OBLITERATE

Další slovenskou kapelou, která nás zaujala na Obscene Extreme Festu byli košičtí OBLITERATE. Jejich brutal death se určitě líbil nejen nám. Pokud budete mít někdy možnost shlédnout jejich vystoupení, opravdu neváhejte, stojí to za to. Na naše otázky odpovídal manager kapely Ladislav Polák, kytarista Štromi a zapojil se i vokalista Tomáš Červeňák.

Můžete nám něco říci o začátcích vaší kapely? Je tam spousta změn…
Ladislav: Kapela vznikla někdy koncem roku 1992. A hned v roce 1993 vzniklo první demo „Prices of Superior Life“, které se vlastně nahrávalo ve zkušebně, a díky horšímu zvuku se ze začátku moc nerozšiřovalo. Potom jsem však kluky přesvědčil a vzal jsem to do svých rukou a začal jsem to rozšiřovat. Během roku na to chalani přibrali do kapely dalšího kytaristu (Štromi) a v roce 1995 šli do studia a nahráli druhé demo „Blindness“.
Tomáš: A teď tedy k té současné sestavě. Bubeníkem je odjakživa v této kapele Marcel Malega. Druhým zakládajícím členem je kytarista „Tomako“ Tomáš Macák, o trochu později přišel další kytarista „Štromi“ Marek Štromaier. A já jsem prakticky už čtvrtý zpěvák, Červeňák Tomáš. A potom je tu ještě basák Maťo Martončík. Ten přišel do kapely jako poslední.

Můžete nám něco říci o vašich oblíbených kapelách? Z vaší hudby je cítit urřité ovlivnění NAPALM DEATH?
Ladislav: No, oni vědí jaké mají oblíbené kapely… Marku pojď sem něco kecat, rozhovor živě…
Marek: No takové ty klasické undergroundové bandy. Třeba NASUM, pak i ty NAPALM DEATH, SOILENT GREEN a takovýhle ty kapelky. Pak ještě třeba CRYPTOPSY, ROTTEN SOUND.

A nějaké slovenské kapely?
Ladislav: TESTIMONY, to už je však jiný žánr, ale je to perfektní hudba.
Marek: DOWNTLESS, DAVOVÁ PSYCHÓZA, to je takový punk/hard core. Nemusí to být zrovna death metal.
Ladislav: Prostě vše co je dobrý.

Jak se vám vlastně líbí tady na Obscene Extreme Festu?
Ladislav: Je to v pohodě. Počasí mohlo být lepší, ale v pohodě.

Hrajete často na festivalech nebo je tohle výjimka?
Ladislav: Od minulého roku jsme začali někdy v září periodicky koncertovat, protože před tím měli chalani dost problémy se sestavou, stále se měnila. Pořád někdo přicházel a odcházel. Teď pomalu každý měsíc hrajeme koncert. Takže se to rozběhlo. A na zimu se rýsuje nějaké evropské turné tak uvidíme jak to bude.

Zpěvák Tomáš se zmínil o novém CD… Můžeš k tomu něco říci?
Ladislav: Tak CD už mělo být tady, ale vydavytel Martin Belobrad a jeho Erebos productions, nevím… Tři dny jsem se mu snažil dovolat, ale nebral telefon, tak nevím co se děje. Ani tady není a měl tu být (mám takový pocit, že nakonec dorazil -pozn aut.). Ale to CDčko by mělo být.

Teď nám prozraď na kterou kapelu se tady v Trutnově nejvíc těšíš?
Ladislav: My se všichni těšíme na ROTTEN SOUND, BLOOD, GRIDE… no je toho tady dost.

A co takhle vaši krajané DEMENTOR?
Ladislav: DEMENTOR to né…
Marek: Ani tady nemusí být… teda tak všeobecně. Nelíbí se nám na nich některé určité věci a názory.
Ladislav: Absolutně mi nesedí názory toho kytaristy a zpěváka týkající se rasistických záležitostí. Na Slovensku je dost kapel, které sympatizují s fašistickými a rasistickými názory. Mohl bysem jmenovat kapely, ale potom bychom byli špatný my. Ale nelíbí se nám to.

Já vím, že PHANTASMA byla do toho nějak namočená...
Ladislav: PHANTASMA to je stará historie. Do toho byla vlastně namočená celá kapela. Bubeník hrál v kapele, kytarista a zpěvák s ním chodili na akce. A teď ten Andy zase hraje ve fašistické kapele JUSTICIA, ale ostatní už jsou tam noví lidé a tím vlastně doplácejí na jednoho. Prostě nikdo ho nemá rád toho Andyho Duča. Nevím, v hlavě mu asi přeskakuje. Potom se zlobí, že o nich někdo něco říká. Kdyby alespoň přiznal svou chybu. Co jsem četl v časopisech jeho rozhovory tak tvrdí: „já jsem s tím neměl nic společného.“

A jsi si jistý zda můžeme otisknout to, co jsi právě řekl?
Ladislav: Vždyť je to pravda…

Tak radši jinam. Myslíš si, že vám pomáhají rozhovory pro fanziny jako je třeba tento?
Ladislav: Každý fanzin je v něčem pozitivní. Já sám dělám časopis, tak vím co je to za dřinu. Nevím, proč bych měl kašlat na rozhovory pro fanziny.

Jaké máš oblíbené fanziny?
Ladislav: MORPHIA je výborná, PARAMBUCHA je dobrá, HLUBOKÁ ORBA… je toho dost. Ze Slovenska takové ty metalové fanziny.

Třeba MYSTIC MONUMENTUM?
Ladislav: No, taky dobré. Martin „Anti-God“ Jurovatý. V pohodě. Jak on tak časopis.

A co velké magazíny jako SPARK, BIG BENG!, u vás třeba METAL HAMMER (R.I.P.)…
Ladislav: METAL HAMMER už skončil kvůli finančnímu kolapsu. Škoda, protože měl velké jméno a přitom ho dělali lidi jako ty a ty. Prostě zasvěcení lidé do undergroundu. Prostě METAL HAMMER měl jméno a byl dělaný se srdcem. Zkrachnul na penězích. Škoda. No a ty velké časopisy jako SPARK, BIG BENG!, ROCK REPORT patří k tomu, ale podle mě se málo orientují na domácí undergroundovou scénu. Já jsem slyšel, že když chceš mít rozhovor v takovémto velkém časopisu, tak si ho musíš zaplatit. To to je podle mě sprosté.

Tak jo. To by mohlo být vše. Díky moc za rozhovor a mějte se fajn!!!
Ladislav: Jó, taky díky. Taky se mějte super!!!

ALL + Marek

kontakt: Ladislav Polák, Lidické námestie 7, 040 22 Košice, SR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *