OPRICH-North The Boundless (CD-2010, Casus Belli Musica)

Některé kapely fungují sotva rok a už mají album, jiné čekají na vhodný čas a sázejí na dobu vlastní vyzrálosti. A právě ruská formace OPRICH patří do té druhé kategorie. Vznikla už v roce 1998 a prozatím obsadila pouze dvě split alba, na kterých nikdy nebyla lepší než jejich soupeři (KRODA, CHUR). I přesto se však sveřepí Slované zaryli do paměti fanoušků a na sklonku minulého roku se vytasili s debutovým alebm „North The Boundless“. Berte však v potaz, že zde publikovaný anglický název je jen orientační – název alba je psán samozřejmě azbukou.

A kdeže inspirační zdroje u OPRICH jsou? Jednoduché! Formace si na hřbet naložila břemeno zvané folk metal, a to v podstatě v době, kdy jen neortodoxním fanouškům tento styl neleze na nervy. I metal je zkrátka byznys a vše s označením „folk metal“ se donedávna hodně dobře prodávalo. OPRICH však naštěstí nezapadají do škatulky pozérů a důkazem budiž jejich dvanáctiletá historie, zkušenost a zavedenost k hudebnímu odvětví, které produkují nějaký ten pátek.Samotná hudba je navíc silně spjata s tamním folklórem, a tak alespoň z tohoto důvodu můžeme hovořit o částečné originalitě a svojskosti, nemluvě o textech. Jelikož OPRICH ke své produkci přistupují velice citlivě, lze v jejich tvorbě vystopovat také doommetalové chvění.. Povětšinou má tato charakteristika vazbu na pomalejší skladby, ve kterých ještě navíc pěje dívka jménem Zhdana. Jejím klasickým protipólem je pak zpěvák Pan, působící v kapele teprve třetím rokem. Jeho hrubiánský hlas mi docela dobře evokuje zpěvy loupežníků z Mrazíka, ale to už je jen takový můj osobní pocit („problém“). Ono to v podstatě ani jinak nejde. Tohle všechno zkrátka k Rusku patří. Ovšem aby spravedlnosti nebyla učiněna až nadměrná příkoří, musím se ještě zmínit o jeho „čistých“ vokálních partiích, jenž do muziky skutečně skvěle pasují. Všechna čest…

Pro milovníky folk metalu tedy rozhodně povinnost, nicméně…je velká škoda, že Rusové s tímto materiálem přicházejí až nyní. V současné době to budou mít s prosazením se velice složité. Teď mám namysli především atak západní Evropy. V té východní se jim daří rozhodně dobře, alespoň tedy s ohledem na fanoušky. Osobně jsem však přesvědčen, že by si kapela zasloužila trošku více širšího uznání. I přes tyto pochyby je však CD „North The Boundless“ naprosto povedené a jak si můžete všimnout, nechybí mu ani slušivý kabátek. V undergroundových vodách jistě půjde o hodně ceněný artikl! OPRICH mají mé sympatie!

ALL

http://www.oprich-band.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *