NUCLEAR STORM FEST 2001

groinchurnTak a byl konečně čas vyrazit také na nějaký ten festival na Moravu. Pro tuhle příležitost jsem si vybral tradiční NUCLEAR STORM. Následujícími řádkami jsem se vám pokusil přiblížit atmosféru, která v Březůvkách panovala…

Předně se hned musím zmínit o počasí, které bylo opravdu katastrofální. Pršelo téměř celé dva dny a kdo vydržel až do konce zaslouží si velké uznání. Ovšem na festy jezdíme pro zážitky a nakonec si stejně člověk odváží domů jen to dobré. Pokud bych měl tedy upřímně šerpovat jakého si vítěze tak by to byli jednoznačně HYPNOS (a mám pocit, že u fans také, protože tak velký ohlas tu nesklidila žádná kapela).

Bruno a spol. rozpoutali opravdové death metalové inferno. Po smrtonostném intru z mého oblíbeného hororu EVIL DEAD přichází úvodní skladba „In Blood We Trust“ a více netřeba komentářů….smekám a širák odhazuji v dál. Tak výbornou death metal show jsem už dlouho neviděl. Hrálo se samozřejmě z ještě aktuálního alba, ovšem HYPNOS zařadily také nové skladby z připravované novinky a co mohu posoudit…znějí opravdu dobře. Hlavně závěrečný song byl jedním slovem masakr. (žel název skladby si již nepamatuji). Dalším bonbónkem jsou pro mne GROINCHURN. Jen si tak říkám, že v suchu a v pohodě je asi neuvidím (viz.déšť v Trutnově). Opět vyzdvihuji nasazení všech tří zainteresovaných muzikantů. Ostřílenými bojovníky jsou již nějakou tu dobu TORTHARRY. Žel, jejich vystoupení jsem jen slyšel (no i viděl, ale do té doby než začalo krutě pršet). Potěšilo mne, že nehráli jen z aktuálního alba „Unseen“, ale vzpomněli i na starší tvorbu. Ke spokojenosti chybělo jen to počasí.

godless-truth-na-nuclear-stormu-2001No a právě souboj s počasím vyhráli např. již zmiňovaní HYPNOS, ale také MANGLED a naši GODLESS TRUTH. Prvně jmenované jsem viděl již po třetí v krátké řadě a dovolil bych si tvrdit, že právě zde jejich výkon gradoval. Možná je to tím, že už jsem jejich skladby měl notně naposlouchané. Kdo ví…Nicméně není nic lepšího než pozorovat grimasy, které vokalista rozhazoval na všechny strany. GODLESS TRUTH jsou již nějakou dobu zárukou kvality a také jejich vystoupení to jednoznačně potvrdilo. Největším překvapením byl však pro mne COWARD. Živě jsem je sice už viděl, ale zde se předvedli opravdu v plné parádě. Trochu toho HC přinesly kapelky jako BORON, COLP a BLACKMAILERS. BORON sice nějak moc nemusím, ale živě to šlo. Byť asi nejvíce zaujaly kecy frontmana Kuby Tótha, který nejprve poslal zvukaře někam a poté po každé skladbě ohlašoval, že na to kašlou a končí…Zajímavá image. Dobrou show předvedli hoši z COLP. Ruku na srdce, jejich hudba není příliš originální, ale je dobře zahraná. Vystoupení mělo energii a nakonec také zazněl cover od AC/DC „TNT“ a ten byl vpravdě velice chutný. Do konečného výčtu nám ještě tedy chybí již zmiňovaní BLACKMAILERS, kteří hráli druhý den hned jako první v pořadí. Musím přiznat, že mi jich bylo trochu líto, protože lidi je moc nesledovali a radši se věnovali pivním radovánkám. Když už jsem u toho piva tak nejvíce ho vypili určitě dánští konzumenti, kteří se alespoň podle toho co mi říkal jeden z nich zde cítí jako v pohádce. A že je u nás pěkně potvrdili INQUITY, kteří se mi zdálo byli značně v náladě a hlavně zpěvák a kytarista v jedné osobě několikráte připíjel na zdraví a na podiu řádil jak tygr v kleci. Jináč můžeme hovořit o vcelku dobře zahraném death metalu.

mangled-na-nuclear-storrmu-2001WITCHERING SURFACE jsou o mnoho melodičtější než jejich výše zmiňovaní kolegové. Produkují takový death/black s klávesy. Trochu mi to připomnělo CHILDREN OF BODOM a podobné kapely. Sklidili překvapivě docela velký ohlas. Nu a poslední dánskou družinou a tahákem v jednom zde na NUCLEAR STORMU jsou ILLDISPOSED (zahrát měla ještě banda THORIUM, ale jeden z členů byl silně indisponován a tak se jejich vystoupení nekonalo). ILLDISPOSED jsem více slyšel než viděl, takže bych tu nechtěl psát nějaké rozumy, ale co jsem zaznamenal tak se jednalo o klasický death metal se vším co k němu patří. Stejně stylově zaměření jsou holandští ABSORBED, které jsem však téměř kvůli dešti neviděl – SORRY! Stejně tak jsem přišel i o CONSTRUCDEAD a dal jsem přednost jídlu v KOLIBÉ, tak se proto na mne nezlobte. Trochu romantiky do Březůvek přiletělo ze Slovenska od THALARION. No nevím…já osobně tedy čekal více. Jejich alba jsou alespoň dle mého soudu vysoce kvalitní, ale zde mne to nijak neuchvátilo. Možná, že už jsem toho měl dost a nedokázal se soustředit…

Totéž mohu říci o DARKSIDE s tím rozdílem, že hudba v jejich podání mne absolutně neoslovuje a tak je tu pravá chvíle proto, abych spravil nějaký ten rozhovůrek. Hodně příjemným dojmem na mne zapůsobila holandská horda PLEURISY. Precizně zahraný melodický death metal mne opravdu překvapil a podle reakcí fans zjišťuji, že nejsem sám. Celý festival zakončoval ničivý trash/death hurikán DISINTER. Opravdu to bylo sakramentsky dobré vystoupení, ale…to víte. Člověk už toho má dost a to počasí udělalo svoje a tak už moc nevnímám . No a neměl bych také zapomenout na několik českých zástupců, kteří buď doplatili na zvuk (SABATHORY-otvírák celého festu) nebo na počasí (LANIENA MENTIS- ty sledoval jen jakýsi jejich skalní příznivec, jinak si to nedokážu vysvětlit). Co se týče CRUSHER tak ti sice manipulovali s jakými si prskavkami,ale musím přiznat, že to bylo také jediné co mě na jejich vystoupení zaujalo. No a aby výčet byl úplný tak první den úplně poslední vystoupili FROM BEYOND, ale hodnocení po zmoklém a utrmáceném psisku opravdu nechtějte.

hypnos-na-nuclear-stormu-2001A že tu někdo chybí ? Ano. Symbolicky jsem začal výborným setem HYPNOS a celý tenhle report ukončím KRABATHORem. Mlaťte mne a mučte. Nechci vůbec Brunovu spolku nějak nadržovat, ale kdo má oči musí uznat, že nasazení a taková ta zdravá nasranost KRABATHORu chybí. Je to jako když porovnáváte ŠKODOVKU a luxusní BMW. Ano, i ta Škodovka jezdí, ale…Co mrzí asi všechny je fakt, že z nejlepších alb „Lies“ a „Orthodox“ nehraje kapela vůbec nic a tak prudce netolerantní fandové to dávají znát. Co však překvapilo byl fakt, že písně uváděl Chris a ne jeho americký kolega, byť role jakého si potenciálního vůdce mu příliš nesedí a občas to pozorný fanda mohl zpozorovat hlavně v prostojích mezi jednotlivými songy.. Jinak ještě si asi rýpnu…absolutně jsem nepochopil Chrisovu asi pětiminutovou kytarovou sólo projekci a poté hlášku „Je málo času, tak si dáme poslední skladbu…“ Teď to asi vypadá, že jsem si na KRABATHOR pěkně zasedl, ale není to pravda. KRABATHOR je a zůstane death metalovým pojmem a já si ho nesmírně vážím, ale uznejte, že až naši hokejisté pojedou na olympiádu obhajovat zlato – kdo se spokojí se stříbrem ?

all-pussy-louaa-na-nucler-stormu-2001Závěrem ještě zdravím tyto fajn lidičky: Mirču Jehlářovou, Veroniku Valkošákovou, Ivanku Dekařovou, Louďu, Láďu Olivu, Kapina, Deathera, Sokola, Láďu z FLESHLESS holky ze Žiliny…..a samozřejmě Radima, který semnou celou tuhle náročnou invazi podnikl. Tímto mu ještě prostřednictvím R.U.M. zinu přeji vše nejlepší k dvacetinám, které právě na NUCLEAR STORMU oslavil…
SEE YOU NEXT YEAR !!!!

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *