NORD FROST – Beatitudo (CD-2016, Nihil Art Records)

BeatitudoOne-man projekt NORD FROST pochází z Kazachstánu a na svém kontě má tři hodně zajímavé nahrávky, které ovšem teprve čekají na fyzické zaznamenání. Nicméně dostal jsem zprávu, že veškeré snaha pana Maxe vniveč nepřijde, neboť ještě v tomto roce by se měla všechna CD objevit v undergroundovém éteru. Ale stojí to vůbec za tu dřinu? Odpověď byste asi nejlépe našli u Nihil Art Records, kteří tomuto projektu věří a ve svých preferencích ho staví hodně vysoko. A není divu. NORD FROST totiž prezentuje hudbu neuvěřitelně atmosferickou, něžnou, ale zároveň také mrazivě lechtivou.

„Beatitudo“ je zkrátka dokonalým crossoverem intimnosti, nahrávka není nikterak depresivní, ale spíše zádumčivá a intimní. V základu sice stojí na atmosferické formě black metalu, ovšem dalšími důležitými pilíři jsou post-rockové motivy a obrovská spousta ambientních intermezz a preludií. Dalším „změkčujícím“ faktorem je pak značné upozadění kytar na úkor kláves a syntezátorů. Nad touto skutečností ovšem nemá cenu příliš láteřit , neboť samotný autor přesně tohle potřeboval. Pro milovníky ostrého kytarového mrazu tedy nahrávka rozhodně nebude, ale pokud patříte spíše do tábora posluchačů, jež vyznávají skrytou syrovost v součinnosti se strhující činností kláves, jste v případě NORD FROST na správné adrese.

Max se na „Beatitudo“ ani nesnížil k tradičnímu „narušování hudby“ havraními vokály. Nahrávka je až na několik piko detailů v podstatě celá instrumentální, vokály lze zachytit opravdu jen zřídka. Zpěv ale účelově zabředává mezi další nástroje a plní ve výsledku obdobnou funkci. To je ovšem docela obvyklý kolorit, v tomto ohledu není NORD FROST nikterak výjimečný. Lze však rozhodně ocenit, že hlas nebyl naroubován do hudby násilně, jak se to u obdobně zaměřených spolků stává. Max má zkrátka dokonalý cit pro tvorbu atmosferické hudby a nikterak nestaví na okázalosti. Z jeho projevu je cítit upřímnost, touha naplnit posluchačova ouška příjemnou hudbou a zavést ho poutavým příběhem až na místa, kde se ještě nikdy neocitl. Maxova tvorba sice není o kdovíjaké osobitosti, ale rozhodně o smyslném pojetí. Jednotlivé ingredience jsou sice odjinud, vlivy slavnějších jmen lze však pochopitelně slyšet. V konečném výsledku ale funguje všechno dokonale a neuvěřitelně účinně.

NORD FORST je vskutku hodně příjemné překvapení z Kazachstánu. Pokud jsou mezi vámi příznivci kapel, jako např. SUMMONING, VINTERRIKET, WISDOM OF SHADOWS, BURZUM atd., tak jste nyní na zcela správné adrese. Jak už jsem výše uvedl, NORD FROST má od každého subjektu něco, ale zároveň se nebojí ani hledání nových neprobádaných cest. Pokud bude ono hloubání symbolem i další tvorby, mají se příznivci atmosferična už nyní na co těšit. Závěrem ještě podotýkám, že album lze zatím sehnat pouze v digitální podobě. Vše potřebné najdete na bandcamp profilu labelu Nihil Art. S prvním seznámením NORD FROST jsem spokojen. Snad entuziasmus hlavnímu protagonistovu vydrží.

ALL

https://nihilart.bandcamp.com/album/nord-frost-beatitudo

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *