OBLOMOV – Mighty Cosmic Dances (IFA rec.-Radiation Noise prod.)

oblomovTak zlatí slánští hoši se také dočkali! Debutové album „Mighty Cosmic Dances“ je na světě a pokud bych měl odpovědět na otázku, která kapela za poslední tři roky na sobě nejvíc zapracovala, tak bych jednoznačně vyřkl jméno OBLOMOV! Teď vůbec nejde o to, že se jedná o mé kámoše, ale prostě proto, že debutové album držím v prackách a samozřejmě velmi dobře také znám nahrávky předešlé. Začít nemohu jinak než obalem. Povedl se vážně znamenitě a skvěle podtrhuje „kosmický“ koncept desky. Kluci, že jste určitě chodil na slánskou hvězdárnu, co?:)Docela úsměvné je, že podobný motiv využili na své poslední album SAMAEL, ale není zdaleka tak podařený jako tento. A teď k obsahu CD. Nezbytné „space“ intro a opona se zvedá do výšin. „Metality Failure“ se nazývá první skladba a představuje OBLOMOV už po několika vteřinách v tom nejlepší světle. Osobně jsem nečekal až takový nářez, ale o to více jsem překvapen. Black metalovou bouří střída melodic „deathovka“ „Redefination Of The Past“. Upozornit bych chtěl především na skvělou pomalou pasáž alá HYPOCRISY, kterou jsem si vychutnal se vší všudy. Hubu do kořán mám z „Lost Between Emotions“, která sice trošku zráží raketové tempo nahrávky, ovšem přináší celou řadu zajímavých okamžiků. Především vkusné zařazení saxofonu přináší nečekaně sladké ovoce a to se přiznávám, že tomuto hudebnímu nástroji příliš nefandím. Skladba „Starsend“ je všem rumařům dobře známá, protože byla umístěna na naší likérovou kompilačku. Na desce dostala však trošku nadýchanější kabátek. Především mám na mysli výraznější klávesové plochy a zapomenout nemohu taktéž na saxofonovou vsuvku.

Při pozorném poslechu ve svých sluchovodech opravdu uslyšíte padat hvězdy! Škoda, že následující „1 of the 4“ už tolik kvalitní není. Oproti ostatním skladbách je to jen „chudá příbuzná“, a když to řeknu natvrdo: vůbec bych jí tu mít nemusel. Žel ani následující „Nostalgic Idealization“ úvodní kousky nepřekonává a trošku začínám mít pocit, že se „oblomovští“ v některých kytarových plochách až zbytečně utopili (což je ale konec konců asi otázka vkusu). Poté už display ukazuje pouze dvě číslice. „Dreamworks“ je opět trošku OBLOMOV v divočejších barvách a tiše se domnívám, že tady se kruh uzavírá s úvodem. Konec je tedy opět plný svěžesti, potržený závěrečným outrem. OBLOMOV natočili kvalitní debut, za který se nebudou moci za několik let stydět. Ruku na srdce, o které kapele se tohle dá říci?

Podotknout bych ještě měl, že formace i nadále „brousí“ bez živého bicmena a pokud některé partičky absencí živého člověka doslova trpí, pak rozhodně doporučuji si toto album minimálně jednou poslechnout. Piha na kráse naprosto žádná. No, jestli se budou kluci takhle zlepšovat i nadále, třeba mě jednou vezmou na turné s DIMMU BORGIR . Zároveň mám trošku strach, zda vysoko nastavenou laťku přeskočí na CD následujícím. Držím palce a přeji jim, aby se to povedlo!

ALL

Kontakt: : oblomov@seznam.cz, www.oblomov.cz, www.ifarecords.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *