OBTEST-Gyvybes Medis (CD-2008, Osmose Productions)

Nenápadná litevská formace OBTEST se stala nejúspěšnější tamní kapelou všech dob! Vydává alba v pravidelných intervalech, domácí příznivci je s velkým nadšením kupují! Zahráli si už dokonce i v USA, a aby toho nebylo málo, minulé léto vystoupili na českém festivalu Brutal Assault. A jaká je z pohledu OBTEST současnost? Dovolil bych si použít slovní spojení – neméně úspěšná! Kapela nedávno vydala novinkové album „Gyvybes Medis“, jež je nástupcem předchozího výtečného alba „Iš Kartos I Karta“. A nejen to! OBTEST se mohou pyšnit nejen visačkou králů Pobaltí, ale také nálepkou firmy Osmose Productions, která dnes už patří k absolutní evropské metalové smetánce. Jinými slovy, kapela vydávající pro tak zajetou firmu zkrátka už musí něco umět (i když pravda, můžete namítnou, že dnes se už vydávají kdejaké kraviny). Nicméně OBTEST si za svou poctivost a snahu pozornost rozhodně zaslouží, tím spíš, že jejich nahrávky měly vždy něco do sebe. Novinkové album není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Příznivci melodického metalu s nádechem litevského folklóru by si i na této novince měli na některých skladbách určitě smlsnout. Formace hned od prvních vteřin sází na výrazné kytarové melodie, oba kytaristé sólují jako o život (prakticky od začátku až do konce :)) a nad tím vším tkví litevská „hatlamatilka“, razítko osobitosti a nezaměnitelnosti.

Pokud někdy v minulosti koketovala kapela s black metalem, tak současnost přece jen více inklinuje k thrash metalu, ale i tato škatulka je do značné míry velmi zavádějící. OBTEST jsou pověstní tím, že umějí vyprodukovat vskutku líbivé skladby, které se z fleku dají označit za „hitovky“. Nejde však o žádné podbízivé vály, byť by někteří mnozí mohli namítat, že se kapela od své původní podoby rapidně vzdaluje. Každopádně i album „Gyvybes Medis“ nabízí několik vzrušujících momentů nezanedbatelných kvalit. Mezi nejpovedenější track patří válečný chorus „Vedlys“. Rychlá metalová bouře s nezaměnitelnou atmosférou a nesmírně zpěvným refrénem. Pod názvem „Sakalo Vikai“ najdete pátou položku s úžasnými kytarovými melodiemi. Takovou „sladkost“ v metalu jen tak nenajdete. Následně si však k tomu všemu musíte připočíst hrubijánský vokál, opět dominující v rozhodujících partiích skladby. OBTEST někdy zkrátka připomínají „slona v porcelánu“.Na jedné straně téměř popové melodie, na straně druhé thrashová špína, propojena s hlasivkami litevského válečníka. Možná, že i právě tyto důvody budí v některých metalových příznivcích nedůvěru. Pro některé lidi u nás (a třeba i na západě) je Litva stále ještě Tramtárie či Kocourkov, kde se zkrátka metal nehraje.

Závan cizí kultury zkrátka ne každému voní, i když si myslím, že vše je otázka zvyku a především hledání. OBTEST svojí hudbou nabízejí spojení mezi něčím, co bylo před několika lety rozhodně tabu. Dnes se však ukazuje, že poptávka po skrytých nebo cizích kulturách zasáhla do metalové hudby a OBTEST jsou v současnosti možná tou nejvíce proklamovanou vlaštovkou. Album „Gyvybes Medis“ je tak vlastně první velké vítězství pobaltského metalu. Zároveň jde o velmi kvalitní počin, který rozhodně potěší milovníky kytarových litanií. Je dokladem toho, že i v metalové hudbě platí rčení: „jiná země – jiný mrav“. Zkrátka melodická metalová hudba s trošku jinou příchutí. Jde jen o to, jestli vás podobná hudba dokáže oslovit.Pro mě jsou OBTEST i po tomto albu zajímavou partou hudebníků. Družinou, čeřící metalové vody netradičním způsobem a Osmose Productions určitě věří, že pod jejich křídly rozšíří svou fanouškovskou obec.

ALL

http://www.obtest.lt/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *