NOVEMBERS DOOM-The Pale Haunt Departure (CD-2005, The End Records / Plastic Head)

Američtí NOVEMBERS DOOM jsou na metalové mapce celkem už zavedenou partičkou a album „The Pale Haunt Departure“ je jejich páté v dosavadní diskografii. Možná právě proto se kapela snažila celý obrázek novinky co nejvíce vyšperkovat. A to se skutečně podařilo. Masteringu se ujal mistr James Murphy a nahrávání se také účastnila další legenda světového metalu, Dan Swanö. Hned po několika vteřinách praští do uší naprosto úchvatný zvuk. Jako kdyby vás hudba obklopovala ze všech možných úhlů a stran.

Je zajímavé, že NOVEMBERS DOOM nerezignovali na klasickou doom-death metalovou podobu a své teskně hloubavé balady valí nekonečně dál s naprostou lehkostí. Hned úvodní tři skladby jsou bez přehánění úchvatné. Doom metalová pomalost se kloubí s death metalovým murmurem a samozřejmě nechybí ani čisté zpěvy. Tu a tam vylétne akustická vyhrávka a nebo jiná, podobně zjemňující pasáž. Je zajímavé, že formace nesází na omamnou hru kláves, ale preferuje především hřmotné kytarové výrazivo. Právě tohle se mi na NOVEMBERS DOOM nejvíce líbí. Jejich hudba je sice pomalá, ale na druhou stranu hutná a tvrdá. Najdou se samozřejmě také něžnější pohlazení. „Autumn Reflection“ evokuje starou tvorbu ANATHEMY v období desky „The Silent Enigma“.

Naproti tomu „Dark World Burden“ je zahalena do moderně death metalové masky. Kytarovým sólem ji přizdobil Dan Swanö a je rozhodně dobré si na tuto pasáž počkat, protože právě jeho vsuvka povedenost skladby ještě zdvojnásobuje. Do těchto chvil se mi album opravdu zamlouvá a je skutečným bonbónkem pro všechny milovníky daného stylu. Škoda, že následující dvě skladby nedosahují kvalit těch předešlých. V „In The Absence Of Grace“ sice zazní povedená akustická vsuvka, ale to je také z mého pohledu vše. Charakterizuje ji opět „anathemovská“ valivost a totéž se dá říci o následující „The Death Leaf Echo“. Právě tyto dva tracky svou zbytečnou rozvleklostí omamné kouzlo úvodu malinko brzdí. Posluchač se už po této porci cítí unavený a to tu máme ještě dva kousky. „Through A Child´s Eyes“ je čistá akustická ukolébavka s opravdu krásnými melodiemi a chytlavým refrénem. „Collapse Of The Falling Throe“ celý kruh uzavírá. Na povrch vylézá pravá death-doomová tvář NOVEMBERS DOOM. „The Pale Haunt Departure“ je zkrátka podařená deska a věřím, že si své příznivce najde.

ALL

http://www.novembersdoom.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *