OMNIUM GATHERUM-Stuck Here On Snake’s Way (CD-2007, Candlelight Records / Plastic Head)

Finský spolek OMNIUM GATHERUM mám ve své paměti zafixován jako tvrdší klon CHILDREN OF BODOM. Poslední album „Years In Waste“ však naznačilo, že by právě tahle kapela mohla v metalových vodách mířit hodně vysoko. Přesto všechno jsem však k novince „Stuck Here On Snake’s Way“ přistupoval s mírnými rozpaky. Možná to bylo i z důvodu, že se jejich výše zmínění kolegové prakticky zamotali v bludném kruhu, ze kterého zřejmě jen tak nevylezou. OMNIUM GATHERUM měli (a možná stále mají) nakročeno k podobnému „průšvihu“. Naštěstí novinkové album ukázalo, že na tom nejsou až tak špatně. Nové skladby znějí překvapivě hodně moderně. Je z nich cítit jakýsi závan švédské death metalové školy, ovšem nelze zapomenout také na jakési nu-metalové prvky, kterými svá alba v současnosti oživují SOILWORK nebo IN FLAMES. OMNIUM GATHERUM však přece jen nejdou až tak daleko, nejsou až tolik progresivní. V jejich podání však i jistý „nádech“ stačil na kvalitní album. Především jde o to, že se kapele povedlo vytvořit nadprůměrně vydařené skladby. Stěžejní hitovkou je ústřední klipovka „Into Sea“, překvapivě skoro až hard coreová. Příznivci švédské melodiky si však přijdu na své úplně stejně.

Na tomto místě jsem měl chvilku pocit, že poslouchám staré dobré EDGE OF SANITY. Naopak track „A-Part Of God“ vyjadřuje „lásku“ k IN FLAMES naprosto bezelstně a bez ostychu. Největší krok dopředu však učinili OMNIUM GATHERUM se skladbou „Just Signs“. Pokud je stanice MTV přeplněna všemožnými „emo“ spolky, tak tady je odpověď finský pionýrů melodického death metalu.Pravda, zde skuteční „true“ fanoušci zřejmě začnou lomit rukama a vyndavat CD z přehrávače. Nicméně i tato ukolébavka zní naprosto přesvědčivě a jednoznačně. Zároveň dělá celou kolekci ještě o něco barevnější, což ocení hlavně otevřenější posluchači.

Za zmínku ještě stojí kousek s názvem „Drudgery“, navozující atmosféru králů ENTOMBED. Zkrátka a dobře, někdo by mohl tvrdit, že OMNIUM GATHERUM jsou jen vykrádači death metalových vitrín, ovšem kdo je dneska stoprocentně originální? A zajímá to dnes vůbec někoho? Podobný „problém“ bychom museli dnes řešit u každé druhé death metalové kapely. „Stuck Here On Snake’s Way“ je zkrátka dobře odvedená práce, a to s velmi světlými momenty. Zda se kapela v budoucnu najde na sto procent poznáme až na dalších deskách.

ALL

http://www.omniumgatherum.org/


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *