OBTEST-Iš Kartos I Karta (CD-2005, Ledo Takas Records)

Rozhovor s vydavatelstvím Ledo Takas na stránkách R.U.M.u ani řádně neuzrál a už tu máme další nahrávku z této perspektivní stáje. Na úvod musím podotknout, že velmi povedenou. OBTEST už na předchozím CD „Auka Seniems Dievams“ předvedli, že jsou velice nadějnou formací, přinášející čerství vítr do metalových plachet. Materiál na „Iš Kartos I Karta“ (v překladu „Z generace na generaci“) však předešlý počin ještě v mnoha ohledech překonává. Hned od samého počátku jsou ke slyšení rychlá kytarová sóla, podpořená neskutečně zpěvnými refrény. Litevská lyrika v součinnosti s originálním zvukem nahrávky vnesla do mé hlavy bujarého „metalového červa“. Jdu po ulici a v mysli se mi motají bláznivé kytarové kolotoče z prvního tracku „Peskutine Akimirka“. Stojím na eskalátoru a litevsky si prozpěvuji úryvek skladby „Pergále“. Předtím se prostě nedá utéct!

Nejvíce jsem však fascinován samotnými začátky skladeb. Téměř všechny totiž rozjíždí nakažlivě chytlavé vyhrávky a o jejich „líbivosti“ už se raději nebudu více zmiňovat.OBTEST mají z každé metalové odnože něco. Thrash-blackové vichřice doplňují chytlavými heavy metalovými melodiemi a s pomocí lidového folkloru vytvářejí nemilosrdně originální obraz, vonící jedinečnou barvou litevských luk a polí.

Kdyby podobně stylově zaměřená partička vznikla kdekoli jinde na západě, těžko by o ní zavadil pes. Jenže OBTEST mají nepopsatelné charisma a to je staví hodně nad ostatní žánrové spřízněnce. Vůbec se nebojí nepochopení a svou hudbu podávají tím nejupřímnějším možným způsobem. Toto album se skutečně poslouchá samo. Všechny skladby jsou doslova nabity pozitivní energií a vitalitou. Zároveň ne a ne se oposlouchat. OBTEST mě velice mile překvapili. „Iš Kartos I Karta“ v mé CD sbírce rozhodně nebude ležet ladem! Stylová škatulka BALTIC METAL je na světě! Doufám, že se OBTEST na svých koncertních štacích zastaví také v naší prťavé republice! Hoši litevský, máte zlaté ruce…

ALL

http://www.obtest.lt/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *