ONO

Odvážný, tajuplný a navíc nenápadný je slovenský projekt s názvem ONO. Stačilo několik poslechů z mé strany a už jsem měl na papíře několik otázek, které jsem zkrátka nemohl jen tak nechat ležet ladem. Kompozice na albu „Path“ jsou opravdu hodně „dobrodružné“ a doslova z nich čiší opoziční smrad vůči průhledné písničkovosti. Hlavní a jediný protagonista Twisted mi měl co vysvětlovat 🙂

Pokus se našim čtenářům projekt ONO trošičku představit! Existuje nějaký zvláštní impulz, který tě přiměl k realizaci tohoto nevšedního hudebního koktejlu?
0N0 je môj jednočlenný projekt. Vokály a gitary sú nahrávané mnou (okrem sól vo Feed the Flame, ktoré mi nahral môj kamoš Kamil Adamík), zvyšok hudby, čiže basa, bicie a všetky sample programujem. Hudba 0N0 je naozaj niečo ako koktejl, pretože v nej badať vplyvy rôznych štýlov od doomu, death metalu, ambientu a samozrejme industrialu, ktorý tomu celému dáva formu. Tým zvláštnym impulzom, o ktorom hovoríš je asi snaha tvoriť niečo podľa vlastných prestáv, niečo originálne a svojské, niečo čo by sa odlišovalo od bežných hudobných foriem.

Jak vlastně probíhal proces realizace? Kolik času ti nahrávání vlastně zabralo?
Realizácia prebiehala pozvoľna v období rokov 2009 a 2010. Keď bola nálada a inšpirácia venoval som sa 0N0. Každému songu som venoval množstvo času, kľudne aj mesiac a postupne som vrstvil a vrstvil až mi tam nakoniec v niektorých songoch hrá 6 gitár naraz, každá niečo iné. 😀 Ale to je presne to, v čom sa vyžívam, množstvo vrstiev rôznych zvukov, ktoré dávajú dokopy masívny celok. Piesne na albume nevznikali v tom poradí ako sú na albume. Prvý vznikol napríklad posledný Path. V určitom štádiu ma napadlo, že by som mohol spraviť celý album a tak tu nakoniec máme týchto 6 songov.

Mysteriózním ztvárněním se honosí také obal, jehož úvodní cover je hodně nevšední. Co to má všechno znamenat?
Na obale sa nachádza nekonečno, ktoré križuje číslo 11. Nekonečno znamená, nikdy nekončiacu cestu a 11 kreatívnu energiu. Dokopy to celé dáva 0N0, teda 2 nuly a Nko z dvoch jedničiek, čo je vlastne binarný kód vyjadrujúci industrialnu stránku 0N0. V pozadí je vesmírny výjav (nebula), ktorý to celé umocňuje.

Lze CD „Path“ považovat za koncepční album? Co vlastně myšleno onou „cestou“? Abych se přiznal, tak z tvé hudby i textů na mě padají takové nepopsatelné chmury, které mají blízko až k hypnóze a „jiným světům“…
Path nie je koncepčný album, každá pieseň je príbehom samým o sebe. Nerád by som tu každý nejak rozpitvával, pretože je podľa mňa dobré, keď si každý interpretuje texty aj hudbu podľa seba. Ale áno, tvoje pocity sa približijú mojím predstavám a zámerom. 🙂 Čo sa týka tej cesty, tak je ňou myslená cesta životná. V mojom prípade je tou cestou kreativita. Tvorím pretože ma to baví a to je pre mňa najdôležitejšie, cesta je pre mňa dôležitejšia ako cieľ. Tým však nechcem povedať, že som človek bez ambícií a že cieľ pokladám za bezvýznamný. Samotný proces tvorby je však pre mňa posvätný rituál.

Jak bys ohodnotil filmový snímek „Počátek“? Mám pocit, že právě materiál na „Path“ by klidně mohl posloužit jako takový neučesaný sountrack právě k tomuto filmu…
Film som videl, ale nejak extra ma neoslovil, nehovorím, že bol zlý, námet má určite zaujímavý. Možno pošlem jedno Cdčko tvorcom a keď budú náhodou robiť dvojku, tak ma možno oslovia. 😀 Každopádne hudba 0N0 sa nachádza tam kde ten film, na rozhraní sna a reality.

Existují kapely, které byly pro tebe při komponování hudby inspirací?
Inšpiruje ma množstvo kapiel, je mi jedno či ide o newschool/oldschool, rýchlu/pomalú hudbu, atď… Zo všetkého čo ma osloví si beriem niečo a potom podľa nálady to zakomponujem do hudby 0N0. Viacmenej sám dopredu neviem ako pieseň pri tvorbe nakoniec dopadne, nechám sa unášať prúdom inšpirácie a nejak to už dopadne. Čo si ale konkrétne pamätám, tak v období keď som nahrával titulnú „Path“, tak som dosť dával „Esoteric“ a myslím, že je to počuť :).

Album „Path“ sis vydal čistě sám a je tedy zřejmé, že ho posluchači seženou pouze na tvé adrese. Nebo se pletu? Byl bys ochotný tento materiál vydat i pod značkou nějakého labelu?
Áno, album som si vydal na vlastné náklady v značne obmedzenom počte kusov a dá sa zohnať na mojej adrese, takže ak by mal niekto záujem nech mi napíše na onotwisted@gmail.com a dohodneme sa.  Album som rozposielal aj do rôznych vydavateľstiev, zatiaľ bola odpoveď takmer vždy rovnaká: „Sorry ale hudba 0N0 nezapadá do vízie nášho labelu.“ Tož človek to má ťažké ked tvorí taký rôznorodý marast :).

Musím se přiznat, že zjistit o ONO nějaké informace na internetu dost dobře nejde, maximálně vyjedou dva nebo tři odkazy, které ovšem nevykazují příliš informací. Není to škoda? Anebo je tvým úmyslem držet ONO pod pokličkou a zachovat tak punc tajemna ?
Skús zadať názov s dvoma nulami namiesto O 😛 ked pridáš ešte názov albumu, zistíš, že album celkom slušne leakol na net a dá sa stiahnuť aj na kadeakých arabských stránkach, poprípade pod škatulkou thrash metal apod. 😀 Každopádne všetky podstatné informácie o 0N0 je možné získať na týchto stránkach:http://bandzone.cz/0n0 http://www.myspace.com/ono0110 alebo http://www.facebook.com/ono0110 . Tam je možné si vypočuť celý album + v súčasnosti aj najnovší song „A Rite to Rise“ To je to najpodstatnejšie, hudba samotná…

Na Slovensku v současné době vznikla celá řada „tajemných projektů“, které ovšem tíhnou spíše k black metalu či ambientu. Spolupracuješ s některými lidmi z těchto kruhů? Jak bys popsal současný vývoj metalové hudby na Slovensku?
Žiaľ neviem teraz celkom presne, ktoré projekty máš na mysli. So slovenského black metalu sa poznám s ľuďmi z Remmirath, ale to je asi tak všetko. Čo sa súčasnej slovenskej scény týka, je fajn že stále vznikajú rôzne kapely/projekty, ale na môj vkus sú tieto kapely často málo osobité a originálne (česť výnimkám), čo je myslím trošku škoda, nehovoriac o tom, že po produkčnej stránke stále veľmi zaostávame za svetovou elitou (áno áno aj 0N0 :D).

U tvé domoviny bych ještě na chvíli zůstal. Pocházíš z Bratislavy, která ještě nedávno žila hokejovým šampionátem. Jak se tahle velká akce promítla do života normálních lidí? Patříš ty osobně k hokejovým fandům, anebo tě tenhle sport vůbec nebere?
Pravdupovediac niesom nejaký veľký športový fanúšik, ale počas majstrovstiev som sa celkom namotal (kedysi som sledoval pravidelne). Čakal som od nášho tímu nejaký slušný výsledok, tak ako v minulosti, ale velice rýchlo som vytriezvel a s tým upadol aj môj záujem o tento šampionát. Majstrovstvá určite ovplyvnili život normálnych ľudí, všetci behali so slovenskými vlajočkami jak drbnutý. 😀 Všade bolo veľa turistov v hokejových dresoch atď. Nový štadión som videl až po majstrovstvách, kedže bývam na opačnom konci mesta.

OK, opět k hudbě. Zaznamenal jsi kromě recenze na R.U.M. zinu ještě nějaké další ohlasy?
Áno, recenzie sa objavili vo viacerých českých a slovenských webzinoch. Ohlasy sú viacmenej pozitívne, čo ma príjemne prekvapilo, Dve recenzie mi napísali z vlastnej iniciatívy aj na zahraničných portáloch, bez toho aby som im niečo posielal. Ak by sa ich chcelo niekomu čítať, tak odkazy nájde na stránkach, ktoré som spomínal vyššie.

Sleduješ dění v metalovém undergroundu? Pokud ano, prozraď své hudební oblíbence a třeba i tiskoviny či e-ziny…
Samozrejme, dianie sledujem, objavujem nové kapely a myslím, že stále vznikajú skvelé veci. Určite niesom ten prípad oldschoolera, ktorý počúva iba tie svoje obľúbené klasiky. Samozrejme mám aj tie, mojou najväčšou srdcovkou je TYPE O NEGATIVE, veľká škoda Pete Steela :). Z death metalu napr. MORBID ANGEL a ďaľšou srdcovkou je ALICE IN CHAINS. No a potom nasleduje obrovské kvantum všetkého možného: deathmetal, doom a najmä funeral doom, djent, deathcore, industrial, grunge, ambient, black metal, klasický rockec alá BLACK SABBATH a čo ja viem čo všetko ešte. Čo sa týka zinov, tak sledujem všetky možné sk a cz webziny. Klasické magazíny som prestal sledovať, najmä kvôli tomu, že väčšinou sa venujú strednému prúdu v metale a stále dokola točia tie isté kapely a tie ma príliš nezaujímajú.

Bude mít ONO další pokračování? Kam bys svou produkci chtěl posunout?
Pokračovanie bude, ale neviem kedy. Musí to prísť samo a pozvoľna, keď bude dostatok materiálu, tak určite bude nejaký ďaľší album. Neviem kam presne by som to chcel posunúť, ono sa to posunie samo :). Určite to však bude niečo atmosferické, rôznorodé a asi aj trošku škaredé. Do budúcna by som rád spravil aj nejaké to vystúpenie naživo, tak uvidíme kedy príde aj na toto…

Děkuji za rozhovor, pokud máš ještě nějaké info na závěr, určitě ho můžeš čtenářům poskytnout…
Taktiež ďakujem za záujem z tvojej strany a podporu, prajem veľa dobrej hudby, rozhovorov, atď. Čitateľom odkazujem nech zavítajú na niektorú z mojich stránok a vypočujú si 0N0.

ALL

http://bandzone.cz/0n0

http://www.myspace.com/ono0110

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *