NOCTURNAL PESTILENCE – Evangelium Aeternum (CD-2012)

NOCTURNAL PESTILENCE je název začínající pražské formace, která se dala do kupy teprve před třemi lety a už nyní nás zásobuje debutovým diskem, jež by za starých UG časů plnil funkci lepšího demáče. Nicméně pokud se vám CD dostane do rukou, určitě pokynete vkusně zpracovanému digi-packu, který je silně ovlivněn přebaly BURZUM a mnohými dalšími partami ze severu. O něco větší zajímavostí je ovšem zatřídění personální, jelikož za mikrofonem kapely stojí žena jménem Alena, a když pominu basové party mistra Bohdana a klávesové lavírování (patrně další ženštiny?) Linky, tak o veškerou další muziku pečuje Lord Remdih, a to včetně obsluhy bicího automatu. Než se však podíváme na zoubek samotné produkci, musím na tomto místě připomenout, že kapela stále hledá vhodného bubeníka a dokonce kvůli tomu přerušila koncertní činnost. Jestli je tedy mezi vámi nějaký metalový nadšenec s patřičnými schopnostmi, podívejte se na odkazy pod recenzí.

A nyní už k tomu nejpodstatnějšímu. Na desce se nachází celkem šest skladeb, jejichž hudebních obsah bych charakterizoval jako takový „cross“ mezi tvorbou DIMMU BORGIR, DISSECTION a v neposlední řadě i BURZUM. Především po zvukové stránce je nahrávka patřičně zastřená a je zjevné, že přesně o tohle kapele šlo. Překvapivé jsou rovněž některé pozoruhodné aranže, dá se říci, napříč všemi skladbami, byť v jistých úsecích je naopak nasekáno spoustu hluchých míst, která jsou nejčastěji vyplněna nešetrnými sypačkami, dávající zapomenout na předchozí, třeba i podařený motiv.V podstatě úplně stejné je to i s vokály. Alena se sice umí do svých hlasivek hezky opřít, ale svojí horlivost by měla v některých úsecích přece jen krotit. Jedná se mi především o party ve středních tempech, kde její vřískot působí značně nevkusně, nebojím se použít slovo rušivě.

Typickým příkladem je v tomto ohledu skladba „Melancholia“ s příjemně mrazivou atmosférou a citlivě zvoleným čistým přednesem (čert vem jeho nevýraznost), ale co tu pro Bůh (fuj!) pohledává to pozdější brutální skřehotání? Velká škoda a z pohledu recenzenta neuvážená necitlivost. Jelikož se však jedná o premiérové hudební dílo tohoto ansámblu, dají se všechny tyto nedostatky pochopit. Pokud se sestava popere s komplikacemi všeho druhu, mohlo by z ní v budoucnu přece jen něco být. Lord Remdih se jeví jako velice schopný skladatel, tak uvidíme… Závěrem mi mimojiné dovolte, abych se ještě zmínil o místě vzniku nahrávky. Ta se narodila v nově vybudované rezidenci Petra Bučila (ex-DARK FUTURE) a NOCTURNAL PESTILENCE byli jeho prvními zákazníky. Pokud tedy máte kapelu a zvažujete volbu studia, je tu pro vás nová vlaštovka v podobě Riversoundu.

ALL

http://bandzone.cz/nocturnalpestilence

http://riversound.webnode.cz/

PS:
Na základě připomínek vokalistky Aleny, upřesňuji mnou chybně popsané skutečnosti:
a) Skupina shání bicmena, nicméně samotné album natloukl “ session drummer“ Ilja.
b) basové party složil rovněž Lord Remdih.

Za nepřesnosti se omlouvám.

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *