OBSCENE EXTREME FEST 2002 Areál Na bojišti, Trutnov, 11.-13.7. 2002

obsceneextreme01Obscene Extreme Fest se již stává tradičním místem, kde se každoročně střetávají ty nejextrémnější spolky z celého světa a i někteří fanoušci se na „čas“ mění v ty nejextrémnější tvory. Měl jsem tu čest navštívit tento festival již po třetí, premiérou však byla cesta osobním automobilem v sestavě má maličkost (volant,páka,pedály),David (ruční brzda, stěrače, mapa), Radim (obstaravatel vozidla),Zuzka alias „Malý Chymus“ (technické rady a postřehy), jinak všichni zpěv. Musím se přiznat, že reporty z Trutnova jsem chtěl přenechat mému kolegovy Markovy, ale jelikož se jel se svou slečnou slunit do Řecka, musíte se spokojit s mojí verzí, která nebude zdaleka tak kompetentní, jelikož na některé soubory zde vystupující mám určitý zdrženlivý pohled a to mi nikdo nevymluví.

Do Trutnova jsme dorazili celkem v klídku za podpory Tří Sester, Death, Vanessy Gun, Gun Dreams…atd.Žádné stavění stanů se tentokráte nekonalo, jelikož jsme se rozhodli spáti v autě (nakonec David s Radimem dali přednost přírodní střeše).Protože jsme byli celkem hladoví tak jsme zavítali do jedné krakonošské restaurace, kde potkávám Láďu Olivu z Bažiny a další návštěvníky festu. Mezi nimi byla také jedna dosti pozoruhodná postavička, kterou jsme ihned přejmenovali na Hynečka (kdo viděl a má rád seriál Hříšní lidí z města pražského, díl Vražda v lázních, dokáže si dotyčného tvora představit, byť tento Hyneček byl řádně „punkáčojidní“. Kdyby tu s námi seděl Pán Rada Vacátko, jistě by zakřičel: „Hynečku, polož tu pušku!“ Jelikož tu však nebyl, museli jsme tento vyzívající slogan používat my. Touto hláškou jsme se bavili až do samého konce festivalu. Po zasycení prázdných žaludků se vydáváme na Bojiště, kde právě začíná poslechovka, kterou má na starosti duo KoNě a musím podotknout, že tento tah se ukázal velice šťastným. Pohodička a takový pokec u kapel jako je CARCASS + nějaká ta vodka, to můžu. Poté již jen do spacáku a spinkat, ať jsme zítra čilí…

Pátek:
hlenohnis-na-obscenu-2002Probuzení s řadící pákou v zádech bylo pro mne sice zážitkem brutálním, ale náladu mi spravilo nádherné počasí. Po snídani nastává čas nákupu vstupenek. Tuto organizační složku by bylo dobré již nějak lépe vymyslet, protože hnát návštěvníky z areálu a chtít, aby se seřadili a čekali na lístky…no, nevím. Snad by šlo vymyslet lepší řešení. Poté přichází můj pokec z lidičkami z undergroundových kruhů a hurá na první kapelku. Ještě bych chtěl podotknout, že tento rok jsem nebyl takový šílenec, abych zhlédl všechny kapely jako tomu bývalo v minulosti. To víte, správný grinder jsem nikdy nebyl a účast Marka v tomto ohledu (a nejen v tomto ) chyběla . První partičkou, která se vyhrnula na podium byla ostravská parta SHEEVA YOGA, která předvedla docela slušnou hard core podívanou a tak dle mého soudu byl úvod docela čerstvou malinkou. Poté však nastupuje belgické seskupení LENG TCH´E, což byl krok totálně mimo. Opravdu něco tak příšerného jsem už dlouho neslyšel. Zpěvák převlečený za ninju se při svém tragickém zpěvu zmohl na jedinou hlásku a to „jůůůůů-jů-jů-jůjůůůůů. O hudebních kvalitách souboru se raději nebudu více rozepisovat. Z této „sody“ nám řádně vyhládlo, takže útokem bereme jak Čurbyho pochoutky tak opět naši milou restauraci.

radim-david-mala-chymusVracím se zpět do areálu kde k mému úžasu začíná set původně neplánovaných DISFIGURED CORPSE. Jejich příliš neměnný hard core nikoho nemohl urazit. PREJUDICE již znám ze srazu fanzinářů v Brně, kde však příliš neoslnili, ale zde to byla jiná káva. Velice dobře zvládnutý death metal mne velice potěšil a zároveň pohladil má ouška. ISACAARUM to je koncertní jistota. Chymus svou brutal-show tentokráte přiostřil krví, kterou po svém těle rozléval a hlavně zahraniční fanoušci při chytlavých melodiích dováděli a nadšeně hopsali. Poté jsem se šel malinko občerstvit, abych se vrátil na INGROWING. Sympatie k této partičce nijak nezakrývám, ale nutno podotknout, že „Vlakynovci“ se stále a stále zlepšují a na jejich grind coru lze stále pozorovat vývoj k lepším metám. Polské SQUASH BOWELS a jejich „koulobordel“ jsem nemusel a nemusím nikdy. Ani zde jejich vystoupení nebyla žádná sláva, ale takový propadák jako před dvěma roky to nebyl, byť zarytí fanoušci byli zřejmě spokojeni a to je hlavní. Podle rozpisu měli další kapelou být ABORTED, leč nejsem si jist zda to byli právě oni kdo vylezl na podium. Ovšem ke slyšení byl vcelku kvalitní death metálek. Hlavní atrakcí prvního dne byli SINISTER. Legendou death metalu rozhodně jsou, ovšem určitě ne pro mne. Jejich vystoupení nezklamalo, ale také nějak zvláště neokouzlilo. Určitě zaujala slečna za mikrofonem, ale…pro mne nic zvláštní na skladě.

To ROTTEN SOUND jsem obdivoval již před dvěma lety, ale ani letos nezklamali, byť tentokráte z jednou kytarou to nebylo takové maso. Po zvukové stránce patřilo jejich vystoupení řekl bych k nejlepším a na závěr jejich setu nechyběl ani cover od CARCASS. To už se však mé kroky ubíraly ke spacímu pytli a tak zbylé kapely jsem neviděl za což se jim omlouvám…a samozřejmě Vám čtenářům.

Sobota:
fatality-na-obscenu-2002Do sobotního rána jsem se probudil do růžova a tak po menší snídani jsme mohli vyrazit na FATALITY jejichž vystoupení zpestřily dvě poskakující děti, které sem a tam něco „zažbleptly“ do mikrofonu. Díky tomuto prvku vypadalo vystoupení FATALITY hodně svěže, protože lidé se po ránu opravdu dobře pobavili. To POPPY SEED GRINDER nepředvedli nic jiného než velkou nudu a tak reputaci se snažili zachránit slovenští craniotomy-na-obscenu-2002CRANIOTOMY s kterými jsem se v pátek osobně seznámil a bylo vidět, že dobrá nálada jim vydržela i na podiu, byť zrovna já nejsem kompetentní hodnotit jejich set, protože us death metalu moc neholduji. CARNAL DIAFRAGMA mne nijak zvláště nezaujali. Tak trochu to vypadá, že kdo hraje „bordel“ má už CD, protože se to prostě prodá a lidé už nechtějí nic moc složitého poslouchat, ale proti gustu žádný „gambáč“. Když se to právě lidem líbí, proč ne, ale já mám názor trošku jiný.

MARTYRIUM CHRISTI jsem spíše jen slyšel, ale za trpělivost si pozornost jistě zaslouží. Provařenou partičkou mých dobrých kámošů jsou PERVERSIST, které mám opravdu velice rád, jak jejich hudbu tak i jejich nadhled. Kluci zahráli všechny své „šlágry“ a pařící lidičky to navýsost ocenili. Stejně tak se dá hovořit o kapele DEFLORACE, která nás provedla po vražedných eskapádách, které podpořila coverem od SLAYER („Rain In Blood“). Vystoupení zkušených borců mělo šmrnc a hlavně nápad. To SEE YOU IN HELL se až moc zhlédli v CRIPPLE BASTARDS a tak byla ke slyšení hodně špatná béčková verze, kterou navíc pizdil špatný zvuk. Po tomto soustu jsem si šel malinko orazit, abych poté mohl ocenit nápaditý hard core v podání COLLISION. Po jejich setu už přichází čas na zaplnění žaludku a tak vyrážíme do námi již provařené restauračky a vracíme se v čase kdy na scéně řádí FLESHLESS, kteří jako vždy nasytili obecenstvo svou porcí chytlavých songů, které někoho můžou už nudit, ale když si je lidé prostě přejí…co Láďa nadělá, takže konec byl ve stylu „Piece Of Flesh“. Po FLESHLESS potkáváme starého známého Marka Sýkoru, který nám představuje svou novou kapelku, která se honosí názvem MINCING FURY AND GUTTURAL CLAMOUR OF QUEER DECAY a právě jim má patřit tečka na letošním festu. Marek nás opět (jako před rokem) pozval na své „speciál-ultra-super“ víno a tím tak po roce rozvášnil Radima, který začal pronášet hlášky typu:“skočím z podia, ty mne budeš chytat a ty mne za letu vyfotíš“ .

david-ahumad-a-allV této chvíli jsme si dělali legrácky, jenže když na scénu vlétli MELANCHOLY PESSIMISM, kteří alespoň pro mne patřili k vrcholům letošního Obcenu, Radim jejich set ocenil nebývale originálním pádem střemhlav dolů. Ani sem ho chudáka nevyfotil, ale co bylo horší, tak David ho nestihl ani dost dobře chytit, tj. aby se mu něco nestalo. V tomto bodě musíme velice pochválit Čurbyho tým záchranářů, který nám přispěchal ihned na pomoc, kterou poté Radim odmítl, ovšem v této chvíli pro něho přehlídka kapel skončila. Odneslo to koleno a Radim celý bledý si šel ustlat a celou tu bolest musel přetrpět až do Kladna. Hold, že by strach z Trutnovské nemocnice ? Po první pomoci na nás čekají AGATHOCLES (COCK AND BALL TORTURE a HOUWITSER jsme se známých důvodů vynechali a mne osobně to vůbec nevadilo), které jsem si alespoň já velice užil, byť škoda, že bez Radima, který se na ně těšil. Z Davidem a Zuzkou jsme si skvěle zaskotačili (zde právě Zuzka v bílém igelitovém ohozu a slunečních brýlích ukázala zač je toho „Chymus-loket“). „Agáti“ předvedli kvalitní set, i když se mi zdálo, že kytara nebyla moc slyšet…to nevadilo. Jejich chytlavé rify nahrazují i tento neduh.

PUNGENT STENCH jsou legendy každým coulem, leč jejich vlna mne minula, takže toto vystoupení jsem tolik neprožíval, ale lidé kolem mne vypadali spokojeně. Po dalším intermezzu, které vyplnilo klábosení z PERVERSIST a Paayou jsem se (již pouze s Davidem) vydali na LYKATHEU AFLAME, kteří svou sestavu oproti minulému roku nejenže obměnili, ale také doplnili o pána obsluhující klávesy. Pro mne je opravdovým zážitkem poslouchat jejich nápaditou hudbu, prošpikovanou výbornými instrumentálními výkony. Je velice sympatické, že kapela se snaží neustále vyvíjet a byť jejich vystoupení nebylo bezchybné a některé fáze jsou ještě ve stádiu polotovaru, myslím si, že v budoucnu se máme opravdu nač těšit. Pravým opakem byli CRUSHER, kteří svým vystoupením jasně definovali slovo hrůza. Ti, kteří se rozhodovali mezi lavičkou a spánkem po prvních tónech volili raději druhou variantu. Já osobně jsem chtěl vydržet až do konce, takže jsem se s tím popral, i když štěkající vokalista mě trápil ve snu ještě snad druhý den.

hlenohnis-po-obscenu-2002Lehčí vysvobození přinesli PURULENT SPERMCANAL, které z CD vůbec nemusím, ovšem na „živo“ je mám docela rád a mne rozhodně nezklamali a patřili určitě k tomu lepšímu co jsme zde měli možnost slyšet. Důstojným zpestřením byl cover od SEPULTURY-„Refuse/Resist“. Poslední partičkou na kterou jsme čekali jsou MINCING FURY AND GUTTURAL CLAMOUR OF QUEER DECAY. Ti však měli nehoráznou smůlu v tom, že drápky do jejich setu vložila bouřka. Tímto se Markovi omlouvám, že jsme z jejich vystoupení nic neměli, ale někdy to určitě napravíme…Nocování v autě se tentokráte nekonalo, zato srandiček bylo spousta. Nevyspalí ani ždibec, po páté hodině vyrážíme z Trutnova, hraje nám DOWNSET a je čas na hodnocení…

Celý Obscene Extreme Fest však alespoň pro mne končí v kladenské nemocnici…RADIM´S JUMP FOREVER! Závěrem zdravím všechny fajn lidičky, které jsem měl opět možnost vidět…..(speciální pozdrav posílám Hynečkovi…POLOŽ SAKRA UŽ TU PUŠKU !!!)

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *