ONSET -One Nation Under God (CD – 2008)

onsetcoverKapelu ONSET reflektuji už nějaký ten pátek, ovšem mé přímé setkání s ní, proběhlo až před několika dny, kdy mi domů dorazilo album „One Nation Under God“. Když jsem si posléze prostudoval booklet, vcelku mě zaujaly myšlenkové pochody či názory, které zde kapela deklaruje. Rozumně smýšlející jedinec musí hravě dojít k názoru, že v dnešní době jsou nějaké pózy naprosto zbytečné. Než tedy používat silácká gesta, je lepší vše racionálně vysvětlit a ruku na srdce, tohle některým hard coreovým kapelám stále nejde. ONSET jsou v tomto ohledu naštěstí výjimkou, i když i oni se v textech nevyhýbají celospolečenským tématům. Jejich kritika má však „hlavu a patu“ a prakticky z každé skladby je cítit, že ONSET jsou už dospělou formací, která zkrátka dobře ví co dělá. Stylově na ryzím hard coru nikterak nebazíruje a v některých momentech se dostává skoro až k branám grunge. Kytarové riffy jsou však stále hutně metalové, a tak vzniká vcelku zajímavý kolorit, který kapele rozhodně svědčí. Podobně variabilní jsou i vokály. Melodické zpěvy, naštvané a úderné frázování, rap a dokonce i death metalový growling, se kterým vypomohl Fred ze SMASHED FACE. Jaké to překvápko?

Zajímavé také je, kterak si ONSET poradili s křížením češtiny a angličtiny. Jednou je skladba v naší mateřštině, pak najednou přiletí text jakoby z New Yorku, aby se posléze oba jazyky střetly třeba i v jedné skladby. Také samotné názvy skladeb jsou plné slovních hříček („Check The Czech“ ) či jiných zajímavých příměrů. onsetii1Tak např. kousek „Speak English Or Die“ vybízí lidi k aktivnímu jednání, k učení světového jazyka, nicméně každý správný hard corář si nemůže nevzpomenout na možná nejslavnější titul od kultovních S.O.D., jež se jmenuje úplně stejně! Přiznávám se, že jsem v prvním chvíli očekával předělávku, ovšem tohle je ještě lepší. Cover si ONSET ale stejně neodpustili a na úplný konec zařadili sepulturovskou „Roots“. Uff…zhostili se jí pánové skutečně solidně, ovšem nemohu si pomoci, nějak mi to sem nepasuje. A abych byl ještě více upřímný – je to skutečně jediná skladba, kterou jsem kapele vnitřně neuvěřil.

„One Nation Under God“ sice není revolučním ani inovativním albem, nicméně své posluchače by se při troše štěstí najít mělo. ONSET dokázali, že i v rámci stylu jako je hard core se dá vytvořit solidní album, které zkrátka hraje. A abych nezapomněl! Dost se mi líbí také obal a booklet jako celek. Spousta kapel se v současnosti vyžívá v kolážích či složitých obrazcích, to ONSET vsadili na nedlidštěnou jednoduchost (možná i z důvodu šetření peněz) a rozhodně nešlápli vedle. Když se jednoduchost správně uchopí, nemusí být výsledek zrovna špatný.

ALL

[yt-black]GIiLuXbvjXg[/yt-black]

www.onset.cz


One thought on “ONSET -One Nation Under God (CD – 2008)”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *