zahraničí a oni na teba začnú za chrbtom nadávať, že si ten najväčší k… a od začiatku ich len kopíruješ????!!! Hudba a hudobná scéna je aj o ľudskej stránke a keď sa niekto pred tebou dokáže tváriť ako tvoj najväčší kamoš a za chrbtom ťa ohovárať, je podľa mňa chudák. Dokážem si ľudí vážiť, ak sú toho po vnútornej stránke hodní, ale tu som sa hlboko sklamal a tam, kde som dával možno jediný šancu, napriek ohováraniam a varovaniu od iných, som na to len sám doplatil a mal byť mediálne poškvrnený. Ale dopadlo to tak ako malo, aspoň v niečom je svet fair. Myslím si však, že o tejto kapele už nebude počuť. Nepoviem k tomu nič viac aj keď by bolo čo – kto ma pozná, mi verí, kto nie – nie, je mi to jedno, už nie som činný v metalovom svete a nič sa ma nemá šancu viac dotknúť. Povznesiem sa aspoň natoľko, že ich prvé CD „Twilight of the Babylon Gods“ odporučím každému, kto si rád vypočuje hudbu o atmosfére. Iné kapely? Hmm… No mne sa páči nový GALADRIEL – „World Under World“, lebo sa vymyká z tendencie napredovania tejto dlho pôsobiacej kapely a je o dosť nekonvenčnejší. A okrem toho, práve do tejto kapely nastúpil náš bubeník, potom, čo sme sa rozhodli, že nebudeme pokračovať. A ešte ma oslovila kapela z východného Slovenska MYSTICAL NIGHTCHARM svojim zasneným black/doomom v štýle talianskych NOVEMBRE a prajem im, aby im neopadlo nadšenie a získali čo najviac skúseností.

Teď mě možná někteří čtenáři obviní z nudy, ale protože jsem strašně zvědavej člověk, tak se tě zeptám i na věcičky týkající se vaší domácí politiky. Zajímal by mě tvůj názor na zákon o „rovné“ dani. Jak se k tomuto řešení staví obyčejní slovenští občané? Zaznamenal si nějaké reakce? Jak vůbec hodnotíš činnost vaší vlády? Jestli se nepletu, tak dokonce mnozí si přeji předčasné volby… Jaký je tvůj názor?
Mňa politika nezaujíma. Postihla ma v tom, že mi zrušili tento rok paušálnu daň, ktorá mi umožnila trochu so štátom vybabrať a ako tak v pohode prežívať. Teraz som spadol pod bežnú daň (19%) a ešte sa s tým celkom neviem vyrovnať, ale niečo určite vymyslím. Naša vláda, iná vláda, kde je tam rozdiel? Všade, kde je niekto pri moci, chce nahrabať najviac len pre seba a my máme na to jak stvorenú mentalitu. Tu bude pokoj, až keď už nebude čo rozkrádať alebo sa tam vystriedajú všetci, vrátane mňa. Chceme si s kamošom (Herr Doktor/ETHEREAL PANDEMONIUM) založiť vlastnú stranu. Budeme sa volať „Svine“ a otvorene sa hlásiť k programu, že si dva roky povedzme do predčasných volieb, budeme hrabať len pre seba a nebudeme nikomu nič nahovárať o lepšom žití v budúcnosti a potom sami dobrovoľne odídeme a uvoľníme priestor iným. Dobré, nie?

Sorry, že vaší krajinu tak pitvám, ale ještě jedna věc mě docela jak se říká „zamrazila“. Prý má být na Slovensku zaveden na základních školách jako povinný předmět „Náboženství“. Ptám se proto, že i ty možná v budoucnu budeš mít děti a budeš je posílat do školy… Nedokážu si tohle u nás představit (ani nechci), i když lidovci a křesťanští demokraté i u nás holdují podobným jalovým nápadům…
Hej, o tomto som počul a je mi z toho „na blití“. Aj keď to bude povinné, nikdy nedovolím svojim deťom takýto predmet navštevovať. Náboženstvo a vôbec viera sa nedá naučiť ani nikomu vtĺcť a už vôbec tým nenechám ovplyvňovať niekoho v skorom veku, keď nemá dostatok znalostí a životných skúseností, aby sa mohol rozhodnúť správne. K takýmto veciam musí človek prísť sám, bez ovplyvnenia či donútenia a byť o tom sám presvedčený. Potom to rešpektujem, nech je to čokoľvek.

ALL

http://www.orkristfunpage.webzdarma.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *